
Pokles ceny je nyní patrný jen u bytů v centru Prahy, ale není nijak markantní. Ale celkově se ceny nemovitostí v Česku šplhají vzhůru.
„Zřejmě nejspolehlivější údaj na toto téma, tedy House Price Index, s celoevropsky harmonizovanou metodikou, se v Česku ve 3. čtvrtletí roku 2020 zvýšil meziročně o 8,4 procenta,“ sdělil portálu FAEI.cz ekonom České spořitelny Michal Skořepa. U nových nemovitostí, činil meziroční růst dokonce deset procent.
Od konce roku 2014, tedy za pouhých šest let, se zvýšily o 60 procent. „Koronakrize zatím nepřinesla zpomalení růstu cen nemovitostí; u nových tento růst dokonce dále urychlila. A růsty cen domů a bytů jen tak neustanou,“ míní Skořepa.
Každopádně banky nyní přísněji posuzují příjmy žadatelů o hypotéky a také přestavují metodiky financování developerů.
Velmi ostražití jsou bankéři u lokalit, které jsou více navázány na turistický ruch. Zvýšily se i požadavky na předprodej či předpronájem, což platí především u kancelářských a maloobchodních nemovitostí. V těchto případech banky nefinancují spekulativní výstavbu, tak jak tomu bylo dříve v zavedených lokalitách.
To je část závěrů sektorové analýzy bankovního realitního financování, kterou závěrem loňského roku uskutečnila mezinárodní poradenská společnost BNP Paribas Real Estate.
Velká obezřetnost pak panuje směrem k naprosté většině nových realitních projektů, kdy je mnohem komplexněji, dříve než kdy v minulosti, prověřována finanční kondice financovaného subjektu i obchodní potenciál záměru.
Vzrostly také požadavky na ukazatel krytí dluhové služby, ale naopak se snížila maximální hranice ukazatele LTV, což je poměr výše úvěru k tržní hodnotě financované nemovitosti/projektu, a to o 10–15 procent. S výjimkou rezidenčních projektů.
Výhodu mají developeři s portfoliem bezproblémově splácených úvěrů. Stejně jako ti, kdo realizují své projekty v kvalitních lokalitách – nejlépe z industriálního anebo rezidenčního segmentu, včetně stále populárnějšího družstevního bydlení.