Neratovický kostel bude mít skleněnou křížovou cestu od Ronyho Plesla

Neratovice jsou jedním z mála českých měst, která chrám boží dosud nemají. Pro stavbu kostela, který by měl vyrůst během následujících tří let, chce jeho autor, architekt Zdeněk Fránek, vybrat ty nejlepší spolupracovníky. „Ronyho Plesla považuji za nejlepšího z naší generace uměleckých sklářů,“ říká Fránek s tím, že nový neratovický kostel bude mít kromě zelené střechy další unikát.
Moderní kostel od architekta Zdeňka Fránka by měl v Neratovicích vyrůst během dvou tří let. Foto: Franek architects

Světoznámý výtvarník a sochař Rony Plesl totiž pro něj vytvoří skleněnou křížovou cestu, kterou zasadí do stěny svatostánku. Designér, který se jako jeden z mála tuzemských uměleckých sklářů prosadil také v zahraničí, ztvární čtrnáct zastavení Kristova utrpení a smrti.

Posvátná geometrie

Pro Ronyho Plesla, který spolupracuje s tradičními firmami jako Cartier, Moser, Bomma či Preciosa, to nebude poprvé, kdy dotkne sakrální tématiky. Letos v létě vystavoval v londýnské Victoria and Albert Museum na prestižním London Design Festival skleněnou instalaci s názvem Sacred Geometry, která vychází z myšlenky univerzálního jazyka „posvátné geometrie“ inspirované myšlenkami českého surrealisty Josefa Šímy a německého astronoma Johannese Keplera.

„Rony Plesl skutečně posouvá možnosti skla,“ uvedl ředitel London Design Festival v celostránkovém článku, který o londýnské instalaci otiskl deník Financial Times.

„Ve své tvorbě se velice často dotýkám tématu víry. Přesněji řečeno, jak to nejlépe vyjádřil Jan Ámos Komenský, labyrintu světa a ráje srdce. Zajímá mne geometrická podstata přírodních tvarů ve vztahu ke geometrii, kterou vytváří člověk. Sakrální architektura je pro mne právě v této spojitosti velkou inspirací. Navíc sklo, které se propojuje se světlem, dává stavbám další rozměr,“ vysvětlil Plesl. Možnost vytvořit křížovou cestu ve spolupráci s architektem Fránkem pro něj prý představuje další velice silný moment.

Posvátná geometrie Ronyho Plesla. Křišťálové kmeny a větve jsou rozmístěny před renesančním oltářem muzea a nasvíceny UV světlem. London Design Festival, londýnské Victoria and Albert Museum. Foto: Franek architects

Hra se světlem

„Křížová cesta je nedílnou součástí katolických kostelů, připomíná Kristovu lásku k člověku. Každý pátek vzpomínáme na jeho utrpení, kterým na sebe vzal tragický úděl člověka pro naše hříchy. Spása i láska není bez bolesti,“ doplnil farář Peter Kováč, který má výstavbu nového kostela na starosti.

Na spolupráci s Rony Pleslem se těší. „Znal jsem jeho práci ještě před tím, než jsme se potkali nad neratovickým kostelem. Líbila se mi už jeho soška pro Českého lva, a jak jsem se postupně s jeho tvorbou seznamoval, nabyl jsem přesvědčení, že jeho díla mají silný spirituální rozměr. Vnímám, jak umožňují nahlédnout na hluboký smysl každodenního lidského horizontu,“ dodal farář.

Zasazení křížové cesty do stěny kostela, otevře průnik denního světla z venku i umělého zevnitř, aby jednotlivá zastavení vynikla i dokonale zapadla do celkového umělecko-architektonického pojetí interiéru posvátného prostoru.

PSALI JSME:
„Děda Mráz je Santa, který se dal ke komunistům,“ říká kardinál Dominik Duka

Sakrální ikona pro Neratovice

Návrh kostela farnost svěřila přednímu českému architektovi Zdeňku Fránkovi i proto, že si město s převážně socialistickou kulturou výstavby zaslouží unikátní soudobou stavbu. Fránek se už proslavil oceňovanými kostely v Litomyšli a v Černošicích.

Neratovický kostel bude tvořen dvěma soustřednými klenbami a představuje tak návrat ke kořenům církevních staveb. Dvouplášťový systém je možné spatřit například v kostele Santa Maria del Fiore ve Florencii od Filippa Brunelleschiho nebo v katedrále svatého Pavla v Londýně od Christophera Wrena.

Do prostor mezi klenbami neratovického kostela architekt zakomponoval zázemí jako učebny, klubovny, toalety a podobně. Církevní stavba dostojí i současným ekologickým trendům šetrného stavebnictví, jehož je Fránek propagátorem. Na kostel i faru umístil zelenou střechu, která by měla být zavlažována z retenční nádrže zachycující dešťovou vodu.

Farář Peter Kováč očekává, že by kostel mohl získat během příštího roku stavební povolení a do dvou až tří let by mohlo nové duchovní a komunitní centrum, které bude zároveň architektonickým skvostem, stát. Investiční náklady na výstavbu kostela jsou vyčísleny na zhruba 90 milionů korun.

PSALI JSME:
Tomáš Halík: O Ježíškovi nelžete. Dítě není malý hlupáček

×
  1. Kostel to bude určitě hezký, ale nebude stát v Neratovicích, jak je mylně uvedeno, ale v Libiši. Neratovice budou nadále bez kostela, protože nedokázaly na svém území vyčlenit pozemek pro jeho stavbu.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru