Nejvíce škod letos hlásili turisté z Egypta. A v červenci

„Nejvíce škodních událostí nám letos během letní sezóny turisté hlásili z Egypta,“ sdělil redakci portálu FAEI.cz Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny. Tisková mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová redakci informovala, že také jejich asistenční centrála letos zaznamenala nárůst zásahů v „zemi faraonů“.
U pojišťovny Uniqa představovaly letos nejvíce postižené klienty děti ve věku pět až osm let. Foto: Depositphotos.com

ERV a Uniqa zatím jako jediné pojišťovny na českém trhu statisticky veřejně uzavřely letošní letní turistickou sezónu a shodly se na tom, že roste jak počet asistenčních zásahů, tak průměrné náklady na škody z cestovního pojištění.

Ty podle Divokého meziročně stouply o 13 procent: „Náklady na léčebné výlohy letos tvořily 53 % všech vyplacených plnění a jejich průměrná výše vzrostla na cca 8 700 korun.“

Stejně tak rostla i průměrná škoda z pojištění storna, a to o tři procenta na 19 000 korun. Skokový nárůst podle manažera zaznamenaly náklady na hospitalizace, zejména v Egyptě a Turecku, meziročně přibližně o polovinu.

„Zásah odborníků z asistenční centrály oproti předchozímu roku narostl o 17 procent,“ říká Svobodová s tím, že nejčastěji šlo o medicínské problémy, zpožděná nebo ztracená zavazadla, případně odpovědnostní události. Celkové náklady asistenčních zásahů pojišťovny Uniqa jdou podle ní do desítek milionů korun.

Největší nárůst letos ERV eviduje u tzv. velkých škod nad sto tisíc korun, jejichž průměrná výše vzrostla o 34 % na 323 tisíce korun. „Nejčastěji pojišťovna řešila škody z léčebných výloh, které zaujímaly tříčtvrtinový podíl z počtu všech nahlášených škod v období června, července a srpna. Dále pak škody z pojištění storna a zavazadel,“ vysvětluje Divoký.

PSALI JSME:
Cestovní pojištění: Češi si letos sjednávají nižší limity

Nejrizikovější destinací je Egypt

„Nejčastěji potřebovali turisté s cestovním pojištěním pomoc v červenci,“ říká za Uniqa její tisková mluvčí s tím, že letos velmi výrazně vzrostla asistenční intervence už během června, kdy ve srovnání s rokem 2018 přibylo více než 50 % událostí. „Ze tří letních měsíců byl nejsilnějším z pohledu škod červenec, kdy bylo nahlášeno 39 % všech letních škod, přičemž vloni i předloni klienti nejvíce hlásili škody v srpnu,“ dodává za ERV Divoký.

Z pohledu destinací je podle údajů ERV již poněkolikáté v řadě nejrizikovější destinací Egypt, odkud bylo hlášeno téměř 40 % všech škod. S odstupem následovalo Turecko, Řecko, Bulharsko a Tunisko. Nejvyšší frekvence škod (v porovnání s počtem Čechů cestujících do dané země) byla tradičně v Egyptě, a to třikrát vyšší než v ostatních destinacích.

„V Egyptě pětina až čtvrtina turistů riskuje zdraví návštěvou hotelové kliniky, ve kterých často pracuje nedostudovaný a nekvalifikovaný personál. Ten navíc vydělává na tzv. přeléčování (léčení neexistujících potíží), za které na místě – často velmi nevybíravým způsobem – vymáhá částky v řádu až několika set eur,“ varuje Vlastimil Divoký.

PSALI JSME:
Nejrizikovější dovolenkovou destinací je Egypt

Zažívací problémy, záněty, vyrážky, alergie

Nejčastěji musela asistenční centrála Uniqa zasahovat v Řecku, Chorvatsku, Bulharsku a v Itálii. Tyto čtyři země dominovaly u této pojišťovny i v minulých letech. V letošní sezóně ubylo zásahů v Turecku. „Každý rok proběhne cca 50 asistencí v USA a Kanadě, jež jsou tradičně nejdražší,“ dodává Eva Svobodová. Nejsložitější asistenční případy letošního léta se podle ní udály v USA, Číně, Itálii a v Norsku, z toho dvě byly smrtelné.

Průměrná částka nejnákladnějších zásahů sezóny se vyšplhala na půl milionu korun. „Náklady na repatriaci tvořily více než třetinu veškerých vynaložených nákladů,“ uvádí Svobodová. Zatímco letos podle ní ubylo hospitalizací, podstatně vzrostly repatriace a bohužel i případy spojené s úmrtím klienta. Celkem šlo 13 osob, meziročně o pět více. „Devět úmrtí připadlo letos v létě na akutní onemocnění, zbytek jde na vrub úrazů,“ vypočítává tisková mluvčí. Nejvíce hospitalizací bylo v důsledku srdečních obtíží a úrazových zlomenin.

Nejčastějšími diagnózami klientů Uniqa zůstávají záněty horních cest dýchacích, zažívací problémy a záněty uší nebo vyrážky a alergické reakce. Vzrostl počet lehkých úrazů, zlomenin, a mimořádně výrazně i problémů se zuby. Klienti ERV se nejčastěji potýkali s gastroenteritidou a zažívacími potížemi, záněty uší a očí, kožními problémy a alergiemi.

PSALI JSME:
Žralok, pád z výšky, infarkt, prasklý žaludek. Z dovolené se každý rok nevrátí stovky Čechů

Lidé zkouší pojistné podvody i z dovolené

Pojistnou událost ze své dovolené letos průměrně za měsíc nahlásilo 260 klientů Allianz pojišťovny, přes letní prázdniny je takových případů ale i třikrát tolik. Pojišťovna nedávno informovala, že pojistné podvody se nevyhýbají ani cestovnímu pojištění. Allianz se každoročně setkává s případy, kdy se turisté, jimž vznikla škoda, snaží získat pojistné plnění neoprávněně. „Turisté si například sjednají pojistnou smlouvu až po vzniku škodní události na svých cestách,“ vysvětluje produktová manažerka Allianz Partners Tereza Čápková.

Pojišťovna letos také prověřovala nezvykle velké množství hlášení od klientů, kteří byli na dovolené v Egyptě a po návratu uplatňovali pojistné události týkající se střevních potíží. Výsledkem spolupráce několika pojišťoven bylo odhalení mnoha pojistných podvodů, spočívajících v dokladování něčeho, co se vůbec nestalo.

Klienti měli být ošetřeni v neexistujících zdravotních zařízeních, která jim vydávala faktury za neexistující lékařská ošetření, a ty pak zkoušeli uplatnit hned u několika pojišťoven v České republice, s nimiž předtím uzavřeli cestovní pojištění. „Nebylo výjimkou, že organizátoři těchto podvodů dokonce požadovali pojistné plnění pro několik osob, které pojistili bez jejich vědomí,“ uzavírá za Allianz mluvčí Václav Bálek.

PSALI JSME:
Pojišťovny odhalí podvody za více než miliardu korun ročně

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.