Nemovitosti zlevnit mohou, i výrazně. Zvláště, udeří-li druhá vlna pandemie

Analýza
Tuzemský hypotéční trh v květnu zamrzl. Banky poskytly nejméně májových hypoték za uplynulých deset let. Slabá poptávka po hypotékách značí, že může oslabit i poptávka po nemovitostech. Ty by pak mohly zlevnit.
Ilustrační foto: FAEI.cz

Většina trhu nyní říká, že koronavirová krize ke znatelnému poklesu cen nemovitostí nepovede. Dostaví se prý spíše přechodná stagnace či jen plíživý růst cen. To ve svém základním scénáři předpokládá i Česká národní banka (ČNB). Pokud však nastane scénář nepříznivý, ceny realit se dle centrální banky propadnou zhruba o pětinu.

Tento týden přitom ČNB oznámila uvolnění svých doporučení pro poskytování hypoték. Potvrdila, že komerční banky mohou klientům standardně půjčovat až 90 procent hodnoty kupované nemovitosti, zatímco před úderem koronaviru to bylo jen 80 procent. Zároveň zcela zrušila podmínku určité maximální výše měsíční splátky k čistému příjmu. Hypotečnímu a nemovitostnímu trhu tyto kroky poskytnou pozitivní impuls. Podpoří jej dále i to, že se centrální banka rozhodla také snížit sazbu proticyklické kapitálové rezervy.

Centrální banka zkrátka uvolňuje regulace, aby komerčním bankám „rozvázala ruce“. Banky kvůli koronakrizi čelí nečekaným výzvám, jež významně ohrožují jejich letošní ziskovost. A ČNB uvolňuje i proto, že koronakrize samotná představuje faktor, který nemovitostní trh tlumí. Proto už není třeba, aby jej ještě navíc v dosavadní míře regulacemi tlumila sama ČNB.

PSALI JSME:
ČNB zmírnila podmínky pro získání hypotéky, trhu to ale příliš nepomůže. Banky jsou obezřetnější

Zároveň je třeba říci, že ČNB teď svými kroky signalizuje, že se obává možného dramatického propadu cen realit. A to zřejmě i propadu o více než oněch zhruba dvacet procent. Ať už dvacetiprocentní či hlubší propad by měl dle pesimistického scénáře ČNB nastat v příštím roce, od roku 2022 by se pak růst cen obnovil. Pesimistický scénář se může zhmotnit například v případě možné druhé vlny pandemie koronaviru, která nyní celosvětově hrozí den ode dne stále zřetelněji.

Pochopitelně, ČNB mluví opatrně, jazykem scénářů. Těžko očekávat, že by za situace, jaká panuje nyní, někdy naplno řekla, že může nastat třeba čtvrtinový pokles cen. Centrální banka dobře ví, jak značný vliv na trh její slova mají. Z titulu své ústřední role, již v ekonomice hraje, vždy bude mírně tíhnout k optimističtějšímu vidění vývoje nadcházející doby. Ostatně, jejím klíčovým posláním je dbát o finanční stabilitu. Citelný propad cen realit tuto stabilitu ohrožuje.

Je tedy na nezávislých ekonomech, aby dořekli za ČNB to, co si ona může dovolit jen opatrně naznačit. Zároveň to ovšem naznačit musí, jaksi si „otevřít zadní vrátka“, aby v případě méně příznivého vývoje neztrácela na důvěryhodnosti jakožto instituce, která zásadně podcenila, co podcenit neměla.

PSALI JSME:
Ceny nemovitosti mohou spadnout až o 25 procent, signalizuje ČNB

Nuže, dořekněme to. Tím, že centrální banka „rozvazuje“ hypotéční trh a bankám ruce, preventivně – nikoli pohotovostně – cenu realit v důsledku podepírá. V předstihu se snaží dodávat dodatečnou poptávku hypotečnímu a realitnímu i hypotečnímu trhu dodatečnou poptávku, a poskytnout mu tak vzpruhu. Právě proto, aby se případně nezhroutil.

Je třeba narovinu říci, že varianta možného zhroucení teď na stole je. Vždyť pokud by se centrální banka pádu cen ani v nejmenším neobávala, proč by podmínky uvolňovala, a podpírala tak cenu realit? ČNB má totiž ceny nemovitostí stále za nadhodnocené, dokonce za ještě více nadhodnocené než před rokem. Ke konci loňska nadhodnocení podle ní odpovídalo až 25 procentům, zatímco v půli roku 2019 to bylo až dvacet procent. Jestliže by se propadu cen vůbec neobávala, nebude přece uvolňovat podmínky na trhu, který považuje za citelně předražený až nafouklý.

Zástupci bank i realitní makléři po čtvrtečním oznámení ČNB přispěchali s vlastní interpretací, která vyhroceně zdůrazňuje význam základního scénáře ČNB, zatímco úporně upozaďuje scénář nepříznivý. Pokud totiž v praxi dojde na nepříznivý scénář, bankám i realitním firmám se dále ztenčí zisky. Bankéři či makléři by v této době, kdy si prach koronakrize ještě nesedl, rozhodně neměli být výlučnými adresáty dotazů stran dalšího vývoje cen hypoték či realit. Jsou z hlediska svého ekonomického zájmu do děje zpravidla až příliš vtaženi.

PSALI JSME:
České banky jsou na krizi dobře připraveny

Pokud mezi širokou veřejností zakoření přesvědčení, že se trh bude vyvíjet v souladu spíše s nepříznivým scénářem ČNB, toto negativní očekávání samo o sobě může spustit citelný propad cen nemovitostí. V takovém případě by totiž zamrzl nejen hypoteční trh, a nejen v měsíci květnu, ale – a na mnohem déle – celý trh realitní. Lidé by v očekávání nižších cen odkládali svoji investici do realit, čímž by roztáčeli spirálu jejich poklesu.

O tom, že tato spirála sebenaplňujícího se proroctví se může dostavit, dobře ví i ČNB. Ostatně odkladem spotřeby, a tím spíše investic, v očekávání nižších cen argumentovala v době své intervence. Tehdy se snažila oslabením koruny vyvolat v lidech očekávání vyšší inflace, aby začali konečně utrácet.

Příští rok velmi pravděpodobně nabídne Čechům generační příležitost ke koupi nemovitosti. Reality budou v souhrnu stejně drahé nebo levnější než dnes a hypotéky budou levnější, kvůli poklesu tržních úrokových sazeb. O kolik ale budou reality případně levnější, to v tuto chvíli říci nelze. Můžou to být jednotky procent. Férově ale řekněme, že to mohou být – byť méně pravděpodobně – i desítky procent.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Příští rok nastane pro řadu lidí generační příležitost ke koupi nemovitosti

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Již tak dobrá tuzemská vnější pozice se zlepšuje

Tradičně příznivá vnější pozice české ekonomiky se v posledních měsících dále zlepšuje, i když samotná data za listopad v případě běžného účtu lehce zaostala za průměrným tržním očekáváním. Běžný účet české platební …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Investuji do hmotného s výnosem nad inflaci,“ říká úspěšný byznysmen Lubor Svoboda

Rozhovor
Na jednu stranu je dobré mít hotovost, protože ta je „král“, jak se říká, ale na druhou stranu větší peníze na účtu se až příliš rychle znehodnocují. Neotřelý, a přitom konzervativní pohled na investice z pohledu střední třídy přináší v rozhovoru pro FAEI.cz Lubor Svoboda, spoluzakladatel úspěšného nemovitostního fondu Arete, který se zaměřuje na prémiové sklady a logistická centra v Česku a na Slovensku.
Rolovat nahoru