Nejsou lidi. Na českém trhu práce chybí 120 tisíc zaměstnanců

Úřad práce ČR v pondělí informoval, že ke konci října evidoval celkem 251 689 uchazečů o zaměstnání, což je o 10 453 méně, než v září, a o téměř dvacet tisíc méně, méně než loni. Podíl nezaměstnaných osob činil 3,4 procenta. Míra nezaměstnanosti byla podle posledních dostupných dat Eurostatu (za září 2021) nejnižší v celé EU, a to 2,5 procenta (průměr EU byl 6,6 %).
Výrazný podíl na pokračujícím poklesu míry nezaměstnanosti mají společnosti připravující se na vánoční sezonu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Na pokračujícím poklesu míry nezaměstnanosti mají výrazný podíl společnosti připravující se na vánoční sezonu. Na pracovním trhu jsou aktivní zejména firmy působící v oblasti e-commerce a logistiky, ať už jde o přepravu, zásilkové služby či práci ve skladech,“ informoval redakci FAEI.cz partner poradenské skupiny Moore Czech Republic Radovan Hauk.

Nezaměstnanost se podle něj postupně přibližuje k hodnotám před pandemií koronaviru. „Na podzim roku 2019 byla nezaměstnanost na úrovni 2,7 procenta,“ připomněl Hauk. Jacek Kowalak, generální ředitel společnosti Randstad Česká republika, sdělil redakci, že „nedostatek zaměstnanců firmy značně omezuje, český pracovní trh je ale vyčerpaný, a tak se zaměstnavatelé pokouší získat potřebnou pracovní sílu v zahraničí“.

„To je ovšem z časového i administrativního hlediska náročnější proces, který může trvat až několik měsíců. Kvůli zdlouhavé proceduře vedoucí k vyřízení pracovního povolení a investovaným prostředkům se firmy snaží udržet si pracovníky z ciziny i v případě, že musí kvůli nedostatku materiálů a dílů dočasně omezit provoz a rušit směny,“ vysvětlil Kowalak.

PSALI JSME:
Trh práce se dále utahuje

Podle něj se obávají, že až opět rozjedou výrobu, nebudou mít vzhledem k extrémně nízké míře nezaměstnanosti možnost chybějící lidi včas nahradit. Nedostatek pracovní síly potvrzují i data společnosti Welcome to the Jungle.

„Na trhu práce chybí 120 tisíc zaměstnanců. To, že lidé na trhu práce nejsou, můžeme v některých případech vysvětlit nutným přizpůsobením se a přesunem do jiného odvětví,“ informoval naši redakci CEO společnosti Honza Klusoň.

Například někteří zaměstnanci z oborů pohostinství či cestovního ruchu nyní pracují jako kurýři či našli uplatnění na pozici on-line podpory. „Nejsou to ale jediná odvětví, která byla covidem zasažena, i ostatní obory a odvětví mají problémy s hledáním nových kandidátů,“ uvedl Klusoň. Podle něj si teď všechny firmy si teď lámou hlavu, jak být atraktivnější pro potenciální zaměstnance, aby je přesvědčili ke změně práce.

PSALI JSME:
Živobytí „zavřených živnostníků“ zachraňují balíky a staré dodávky

Zavřít reklamu ×
  1. To se vážně musí dělat všechno v Čechách? Spotřebováváme a opotřebováváme naši krajinu. Vzduch je samý smog. Vždyť jenom za pronájem našeho operačního prostoru by jsme museli být v balíku. A co bonita pracovního trhu. Ta kultivuje i zahraniční pracovníky. Proč se ta zátěž drží jenom na našem území. Panstvo si jezdí orazit do nepoškozených destinací, viz. Kellner. A ti co se musí spokojit s málem, se za celý rok nenadechnou čistého vzduchu. A domácí turistika je za trest.

  2. Zajímavé. Tak proč lidi 50+ furt mají problémy sehnat práci? Firmy nechtějí Čechy, že už jsou moc drazí, ale by chtěly levnou pracovní sílu z východu. Proto ten tlak hospodářské komory a podnikatelských organizací na vládu aby povolila dovoz levné pracovní síly ze zahraničí. O to tu jde.

  3. Už toho mám plný zuby

    firma tři roky brečí jak nemají lidi ale platy nazvýšili ani o korunu raději budou deset let čekat na ukrajince neskutečný
    zaměstnanec je u nás úplně na posledním místě a přitom vykonává nejdůležitější práci

  4. Nějak nechápu 120 000 chybí a víc než dvojnásobek je evidováno na úřadu práce k čemu ten úřad vůbec je

  5. Je to k smíchu, 120 tisíc lidí chybí na práci a v kancelářích státu jsou stovky tisíc lidí docela zbyteční a nevydělávají pro stát ani korunu. Uvažujte nemáme ani byty pro stávající počet lidí a kde budou ti lidé co chybí bydlet a žít ? Jo práce politiků od sametové stála za nic, pro občany neudělali nic.

  6. Pokud je pravda, že firmy čekají na zahraniční pracovníky, měly by se za ně zvednout povinné odvody na úroveň průměrné mzdy. Zakázat práci na DPP a DPČ. Je to jediná možnost, jak nekontrolovatelný příliv eliminovat a získat ekvivalentní příjmy jako u českých zaměstnanců. Těm by zaměstnavatel byl nucen zvednout mzdy. DPP, bych ponechal pouze pro již jinde zaměstnané pracovníky s odvody do systému, studenty nebo příjemce starobních důchodů. DPČ nahradit plnohodnotným úvazkem na adekvátní počet hodin. Sociálně slabé, pak podporovat pouze pod podmínkou pracovního úvazku, s výjimkou seniorů, matek dětí do tří let a zdravotně nezpůsobilých.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Oživení ve službách pomáhá snižovat nezaměstnanost

Ve druhém čtvrtletí letošního roku se nezaměstnanost počítaná na základě výběrových šetření snížila na 2,4 procenta, zatímco touto dobou dosahovala ještě tří procent. Toto číslo je jako tradičně nižší, než měsíční …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Už malé děti si nadávají do teploušů a buzerantů, upozorňuje vědec

Rozhovor
Festival Prague Pride zaměřený na LGBT+ komunitu tradičně vyvolává kontroverzní reakce. Nejinak tomu bylo u letošního ročníku, který o víkendu vyvrcholil duhovým pochodem. Nový pohled na neheterosexuální komunitu nabízí v rozhovoru pro FAEI.cz výzkumník Národního ústavu duševního zdraví Michal Pitoňák, který se zabývá například takzvaným menšinovým stresem.