Nejčastější chyby při prodeji bytu

Poradna
Koronavirová krize obrací realitní trh vzhůru nohama. Zájemců o koupi není tolik, jako dříve. Jakým chybám se vyhnout, když prodáváte byt v době koronavirové?
Nesmíte zanedbat prezentaci nemovitosti. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Za prvé, prodej neodkládejte. Nejpozději na přelomu podzimu a zimy očekávají ekonomové pokles cen u bytů, domů i pozemků. Klesnout mohou o 15 až 20 procent. Když začnete hned, můžete ještě prodat za vysoké ceny. Jestli se bojíte nákazy, prohlídky nechte na makléři a sledujte prodej z domova.

Za druhé, nepřestřelte tržní cenu. Zatím není důvod prodávat pod cenou, ale není na místě ani cena příliš vysoká. Zbytečně by odradila zájemce, kterých je teď méně. Nejjednodušší je objednat si přes internet odhad tržní ceny, který je zdarma. Přijde vám na e-mail a vy můžete začít prodávat.

Za třetí, nesmíte zanedbat prezentaci nemovitosti. Vlastně budete potřebovat fantastické fotky. I když na prodej spěcháte, věnujte jeden den přípravě interiéru na focení.

PSALI JSME:
Na co si dát pozor, když kupujete nemovitost?

Ještě lepší bude, když si pozvete na pomoc bytové designéry. Vyhněte se naopak virtuálním prohlídkám, které často zájemce spíš odradí.

Za čtvrté, nečekejte příliš dlouho na to, jestli kupující získá hypotéku. Ověřte si dopředu, jaké má šance. Ideální je, když má peníze našetřené nebo když má úvěr předschválený. Banky jsou teď obezřetnější a mnoho žádostí zamítnou. Když se to stane, musíte začít s prodejem od nuly a ceny nemovitostí mohou být v tu chvíli už úplně jinde.

Za páté, neprodávejte v krizi na vlastní pěst. Každá dobrá realitka má kontakty na kupující, kteří právě teď hledají bydlení. To celý proces významně urychlí. Realitní kancelář taky oceníte, když zájemci smlouvají o ceně. Při osobním jednání s majitelem dostane kupující vždy větší slevu než od makléře.

Autor je ředitel společnosti Maxima Reality
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Lidé při koupi nemovitosti často opomíjejí riziko skrytých vad

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru