Neuvěřitelné! Češi loni naspořili přes 130 miliard korun

Jak ukázala čerstvá statistická data České národní banky (ČNB), za minulý rok české domácnosti naspořily 131,8 miliardy korun. Zatímco na začátku loňského roku byl objem úspor v domácí i cizích měnách 3,27 bilionu korun, na konci roku 2022 to bylo 3,4 bilionu. Navzdory Vánocím skončilo na bankovních účtech nejvíc peněz v prosinci, kdy si Češi naspořili 40,4 miliardy.
České domácnosti se v prosinci opravdu snažily. Jejich úspory vzrostly na všech druzích vkladů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vývoj úspor však nebyl přímočarý. V březnu a v srpnu celkový objem vkladů v bankách poklesl, ale následující měsíce vždy pokles vyrovnaly a dokonce předčily. A v závěru roku objem uložených peněz narůstal až k absolutnímu rekordu. Tolik peněz, jako v době covidu a energetické krize, české domácnosti ještě nikdy nenaspořily.

Radost z toho má nejen ve zlých dobách tradičně šetřivá většina Čechů, ale i bankovní domy. Vysoká úroková sazba naší centrální banky jim přispívá ke skvělým ziskům. Jen za peníze, jež si komerční banky uložily u centrální banky, by na úrocích měly podle odhadu guvernéra Aleše Michla vydělat kolem 130 miliard korun.

Obvyklá domněnka, že úrokové sazby hypoték (v průměru 4,68 %, pozn. aut.) jsou hlavním zdrojem bankovních příjmů, se tak ukazuje jako všeobecně rozšířený omyl. „Z pohledu banky to není moc výhodný produkt, kvůli nízkým maržím a obtížnému řízení úrokových a likvidních rizik,“ potvrdil generální ředitel Banky Creditas Vladimír Hořejší.

„Z pohledu výnosů a marží moc výhodné nejsou, protože zatímco banka musí sazbu garantovat po celou dobu fixace, klient může kdykoli odejít,“ řekl v rozhovoru pro bankovní časopis.

Faktem je, že už dvě banky hypoteční trh opustily a ty ostatní využívají hypotéky spíš na uvázání klientů než na enormní zisky z peněz, jež jim půjčí. A to objem hypoték v prosinci dosáhl 1,7 bilionu korun, což je trojnásobek všech ostatních půjček.

Kumulaci peněz na bankovních vkladech dokládá i pokles tržeb i přes vyšší ceny obchodníků. Guvernér ČNB Michl často hovoří o tzv. zadržených úsporách domácností, které v době covidu činily až 20 procent z jejich celkových příjmů.

Neutrácení působí na tlumení inflace. A české domácnosti se v prosinci opravdu snažily. Jejich úspory vzrostly na všech druzích vkladů. Na termínovaných, spořicích, běžných účtech i na stavebním spoření.

Opakovaně však vztyčujeme prst nad běžnými účty, kde s průměrným úrokem 0,2 procenta stále leží přes 1,5 bilionu korun, ačkoliv jiné typy účtů, např. spořicí nabízí podle ČNB průměrné úročení 2,78 procenta, podle serveru Finparáda je to u částek do 100 tisíc korun dokonce 3,25 procenta. A to lze u vkladů s dohodnutou splatností pohodlně získat úrok šest procent.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek