
„Na pokračujícím poklesu míry nezaměstnanosti mají výrazný podíl společnosti připravující se na vánoční sezonu. Na pracovním trhu jsou aktivní zejména firmy působící v oblasti e-commerce a logistiky, ať už jde o přepravu, zásilkové služby či práci ve skladech,“ informoval redakci FAEI.cz partner poradenské skupiny Moore Czech Republic Radovan Hauk.
Nezaměstnanost se podle něj postupně přibližuje k hodnotám před pandemií koronaviru. „Na podzim roku 2019 byla nezaměstnanost na úrovni 2,7 procenta,“ připomněl Hauk. Jacek Kowalak, generální ředitel společnosti Randstad Česká republika, sdělil redakci, že „nedostatek zaměstnanců firmy značně omezuje, český pracovní trh je ale vyčerpaný, a tak se zaměstnavatelé pokouší získat potřebnou pracovní sílu v zahraničí“.
„To je ovšem z časového i administrativního hlediska náročnější proces, který může trvat až několik měsíců. Kvůli zdlouhavé proceduře vedoucí k vyřízení pracovního povolení a investovaným prostředkům se firmy snaží udržet si pracovníky z ciziny i v případě, že musí kvůli nedostatku materiálů a dílů dočasně omezit provoz a rušit směny,“ vysvětlil Kowalak.
Podle něj se obávají, že až opět rozjedou výrobu, nebudou mít vzhledem k extrémně nízké míře nezaměstnanosti možnost chybějící lidi včas nahradit. Nedostatek pracovní síly potvrzují i data společnosti Welcome to the Jungle.
„Na trhu práce chybí 120 tisíc zaměstnanců. To, že lidé na trhu práce nejsou, můžeme v některých případech vysvětlit nutným přizpůsobením se a přesunem do jiného odvětví,“ informoval naši redakci CEO společnosti Honza Klusoň.
Například někteří zaměstnanci z oborů pohostinství či cestovního ruchu nyní pracují jako kurýři či našli uplatnění na pozici on-line podpory. „Nejsou to ale jediná odvětví, která byla covidem zasažena, i ostatní obory a odvětví mají problémy s hledáním nových kandidátů,“ uvedl Klusoň. Podle něj si teď všechny firmy si teď lámou hlavu, jak být atraktivnější pro potenciální zaměstnance, aby je přesvědčili ke změně práce.