Nemovitosti jsou stále dražší a dražší. Banky už jsou ale opatrnější

Ceny nemovitostí vloni rostly. Konkrétní údaje se různí, ale trend zdražování je nesporný. Tahounem byla stále silná poptávka a levné hypotéky. Ovšem, jak dodávají ekonomové vycházející z krize v roce 2008, pád cen nemovitostí – a zejména bytů – se může dostavit třeba až za dva tři roky po zažehnání původního problému. Banky jsou proto nyní i ve vztahu k financování developerů opatrnější.
Banky jsou ve vztahu k financování developerů opatrnější. Velmi ostražití jsou bankéři u lokalit, které jsou více navázány na turistický ruch. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pokles ceny je nyní patrný jen u bytů v centru Prahy, ale není nijak markantní. Ale celkově se ceny nemovitostí v Česku šplhají vzhůru.

„Zřejmě nejspolehlivější údaj na toto téma, tedy House Price Index, s celoevropsky harmonizovanou metodikou, se v Česku ve 3. čtvrtletí roku 2020 zvýšil meziročně o 8,4 procenta,“ sdělil portálu FAEI.cz ekonom České spořitelny Michal Skořepa. U nových nemovitostí, činil meziroční růst dokonce deset procent.

Od konce roku 2014, tedy za pouhých šest let, se zvýšily o 60 procent. „Koronakrize zatím nepřinesla zpomalení růstu cen nemovitostí; u nových tento růst dokonce dále urychlila. A růsty cen domů a bytů jen tak neustanou,“ míní Skořepa.

PSALI JSME:
S covidem se růst cen českých nemovitostí rozhodně nezastavil

Každopádně banky nyní přísněji posuzují příjmy žadatelů o hypotéky a také přestavují metodiky financování developerů.

Velmi ostražití jsou bankéři u lokalit, které jsou více navázány na turistický ruch. Zvýšily se i požadavky na předprodej či předpronájem, což platí především u kancelářských a maloobchodních nemovitostí. V těchto případech banky nefinancují spekulativní výstavbu, tak jak tomu bylo dříve v zavedených lokalitách.

To je část závěrů sektorové analýzy bankovního realitního financování, kterou závěrem loňského roku uskutečnila mezinárodní poradenská společnost BNP Paribas Real Estate.

PSALI JSME:
Proč byty pořád nezlevňují? Ani koronakrize neodradila kupce

Velká obezřetnost pak panuje směrem k naprosté většině nových realitních projektů, kdy je mnohem komplexněji, dříve než kdy v minulosti, prověřována finanční kondice financovaného subjektu i obchodní potenciál záměru.

Vzrostly také požadavky na ukazatel krytí dluhové služby, ale naopak se snížila maximální hranice ukazatele LTV, což je poměr výše úvěru k tržní hodnotě financované nemovitosti/projektu, a to o 10–15 procent. S výjimkou rezidenčních projektů.

Výhodu mají developeři s portfoliem bezproblémově splácených úvěrů. Stejně jako ti, kdo realizují své projekty v kvalitních lokalitách – nejlépe z industriálního anebo rezidenčního segmentu, včetně stále populárnějšího družstevního bydlení.

PSALI JSME:
Český paradox: Předražené nemovitosti dál porostou na ceně

Zavřít reklamu ×
  1. Do realitek se nastěhovali titulování lidi ze všech možných oborů, kteří mají ale jeden společný cíl! Rychle zbohatnout! Proto není nejmenší zájem o snížení ceny. Pokud můžete, počkejte s koupí nemovitosti, až dojdou bankám peníze! Pak bude vše jinak!!!

    • Realitáci jsou jen zaměstnanci . Vysoké ceny jsou z duvodu malé nabídky a kdokoliv prodává byl by blbej aby neždímal cenu . Nemovitostí je vcelku dost , ale nikdo nemá snahu prodávat (prázdné reality – uložení peněz) a nebo nemá duvod slevit . Jedině co pomuže je odstřihnout obce od státního cecíku a tak budou donuceny vybírat své daně z nemovitostí . Nejen že se na trhu objeví spousta prázdných domu a bytu , ale zároveň obce budou motivovány k výstavbě (další budoucí příjem) . To jediné zvedne nabídku na trhu a vrátí ceny na nákladovou hladinu.

  2. Pokud se nejde dost zájemců na koupi předražených nemovitostí tak se bude zdražovat. To samé je u ojetin. Dokud se najde dost lidí,kteří jsou ochotní vysolit za auto z roku 2003 nějakých 80000 kč tak nečekejte zlevnění ojetin. Jeden bazar dokonce požaduje za Accorda z roku 2003 a se stavem 320 tis. km na tachu rovných 95000 kč. To jsem už čuměl…..

    • A bude huř . Automobilky jsou tlačeny prodávat nízkoemisní auta a logicky mají větší smysl dražší auta . Tam se ty technologie zaplatí . Běžné fosily co se vrací na trh jako ojetiny nebudou protože majitelé se jich nebudou chtít zbavovat . A ceny se budou šroubovat 🙁

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.