Nespadne? Vánoční stromy posuzují experti z Mendelovy univerzity

Pokácet, přivézt, postavit, ozdobit, rozsvítit. A pak už se jen kochat. Vánoční stromy na náměstích českých měst jsou tradiční součástí adventu a vánočních svátků. Málo viditelnou součástí jejich instalace je posouzení jejich zdravotního stavu. Nároky na pořadatele vánočních slavností se zpřísnily po roce 2003, kdy se zřítil strom na Staroměstském náměstí v Praze. Tehdy se více než třicetimetrový smrk zlomil a zranil čtyři lidi, z toho jednoho těžce.
Svůj vánoční strom má tradičně pražské Staroměstské náměstí i další města v republice. Ilustrační foto: Pixabay.com

Právě vánoční stromy v Praze, ale také v Brně a Kroměříži hodnotí odborníci z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Práce v terénu, ale i laboratoři jim každoročně zabere několik dní. Aby byla instalace stromu na vybraném místě bezpečná, projde strom nakonec i zátěžovou analýzou. Nikdo si nepřeje, aby se opakovala nešťastná událost z prosince 2003.

„Mediální pozornost k tomuto neštěstí vedla k jakési umírněnosti. Města se již například tolik nepředhání ve výšce stromu, větší pozornost je věnována výběru a instalaci stromu. Za to jsem velmi rád. Naštěstí jen velmi zřídka jsme osloveni i v případě pádu vánočního stromu,“ uvedl proděkan fakulty Jan Tippner.

PSALI JSME:
Blíží se nejdražší a nejchudší Vánoce

Odborný posudek

Ke každému stromu odborníci zpracují posudek, který vyžaduje terénní šetření v místě, kde rostl, případně v místě instalace. Součástí je rovněž laboratorní zpracování vzorků a vyhodnocení dat. Posudek v drtivé většině hodnotí jeho stav, kvalitu dřeva a skutečnost, zda je dřevina v takové „kondici“, aby mohla být postavena na náměstí.

Jednotlivé vánoční stromy jsou obvykle vytipovány lesníky, pořadateli vánočních trhů, správci městské zeleně, k situaci se nezřídka vyjadřují dopravci. V poslední době jsou také stromy nabízeny veřejností, majiteli domů a zahrad. Podle proděkana Tippnera jde mnohdy o neperspektivní dřeviny na daném místě, stresované, se sníženou vitalitou, potenciálně nebezpečné.

Strom se hodnotí vizuálně, posuzují se rovněž podmínky daného stanoviště, zdravotní stav a vitalita – to vše s ohledem na bezpečnost stromu. „Pořizujeme fotodokumentaci, měříme dendrometrické parametry, jako je výška, rozměry koruny, kmene. Šetrným způsobem odebíráme vzorek dřeva, kmen vyšetřujeme akustickým tomografem a případně sondujeme průřez kmene mikrovrtáním,“ konstatoval Tippner.

PSALI JSME:
Nenápadný byznys za stamiliony: prodej vánoční stromků

Zátěžová analýza

Jeho tým následně provádí makroskopickou a mikroskopickou laboratorní analýzu struktury dřeva. „Konečně posuzujeme i fyzikálně-mechanické vlastnosti a kvalitu dřeva. Posledním krokem posouzení je takzvaná zátěžová analýza, kdy na základě zjištěných dendrometrických dat a fotografie stromu stanovíme pomocí obrazové analýzy náporovou plochu koruny stromu a vypočteme zatížení kmene podle metodiky, kterou náš tým před lety vytvořil,“ popsal proděkan Jan Tippner.

Bezpečnostní koeficient určí, zda a případně s jakou bezpečnostní rezervou je daný strom schopen odolat působení extrémního větru. „Jde o předběžný výpočet, z něhož se obvykle vychází při dimenzování ukotvení stromu či dalších bezpečnostních opatření,“ uvedl Tippner. Teprve až Praha, Brno nebo Kroměříž dostanou od brněnských vědců „povolení“, začíná kácení.

Nejsledovanější vánoční strom v republice – na Staroměstském náměstí – pochází ze soukromé zahrady v Dolní Černé Studnici na Jablonecku. Po úpravě bude měřit 21,5 metru a slavnostně se rozsvítí v sobotu 27. listopadu.

PSALI JSME:
Vánoční hvězda: Rostlinu původem z Mexika dodávají hlavně čeští pěstitelé

Palivo i nábytek

Praze strom nabídli manželé Kozderkovi. Jde o jeden ze dvou smrků, který na jejich pozemku stojí. Jelikož se sousedé obávali, aby nespadly, stejně by se musely pokácet. Druhý ze stromů skončí rozřezaný na palivo. Smrk pro Prahu ale rostl na špatně přístupném místě, a tak se musely rozebrat některé okolní ploty a vybudovat provizorní zpevněnou cestu, aby se k němu rozměrný tahač dostal.

„My jsme vybírali z 35 stromů, tenhle vyhrál díky svému tvaru a bohatému ovětvení, ale dlouho jsem se zdráhal, než jsme dali palec na to, že absolvujeme takhle náročnou operaci i po té logistické stránce. Pražané si ale určitě zaslouží ten nejkrásnější stromeček. Od začátku byl hlavním favoritem, ty další stromy byly u České Lípy a na Šumavě, ale tenhle přes svoji náročnou polohu prostě zvítězil,“ řekl novinářům předseda představenstva Technologie hlavního města Prahy Tomáš Jílek.

Osud stromu podle něj neskončí Vánocemi. „Na Tři krále bude odstrojen, následovat bude ořezání větví, které poputují do pražské zoologické zahrady. Kmen půjde do střední odborné školy, kde z něj studenti vyrobí nábytek pro lidi v pražských domovech seniorů a v domovech dětí a mládeže,“ sdělil pražský radní pro oblast majetku Jan Chabr.

PSALI JSME:
Chcete vrátit opadaný stromek a leklého kapra?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.