Německá ekonomika se v zimě nacházela v recesi

Názor
Zpřesněný odhad německého hrubého domácího produktu (HDP) za letošní první čtvrtletí potvrdil, že se německá ekonomika již nacházela v recesi, když mezičtvrtletně klesla o 0,3 procenta (první odhad: 0,0 %) poté, co v loňském závěrečném čtvrtletí klesla o 0,5 procenta mezikvartálně.
Za poklesem německého HDP byla primárně konečná spotřeba domácností i vlády, která klesla o 1,2 procenta mezikvartálně, resp. o 4,9 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zveřejněná struktura odhalila, že za poklesem byla primárně konečná spotřeba jak domácností, tak vlády, která klesla o 1,2 procenta mezikvartálně, resp. o 4,9 procenta.

Slabšímu výsledku zabránily kapitálové investice (+3,0 % q/q), a to i přes otřesy v bankovním sektoru a zvýšenou nejistotu v březnu. Zároveň je zřejmý stále poměrně silný čistý vývoz, který přispěl 0,7 procentního dobu. Ani to však nestačilo k vytáhnutí tamní ekonomiky z recese na přelomu roku.

PSALI JSME:
Ekonomika eurozóny v prvním letošním čtvrtletí nepatrně rostla

Pokročilý odhad výkonu ekonomiky v prvním letošním čtvrtletí byl zveřejněn i v USA, kde naopak došlo k revizi směrem nahoru. V anualizovaném mezičtvrtletním vyjádření americká ekonomika v prvním letošním čtvrtletí vzrostla o 1,3 procenta, namísto prvně odhadovaných 1,1 procenta.

Pozitivně k tomu přispěla silná spotřeba domácností. Naopak směrem dolu působila zejména změna stavu zásob. Zisky amerických podniků meziročně v prvním čtvrtletí klesly o 2,8 procenta, když došlo ke stlačení marží nefinančních podniků (14,6 % vs. 15,5 % mezikvartálně) i v souvislosti s rostoucími mzdovými náklady.

PSALI JSME:
Americký průmysl je letos slabší

Revizí směrem nahoru doznaly i deflátory HDP, které dokazují přetrvávající inflační tlaky v tamní ekonomice. Spolu s překvapivě nižším počtem nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (229 tisíc vs. konsensus 245 tisíc) tyto údaje výrazně podpořily sázky na další utahování měnové politiky Fedu (centrální banka USA, pozn. red.).

Po červnovém zasedání, kde je široce očekáváno dočasné pozastavení zvyšování sazeb v zájmu zhodnocení situace centrálními bankéři, finanční trh již zahrnuje ve svých cenách 25bodové zvýšení klíčové úrokové sazby v červenci. Navíc naděje na snižování sazeb v letošním roce jsou, alespoň dle budoucích kontraktů, již téměř pryč, což je v souladu s naším očekáváním.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Dolar je nejsilnější za poslední dva měsíce

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky

David Schenk povede novou divizi Sazky

Společnost Sazka založila novou divizi Zákaznické zkušenosti (Customer experience). Jejím cílem je zefektivnit práci se zákazníky, implementovat do procesů umělou inteligenci a díky digitalizaci procesů rychleji a …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?