
Stále více Čechů se nebojí investovat. Za investory se považuje 41 procent Čechů a podle průzkumu, kterého se zúčastnil reprezentativní vzorek 1 114 lidí, roste i počet těch, kteří jsou odhodlaní s investováním začít – meziročně jich narostlo z 23 na 29 procent.
Naopak výrazně ubylo těch, kdo investování zcela odmítají (pokles o 7 %, pozn. aut.) ve prospěch těch, kteří zvažují, že začnou. A pět procent dotázaných se dokonce považuje za zkušené investory. „Je to výrazný trend, Češi se rozinvestovávají,“ řekl při prezentaci průzkumu Jan Schmid z Perfect Crowd.
Dodal, že jedním z důvodů jsou nižší úroky na spořicích účtech. Roste také důvěra v investování, lidé se už tolik neobávají, že o své peníze přijdou, což je způsobeno i tím, že jim pomáhají banky, kde mají své účty.
„V poslední době řada bank poskytla a zjednodušila svým klientům možnost, jak investovat nejenom na pobočkách, ale především digitálně,“ konstatoval Jaromír Sladkovský, předseda AKAT ČR.
„Vyšší institucionální důvěra tak může být jednoduše projevem toho, že lidé díky možnosti investovat u své zavedené banky nemusí pro investice vybírat z investičních společností a zprostředkovatelů, o kterých nemají takový přehled,“ dodal Sladkovský.
Ojetiny, bitcoin i manželství
I tak mají mnozí lidé s investováním také špatné zkušenosti. Když se ohlédli za svým dosavadním životem, spontánně za nejhorší investici označili ojetý automobil a s jistým odstupem bankovní účet, kryptoměny a manželství.
Pokud dostaly dotazované osoby konkrétní návrhy, na prvním místě coby nejhorší investice zakroužkovaly „vztah, který se nevyvinul šťastně“ (19 %). V těsném závěsu (18 %) skončilo „sázení“ a s větším odstupem na třetím místě (13 %) „nechat peníze na účtu při vysoké inflaci“.
Naopak za nejlepší investici Češi povařují ty do své rodiny (45 procent dotázaných), do vztahů (22 %) a do sebe samých: Do zdraví (30 %), vzdělání (26 %), užívání si života (19 %) nebo i do dovolené (16 %). Osvědčenou klasikou pak zůstávají nemovitosti (38 %).
Češi si také stále více uvědomují, že se musí zajistit na stáří. Oproti roku 2024, kdy 43 procent dotázaných uvádělo jako hlavní důvod investování právě zajištění penze, letos je to už 50 procent. Ubylo také lidí, kteří deklarují, že důvodem k investování je to, aby nezahálely jejich úspory.
„Tento vývoj můžeme interpretovat snížením objemu úspor, ale i poklesem míry inflace. Méně úspor může zahálet a při nižší inflaci lidem toto zahálení vadí méně,“ sdělila Jana Brodani, výkonná ředitelka AKAT ČR.
„Výrazně více respondentů také uvedlo, že chtějí investovat, aby si mohli pořídit vlastní nemovitost, což může souviset s návratem optimismu na nemovitostní trh a očekáváním poklesu sazeb u hypotečních úvěrů,“ dodala Brodani.
A přestože ubývají obavy z investování, i tak lidé jako největší bariéru označili strach, že přijdou o peníze, naletí na nějaký podvod, případně jim na investování jednoduše nezbývají volné prostředky.
Průzkum rovněž ukázal, že celých 54 procent dotázaných investuje pravidelně každý měsíc. Častěji to dělají sami přes mobilní aplikaci nebo webové rozhraní české či zahraniční investiční platformy (nejčastěji v mladších věkových kategoriích), zatímco generace 54+ se nejčastěji spoléhá na finančního poradce (37 %).
Praha válcuje Čechy i Moravu
Z jiného průzkumu, který si na vzorku více než 1,5 tisíce dotázaných udělala investiční platforma InvestBay, zase vyplynulo, že největší zkušenosti s investováním mají Pražané. Celkem 71,5 procenta obyvatel hlavního města uvedla, že má zkušenost s investováním, zatímco v Čechách a na Moravě to je 59 procent.
Tento rozdíl se odráží i v přístupu k riziku: Zatímco třetina obyvatel Čech a Moravy preferuje nižší výnos s menším rizikem, Pražané jsou ochotni riskovat více v naději na vyšší zisky.
Také z průzkumu Indexu prosperity a finančního zdraví, projektu Evropy v datech, České spořitelny a Sociologického ústavu Akademie věd ČR, vyplynulo, že Pražané jsou obecně ochotnější nejen zhodnocovat své prostředky, ale také investovat.
Důvodů je podle Tomáše Odstrčila, šéfredaktora projektu Evropa v datech, více: „Tím nejvýznamnějším je dostatek finančních prostředků, které jsou k investování potřebné. Ačkoliv to i pro Pražany představuje nejvýraznější bariéru pro investování, v ostatních částech Čech a na Moravě je vnímání problému nedostatku financí výraznější.“
A stejně jako v průzkumu pro Asociaci pro kapitálový trh i v tomto případě se ukázalo, že je před investováním odrazuje obava ze ztráty svých peněz. Za ještě větší bariéru je pak považován nedostatek vlastního kapitálu.
„I když v posledních letech roste povědomí o možnostech investování, stále je mnoho lidí, kteří se této oblasti vyhýbají kvůli obavám z rizik,“ sdělil Daniel Rajnoch, výkonný ředitel a zakladatel investiční platformy InvestBay.
„Nově schválený zákon o digitalizaci finančního trhu, v souladu s evropským nařízením MiCA, by mohl pomoci zvýšit ochranu a stabilitu, především v oblasti digitálních aktiv. Tento krok by usnadnil investorům přístup k novým druhům aktiv, které byly dříve těžko dostupné nebo méně výhodné,“ dodal.
POZNÁMKA REDAKCE: Tento článek nebyl vygenerován pomocí umělé inteligence (AI) ani ve spolupráci s ní.