Největší obavy z kašlání a kýchání na veřejnosti mají Rakušané

Průzkum
Češi, stejně jako ostatní Evropané, si zvykají na chladnější počasí. S kratšími dny přichází stále častěji nachlazení, které je většinou doprovázené rýmou a kašlem. Podle mezinárodní studie Stada Health Report 2022 se zejména po dvou letech covidu mnoho Evropanů necítí komfortně při představě, že by se při nachlazení měli pohybovat na veřejnosti.
Největší obavy z kašlání a kýchání na veřejnosti mají Rakušané. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Výsledky reprezentativního výzkumu, kterého se zúčastnilo přibližně 30 000 respondentů z 15 vybraných evropských zemí, má redakce FAEI.cz k dispozici. Přes dvě pětiny respondentů (43 %) uvádí, že se obává, aby se na ně ostatní nedívali poněkud divně, když by kýchali nebo kašlali. Tato obava je obzvláště výrazná mezi Rakušany (55 %), Portugalci (53 %) a Srby (52 %).

V České republice tento názor sdílí 39 procent respondentů, stejně jako v Německu. Na druhé straně Výraznou váhu tomu, co si o jejich kašlání a kýchání myslí ostatní, nepřikládají Španělé (30 %). Celkově se téměř každý třetí respondent u vybraných evropských zemí, včetně Čechů (26 %), cítí nepříjemně při odchodu z domova při probíhající infekci.

PSALI JSME:
Téměř čtvrtina Čechů si zahrává. Kašel berou jako každodenní chleba

Pouze každý šestý Čech je oproti minulým rokům více ochoten kvůli rýmě nebo kašli nahlásit v práci nemoc. Samozřejmě je nejlepší se vůbec nenakazit, koronavirová pandemie poskytla Evropanům hned několik návodů, jak zvýšit své šance, že se jim to opravdu nestane. Za prvé, 46 % z nich si plánuje i nadále důkladněji mýt ruce, aby se vyhnuli šíření virů.

Nejvíce se s tímto postupem ztotožňují obyvatelé Rumunska (56 %) a Itálie (52 %), Češi výrazně méně měřítku, a to ve 35 procentech. Dalších 44 % evropských respondentů chce také pokračovat v pravidelném používání dezinfekce rukou – v České republice se to týká jen o něco více než každé třetí osoby (35 %), podobně jako v Nizozemsku a Srbsku (po 36 %).

PSALI JSME:
Trpíte alergií? Neléčená může vést k invaliditě

Při pravidelném užívání a doporučeném dávkování mohou být doplňky stravy vhodným způsobem podpory imunitního systému. A to je také nejčastějším důvodem (49 %), proč dotazovaní Evropané užívají vitamínové a minerální doplňky. V Česku jsou vitamínové a minerální doplňky na podporu imunity užívány ještě ve větší míře, a to v 66 procentech případů.

Zároveň se jimi téměř polovina oslovených Čechů (49 %) zásobí více, než dříve. Dalším důvodem je snaha o zvýšení celkové hladiny energie a vitality (40 %) a podpora dobrého spánku (30 %). Doplňky stravy na podporu imunitního systému volí častěji ženy (54 %) než muži (44 %). Necelá pětina (18 %) dospělých Evropanů neužívá žádný typ doplňků stravy, v České republice je to 13 procent.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Chaty a chalupy jsou pro alergiky očistcem

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.