Některá města podpoří prvňáčky tisícovkou, sociálně slabým pomůže stát

Názor
Blíží se začátek nového školního roku, takže rodiče školáků si musí vyčlenit nemalé finanční prostředky. Zejména pak rodiče, jejichž prvorozené dítě jde do první třídy základní školy. Příslušné finanční náklady na takového žáka letos v průměru přesáhnou sedm tisíc korun, a budou tak nejvyšší v historii.
Rodiče školáků mnohdy netuší, že mohou stát požádat o jednorázovou finanční pomoc s výdaji na školáka. Ilustrační foto: Pixabay.com

Záleží ovšem na kvalitě pořizovaných věcí. Mnozí rodiče netuší, že jim s vypravením potomka do školy může finančně pomoci stát, a to až částkou maximálně odpovídající desetinásobku životního minima jednotlivce, které letos činí 4 860 korun.

Dobrou zprávou je alespoň to, že navzdory rapidní inflaci posledních dvou let se výdaje na školáka zvýšily o poznání méně, byť k nárůstu došlo také. Například před dvěma lety se výdaje na prvorozeného školáka pohybovaly kolem 6 300 korun.

Paušální poplatek, za který školy nakupují pro žáky třeba pracovní sešity do prvouky nebo sešity na psaní, dosáhne podobně jako loni v průměru částky 1 100 korun. Školní aktovka vyjde na lehce přes dva tisíce.

PSALI JSME:
Výdaje na prvňáka letos dosáhnou 6240 korun. Rodiče většinou neví, že mohou požádat stát o finanční pomoc

Školní penál stojí aktuálně v průměru zhruba 350 korun. Vybavení penálu vyjde na 250 korun. Dále je třeba připočíst obaly na učebnice a sešity, za 150 korun. Přezůvky, boty do družiny a sportovní obuv do tělocvičny vyjde v souhrnu 1 150 korun.

Obědy stojí měsíčně zhruba 900 korun, družina 250 korun. Cena školního výletu se pohybuje od pětistovky výše. Je třeba připočíst také výdaje na peněženku či krabici na svačinu nebo láhev na vodu, dohromady za tři stovky. Celkem to představuje zhruba 7 050 korun. To je pro řadu rodičů pořádný zásah do rodinného rozpočtu.

Rodiče ovšem mnohdy netuší, že mohou stát požádat o jednorázovou finanční pomoc s výdaji na školáka. A nejde o navýšenou částku tzv. pastelkovného, které ministerstvo školství zrušilo a nyní vyplácí pouze jeho základní částku.

Ta se od září 2021 po patnácti letech zvýšila z 200 na 500 korun na žáka. Své vlastní „pastelkovné“ vyplácí ale také řada měst a obcí ze svých rozpočtů. Například města Brno a Hodonín letos prvňáčkům vyplatí 2 500 korun, v Hodoníně je třeba o výplatu částky žádat v termínu do konce srpna.

PSALI JSME:
Rodiče školáků netuší, jak hlouběji do kapsy si letos sáhnou

Jednorázová finanční pomoc s výdaji na školáka představuje podporu státu prostřednictvím úřadu práce. Pokrývá výdaje na školní pomůcky, zájmové kroužky, obědy ve školní jídelně, ale třeba i výdaje na školní výlety nebo školy v přírodě.

Ti z rodičů, kteří se prokazatelně nacházejí v tíživé sociální situaci, mohou o tuto pomoc požádat úřad práce v místě trvalého pobytu. Rodiče mohou z těchto peněz hradit výdaje za učebnice či učební pomůcky, školní aktovku, výdaje na školu v přírodě nebo školní družinu.

Ale i mimoškolní aktivity, jako jsou zájmové kroužky, ale i případné výdaje spjaté s dojížděním do školy. Za kalendářní rok tak stát může poskytnout podporu na jednoho školáka sumu skoro až padesát tisíc korun.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Na školní pomůcky za tisíce korun si některé rodiny musí půjčit

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Americká vláda hraje proti centrální bance

Americká vláda drží svoji ekonomiku nad vodou za využití reverzních repo trhů (RRP). Jde o krátkodobé řešení, jež by mohlo být produktem populistického uvažování před dalšími volbami v USA. Jako domino se toto …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB