Neslavme zvýšení daní. Úhradové vyhlášky jsou nefunkční relikt provizoria 90. let

Názor
Navýšení úhrad ve zdravotnictví o dalších 29 miliard není žádná zásluha ministerstva zdravotnictví, ale dodatečné zdanění pracujících občanů – kdo jiný zdravotní daň platí? Podniky ji zaměstnancům strhávají ze mzdy, za důchodce a studenty platí stát, ovšem opět z daní pracujících. V přepočtu odvede každý včetně kojenců o tři tisíce korun víc, a protože pojistné odvádí jen menší část populace, zaměstnaný živitel rodiny odvede skoro o deset tisíc více. Co za to dostaneme?
Praktičtí lékaři budou i nadále převážně hrazeni kapitací, tedy „za kartu v kartotéce“, nikoliv za péči o pacienta. Foto: Depositphotos.com

Úhradová vyhláška zachovává neférové úhradové mechanismy. V rozporu s vládními sliby ani napřesrok peníze „nepůjdou za pacientem“, naopak zůstává zachován systém úhradových limitací nebezpečných pro pacienty. Stejně tak zůstává zachována historická reference, tedy předloni chudí poskytovatelé dostanou i napřesrok zaplaceno méně. To dopadne zejména na poskytovatele v regionech, samozřejmě tedy i na jejich pacienty, kteří budou narážet na odmítání péče, čekací doby či horší přístup k moderní nákladné léčbě.

Praktičtí lékaři budou i nadále převážně hrazeni kapitací, tedy „za kartu v kartotéce“, nikoliv za péči o pacienta. Ti, kteří přesto budou o pacienty řádně pečovat, koordinovat jejich léčbu, vykonávat návštěvní službu či sloužit pohotovosti, si oproti kolegům, kteří tak nečiní, opět podstatně nepomůžou.

Ambulantní specialisté budou limitováni „průměrem na unikátního pojištěnce“, což je bude motivovat k péči o pacienty zdravé, kdežto zdravotně postižení či nemocní senioři si lékaře budou hledat stěží.

PSALI JSME:
Po Rumburku zkrachují další nemocnice. Senátoři volají po nápravě úhrad

A u nemocnic zůstane zachován absurdní systém nerovných paušálních plateb, kdy za tutéž péči zaplatí pojišťovny výrazně odlišné peníze, nadto v určitý moment dosáhnou limitu, tedy budou motivovány ke „stop-stavům“, odmítání pacientů, zatajování moderní péče a odkládání léčby.

Systém úhradových vyhlášek je absurdní. Nedostatky jich samých navíc dál pokřivují netransparentními dodatky, podle kterých pojišťovny jednou lékaři přidají, druhému ne a třetímu nezaplatí ani to, co řádně pro pacienty odpracoval. Úhradové vyhlášky jsou nefunkční relikt provizoria 90. let a je nutné je zrušit a nahradit.

Ministerstvo zdravotnictví toho bohužel není schopno, nezbývá proto než vyčkat, až Ústavní soud posoudí stížnost 46 senátorů. Ve zdravotnictví nad to příští rok rozdělí 130 miliard korun lidé ve vedení zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven, kteří byli dle konstatování Ústavního soudu z minulého roku zvoleni v rozporu s Ústavou a kteří nesou nulovou odpovědnost vůči občanům. I to už mělo ministerstvo zdravotnictví vyřešit, a to do 30. září. I zde však selhalo.

Autor je spoluautor ústavní stížnosti a expert na zdravotnické právo
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ústavní soud: Dneškem končí legitimita vedení zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Orgány mrtvých cizinců zahraňují české pacienty

Nová pravidla, která od loňského jara usnadňují udělení souhlasu s darováním orgánů od cizinců zemřelých na území České republiky, výrazně pomáhají českým pacientům. Přestože byla platná jen osm měsíců, počet dárců …

Koronavirový baby boom? Karanténu si lidé zpestřovali sexem

Spousta českých párů si nucenou karanténu oživovala sexuálními radovánkami. Podle některých odborníků bychom se tak za deset až dvanáct měsíců mohli dočkat „koronavirových“ dětí. Na jaře navíc neplodné páry nejvíce …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru