Žralok, pád z výšky, infarkt, prasklý žaludek. Z dovolené se každý rok nevrátí stovky Čechů

Sežrán žralokem, spadl z pěti metrů, plaval a dostal infarkt, praskl jí žaludek kvůli nádoru. V jednotlivých případech překvapivé zprávy o úmrtích Čechů v zahraničí. Jenže ve skutečnosti se z dovolené v cizině každoročně nevrátí až pět set našinců. Obvykle zemřou přirozenou smrtí, či kvůli nehodě nebo nečekaně rychlému průběhu nemoci. Další tisíce jsou převáženy domů s vážnými zraněními.
Začátkem loňského srpna zemřel v Egyptě po útoku žraloka dvaačtyřicetiletý Čech. Ilustrační foto: FAEI.cz

„Každoročně dojde k úmrtí zhruba pěti set Čechů v zahraničí. Během hlavní letní sezony zemře pětina z nich. Tisíce dalších lidí se zraní. Pokud dojde k úmrtí nebo závažnému zranění, je nutná repatriace, tedy převoz zpět do ČR,“ potvrdil portálu FAEI.cz Vlastimil Divoký z ERV Evropské pojišťovny, která je tuzemským lídrem s cestovním pojištěním.

Až tucet míst v letadle

U letecké přepravy záleží na závažnosti zranění a tím pádem na potřebné míře lékařského vybavení a dozoru a na prostoru pro cestujícího. Ceny letenek se pak pohybují od tisícovky až po 50 tisíc korun. Pokud jde o vážnější zranění, například dolních končetin, je nutné zajistit v letadle více sedadel a cena se pak násobí počtem letenek. „V některých případech se také zajišťuje Business třída, kde je cena odvislá od destinace. Náklady se pak pohybují v rozmezí od 60 do 250 tisíc korun,“ dodal Divoký.

Pro vážná zranění či pooperační stavy, kdy pacient není schopen cestovat vsedě nebo jeho stav vyžaduje průběžný monitoring, podávání kyslíku či lékařský doprovod, se používá tzv. stretcher. Jde v podstatě o plně vybavené nemocniční lůžko umístěné místo 9-12 běžných sedadel. Cena za umístění stretcheru bývá v řádech statisíců korun.

Létající JIPka

Vůbec nejdražší je letecká ambulance, které se také přezdívá létající JIPka. Ta se využívá u velmi vážných poranění s nutností urychlené operace, polytraumat či v případě ohrožení života během transportu. Kvůli dodržení přiměřeného tlaku vzduchu často létá v nízkých výškách. Náklady na leteckou ambulanci začínají zhruba na 250 tisících korun a v některých případech šplhají až k milionu.

Naopak relativně levná může být cesta sanitkou, ale i tak může jít o velmi citelný zásah do rodinného rozpočtu. V zemích Evropské unie se výsledná suma obvykle pohybuje mezi 30 až 40 tisíci korunami. Cena se počítá za ujeté kilometry a nejběžněji se využívá u lyžařských zájezdů.

PSALI JSME:
Jak časté jsou případy úmrtí během dovolených? Zeptali jsme se cestovních kanceláří

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Cestování

Polovina letních zájezdů je už vyprodaná

Češi se opět ve velkém vrátili k nakupování letních dovolených s mnohaměsíčním předstihem. Zájem o takzvané First Minute zájezdy u cestovních kanceláří meziročně vzrostl o patnáct až dvacet procent. Až polovina …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Návrat Milana Janků mezi developery komplikují nové dluhy a insolvence

Analýza
O insolvenčním řízení se společností Geone Holešovice One, jejíhož jednatele, developera Milana Janků, u soudu zastupuje bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán, informoval v polovině loňského prosince portál FAEI.cz jako první. A doposud také jako jediné z tuzemských médií. Máme novinky a v příštích dnech přineseme další souvislosti.
Rolovat nahoru