Nezaměstnanost vs. volná místa: Chybí lidé s kvalifikací, o nabízená místa není zájem

Nárůst míry nezaměstnanosti mezi listopadem a prosincem je „železným pravidlem“ tuzemského trhu práce a nelze z něj usuzovat na zhoršování kondice trhu práce, komentuje hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda čerstvé údaje zveřejněné Úřadem práce ČR, podle nichž míra nezaměstnanosti v prosinci vzrostla z rekordně nízké listopadové úrovně 2,8 procenta na 3,1 procenta.
Stále méně lidí chce pracovat v náročných, manuálních a špatně placených profesích. Foto: Pixabay

„To je v souladu s tržním očekáváním,“ vysvětluje Kovanda: „Důvodem jsou sezónní faktory, jako je ukončování prací v zemědělství nebo třeba stavitelství. K výraznějšímu ukončování sezónních prací ve stavebnictví přispěl zřejmě i jeho překvapivě výrazný listopadový pokles, který se protáhl právě do prosince.“

To potvrzuje i Alžběta Honsová, marketingová manažerka české pobočky společnosti Randstad. „Zvýšení nezaměstnanosti na přelomu roku není žádným překvapením a dá se předpokládat, že se množství lidí bez práce bude na podobné úrovni držet ještě další dva měsíce. Od března pak můžeme opět očekávat mírný pokles,“ predikuje.

S dalšími důvody přišla generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková, podle které s příchodem zimy postupně končí sezonní práce, zejména v zemědělství či stavebnictví. „A do evidence (úřadu práce – pozn. red.) se už hlásí ve větším počtu i lidé, jimž skončily termínované pracovní smlouvy a dohody nebo například živnostníci, kteří dočasně přerušili svou činnost,“ konstatovala.

Honsová upozorňuje, že nabídka volných pracovních míst roste bez ohledu na to, zda se nezaměstnanost snižuje či zvyšuje. Tento trend lze podle ní vysvětlit tím, že se poptávka ze strany potenciálních zaměstnanců nesetkává s nabídkou odpovídajících pracovních míst.

PSALI JSME:
Situace na trhu práce povede k dalšímu růstu mezd

„Jinými slovy, na některé pozice chybí lidé s příslušnou kvalifikací a o mnohá nabízená místa není zájem. Stále méně lidí chce pracovat v náročných, manuálních a špatně placených profesích,“ vysvětluje Honsová.

Problémem podle ní také je, že určitý typ profesí nebo pozic lidé z důvodů zdravotního omezení nebo dosažení vyššího věku již fyzicky nezvládnou. „A pokud nemají nějakou lepší kvalifikaci, jejich vyhlídky nejsou moc růžové a ani sebevětší nabídka volných míst jim nepomůže,“ říká.

Podle Kovandy podmínky na trhu práce nadále zůstávají napjaté. Počet volných pracovních míst oproti listopadu dále narostl, i když v kontextu vývoje v uplynulé době jen poměrně nepatrně, o necelou tisícovku.

„Podmínky na trhu práce jsou geograficky poměrně příznivě rozloženy, jelikož žádný z okresů České republiky nevykazuje míru nezaměstnanosti rovnou nebo vyšší sedmi procent. Nejhůře je na tom okres Karviná s mírou nezaměstnanosti 6,9 procenta. Míra nezaměstnanosti bude letos převážně stagnovat kolem celkové loňské úrovně, když vykáže celkovou úroveň rovných tří procent,“ domnívá se ekonom.

PSALI JSME:
Trh práce se změní s nástupem průmyslu 4.0

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zaměstnání

Červený diplom pro kariéru nestačí

Kdo ze školy nosí samé jedničky a památkou na vysokou mu je červený diplom, nemá i přes studijní úspěchy nalajnovanou stejně zářnou kariéru. Důležitější jsou jiné přednosti, například umění spolupráce s ostatními kolegy.

Počet volných pracovních míst je rekordní

Míra nezaměstnanosti v ČR v únoru poklesla z lednové úrovně 3,3 na 3,2 procenta. Důvodem poklesu je začínající rozjezd sezónních prací ve stavebnictví či zemědělství při stále ještě přetrvávající sezónní poptávce po …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru