Netradiční benefity: akcie i pojištění psa

Analýza
Nedostatek kvalifikovaných pracovních sil nutí firmy k tomu, aby svým zaměstnancům nabízely kromě zajímavých výdělků i atraktivní benefity. Mezi standartní a nejvíce rozšířené patří například stravenky na obědy nebo více dovolené.  Některé výhody jsou ovšem hodně netradiční, až kuriózní. Třeba kurzy odvykání kouření nebo nákup zaměstnaneckých akcií.
Jednou ze specialit je pojištění domácích zvířat. Neočekávaná operace totiž vyjde na hromadu peněz, a tak některé společnosti nabízejí tuto možnost v balíčku svých benefitů. Foto: Pixabay

Při současném nedostatku kvalifikovaných kádrů to je skoro nutnost. Pokud firma nenabízí aspoň nějaké zaměstnanecké benefity, vážně riskuje, že přijde o své zaměstnance, nebo že se jí nepodaří sehnat lidi pro spuštění nové linky. Někteří zaměstnanci jsou navíc „zmlsaní“ a už se nespokojení s běžnými výhodami, jako je kupříkladu pár dní dovolené navíc nebo služební mobilní telefon.

Ostatně, ukázal to průzkum z letošního jara o spokojenosti zaměstnanců s poskytovanými benefity, který udělala agentura Ipsos pro společnost Sodexo Benefity, která se specializuje na poskytování stravenek a dalších výhod. Na vzorku 3317 zaměstnanců z nejrůznějších oborů se ukázalo, že skutečně velmi spokojeno je pouze 12 procent lidí. Ke spokojenějším se pak řadí 45 procent a nespokojenou část tvoří 33 procent. Zbytek hodnotí nabízené zaměstnanecké výhody neutrálně.

Zahraniční průkopníci

Nové benefity zavádějí do českého pracovního prostředí především nadnárodní společnosti. Podle Václava Kurela, majitele společnosti Benefit Plus mezi ně patří třeba kurzy odvykání kouření nebo snižování váhy, letní příměstské tábory, ale třeba také nákup zaměstnaneckých akcií. Ve firmách se rovněž objevily benefity v podobě zájmových spolků zaměřených na zdraví a odpočinek.

Mezi netradiční patří takzvané dny na charitu. Zaměstnanci mohou dva dny v roce věnovat činnosti pro vybranou neziskovou organizaci a tyto dny mají plně hrazené jako běžnou dovolenou. Čím dál častější jsou také příspěvky coby odměna za doporučení známého na volné pracovní místo. „V době kriticky nízké nezaměstnanosti je to jedna z mála fungujících forem náboru. Hodnoty takových příspěvků se pohybují od 5 do 25 tisíc korun,“ řekl Václav Kurel, jehož firma poskytuje benefity více než 120 tisícům uživatelů.

Dodal, že na bonusové odměňování „pamatuje“ i česká legislativa, která poměrně pružně reaguje zařazování zaměstnanecké nadstavby mezi daňově zvýhodněné položky. „I proto na ně slyší čím dál více zaměstnavatelů,” dodal Kurel. Letošní novinkou se tak například staly knihy.

Kolárna i volno pro otce

Mezi netradiční benefity lze zařadit i ty, které nabízí společnost Provident – jde o kolárnu, kde je možné zaparkovat svůj bicykl, a rovněž sprchu na pracovišti. Firma nabízí i společenské a sportovní akce, dva dny placeného volna na dobrovolnické aktivity nebo tři volné dny nad rámec zákona pro novopečené otce. „Naši zaměstnanci mají také možnost využít bezplatnou linku pomoci v tíživé životní situaci, na níž jim je k dispozici řada odborníků jako například právník či psycholog,“ řekla manažerka firmy Kateřina Brikciová.

Provident svým zaměstnancům nabízí kromě dnes již standardních benefitů, jako jsou týden dovolené nad rámec zákona či příspěvek na penzijní nebo životní pojištění, nabízí rovněž pružnou pracovní dobu, možnost práce z domova, práci na zkrácený úvazek, tři dny placeného volna pro novopečené otce nad rámec zákona nebo zkrácený pracovní týden.

Podobnou cestou se vydala i společnost Vodafone. U příležitosti Mezinárodního dne žen zvýšila od dubna svým zaměstnancům – otcům počet dní plně placeného volna, které mohou čerpat při narození potomka, a to z pěti na deset dní.  „Letošní rok je našim zaměstnancům – tatínkům opravdu nakloněný. Od února mohou při narození potomka čerpat kromě dnů volna od Vodafonu také zákonnou ˏotcovskouˊdovolenou, řekla Veronika Ivanović, viceprezidentka pro lidské zdroje Vodafonu. Dodala, že 10 dní volna platí i pro stejnopohlavní páry.

Od dubna platí rovněž to, že po uplynutí šestiměsíční mateřské dovolené mohou zaměstnanci Vodafonu využít zkrácené pracovní doby na 30 hodin týdně, za kterou jim firma vyrovná rozdíl ve mzdě. Půl roku po návratu do zaměstnání navíc zaměstnavatel rodičům dorovná rozdíl mezi mzdou a finanční podporou od státu za prvních 16 týdnů mateřské dovolené.

Pojištění domácího zvířete

Do Česka ovšem ještě nedorazily některé zaměstnanecké vymoženosti, které fungují například ve Spojených státech. Podle portálu businessnewsdaily.com je jednou ze specialit pojištění domácích zvířat. Neočekávaná operace totiž vyjde na hromadu peněz, a tak některé společnosti nabízejí tuto možnost v balíčku svých benefitů.

Různými výhodami je proslulý například Google, který nabízí třeba obědy od renomovaných kuchařů, masáže, nebo kadeřníka. Novinky.cz zase nedávno uvedly, že zaměstnanci Twitteru mají tři jídla denně nebo akupunkturu. Jinde zase fungují univerzitní stipendijní programy pro děti zaměstnanců, náhrada výdajů za prázdniny nebo knihy zdarma.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zaměstnání

Pozor na nekalé praktiky nelegálních pracovních agentur

Zhruba desetinu personálních agentur působících na českém trhu práce tvoří tzv. šedé agentury, které při zaměstnávání na dočasné přidělení využívají legislativních mezer a okrádají jak samotné zaměstnance, tak i …

Situace na trhu práce povede k dalšímu růstu mezd

Rostoucí mzdové náklady společně s růstem cen energií a zdražováním firemních půjček mohou být smrtícím koktejlem pro české firmy. Mnohým společnostem začínají klesat zisky, což bude mít negativní dopad na rozvoj …

Nejčtenější

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru