Největší obavy z kašlání a kýchání na veřejnosti mají Rakušané

Průzkum
Češi, stejně jako ostatní Evropané, si zvykají na chladnější počasí. S kratšími dny přichází stále častěji nachlazení, které je většinou doprovázené rýmou a kašlem. Podle mezinárodní studie Stada Health Report 2022 se zejména po dvou letech covidu mnoho Evropanů necítí komfortně při představě, že by se při nachlazení měli pohybovat na veřejnosti.
Největší obavy z kašlání a kýchání na veřejnosti mají Rakušané. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Výsledky reprezentativního výzkumu, kterého se zúčastnilo přibližně 30 000 respondentů z 15 vybraných evropských zemí, má redakce FAEI.cz k dispozici. Přes dvě pětiny respondentů (43 %) uvádí, že se obává, aby se na ně ostatní nedívali poněkud divně, když by kýchali nebo kašlali. Tato obava je obzvláště výrazná mezi Rakušany (55 %), Portugalci (53 %) a Srby (52 %).

V České republice tento názor sdílí 39 procent respondentů, stejně jako v Německu. Na druhé straně Výraznou váhu tomu, co si o jejich kašlání a kýchání myslí ostatní, nepřikládají Španělé (30 %). Celkově se téměř každý třetí respondent u vybraných evropských zemí, včetně Čechů (26 %), cítí nepříjemně při odchodu z domova při probíhající infekci.

PSALI JSME:
Téměř čtvrtina Čechů si zahrává. Kašel berou jako každodenní chleba

Pouze každý šestý Čech je oproti minulým rokům více ochoten kvůli rýmě nebo kašli nahlásit v práci nemoc. Samozřejmě je nejlepší se vůbec nenakazit, koronavirová pandemie poskytla Evropanům hned několik návodů, jak zvýšit své šance, že se jim to opravdu nestane. Za prvé, 46 % z nich si plánuje i nadále důkladněji mýt ruce, aby se vyhnuli šíření virů.

Nejvíce se s tímto postupem ztotožňují obyvatelé Rumunska (56 %) a Itálie (52 %), Češi výrazně méně měřítku, a to ve 35 procentech. Dalších 44 % evropských respondentů chce také pokračovat v pravidelném používání dezinfekce rukou – v České republice se to týká jen o něco více než každé třetí osoby (35 %), podobně jako v Nizozemsku a Srbsku (po 36 %).

PSALI JSME:
Trpíte alergií? Neléčená může vést k invaliditě

Při pravidelném užívání a doporučeném dávkování mohou být doplňky stravy vhodným způsobem podpory imunitního systému. A to je také nejčastějším důvodem (49 %), proč dotazovaní Evropané užívají vitamínové a minerální doplňky. V Česku jsou vitamínové a minerální doplňky na podporu imunity užívány ještě ve větší míře, a to v 66 procentech případů.

Zároveň se jimi téměř polovina oslovených Čechů (49 %) zásobí více, než dříve. Dalším důvodem je snaha o zvýšení celkové hladiny energie a vitality (40 %) a podpora dobrého spánku (30 %). Doplňky stravy na podporu imunitního systému volí častěji ženy (54 %) než muži (44 %). Necelá pětina (18 %) dospělých Evropanů neužívá žádný typ doplňků stravy, v České republice je to 13 procent.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Chaty a chalupy jsou pro alergiky očistcem

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Mají solární panely a tepelná čerpadla smysl? Analýza dává důkaz

Analýza
Domácnosti, které si pořizují fotovoltaiku nebo tepelné čerpadlo, v drtivé většině případů opravdu uspoří a dočkají se výrazného snížení spotřeby. Vyplynulo to z analýzy, kterou na vzorku téměř 2,5 tisíce zákazníků zpracovala společnost ČEZ Prodej. Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) mají výsledky k dispozici.