Nezaměstnanost žen stoupá

Názor
Statistický úřad včera publikoval vývoj míry zaměstnanosti, nezaměstnanosti a ekonomické aktivity za leden. Data ukázala, že míra nezaměstnanosti v lednu vzrostla ve srovnání s prosincem o jednu desetinu na 3,3 procenta. Před nástupem pandemické krize, se tato statistika pohybovala kolem dvouprocentní úrovně.
Podstatně rychleji než nezaměstnanost mužů roste míra nezaměstnanosti žen. Ilustrační foto: Woman photo created by jcomp - www.freepik.com

Vzhledem k omezením, se kterými se domácí ekonomika potýká, je nárůst nezaměstnanosti stále relativně pomalý. K tomu významně přispívají vládní opatření, ale i oživení v některých sektorech, které zaměstnance naopak nabírají. Vyplývá to například ze statistiky PMI, podle které čeští průmyslníci během letošního února zaměstnávali nejvíce pracovníků od března 2018. Tyto faktory budou na trhu působit i nadále.

Zatímco některé sektory budou zaměstnance propouštět, jiné by je mohly, alespoň částečně vstřebat. Stávající program Antivirus byl navíc prodloužen až do konce dubna, přičemž je možné, že vzhledem k vývoji pandemické situace a blížícím se volbám bude prodloužen znova. Míra nezaměstnanosti by tak podle našich očekávání měla i nadále růst jen pozvolně a od druhého pololetí letošního roku začít postupně klesat.

PSALI JSME:
Nezaměstnanost roste. V lednu přišlo o práci 17 tisíc lidí

Vládní opatření se promítají i do průměrného týdenního počtu opracovaných hodin. Zatímco v letech 2017, 2018, 2019 se tento počet pohyboval kolem 35 hodin, v loňském roce to bylo průměrných 33 hodin. V lednu letošního roku pak klesl na necelých 31 hodin. Ze statistiky také vyplývá, že podstatně rychleji než nezaměstnanost mužů, roste míra nezaměstnanosti žen.

Ta v lednu vyskočila na 4,4 procenta. Naopak u mužů nezaměstnanost zatím v žádném z měsíců od počátku krize nepřesáhla úroveň tří procent. Nejvýše byla v prosinci loňského roku, a to na úrovni 2,8 procenta. V lednu pak dokonce poklesla na 2,5 procenta. Vzhledem k tomu, jakých sektorů se restriktivní opatření týkají a které naopak prosperují lze očekávat, že tyto trendy budou pokračovat i nadále.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nezaměstnanost v časech pandemie drtí více ženy

×
  1. To budou stejně pracovní místa za minimální mzdu kdy celoživotní flákač na sociálce bere měsíčně víc peněz! Ještě nedávno tu nabízel jeden podnikatel(spíš podnikavec) 12000 hrubého což je 10335 čistého,je to informace z roku 2016.To ještě chtěl aby člověl používal svůj telefon a do firemního auta platil náhradní díly co auto během provozu potřebuje.šak to opotřebil řidič při rozvozu zboží tak ať to opraví.Smutný stát a tady v pohraničí s Čobolem přímo katastrofa!!!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Na trhu práce dochází k polarizaci

Antivirus, diverzifikovaný průmysl, silné zaměření na logistiku a také koncentrace technologických služeb drží českou ekonomiku v běhu natolik, že zvládla absorbovat tisíce lidí, kteří se vinou pandemie ocitli bez práce.

Zaměstnanci Amazonu zřejmě odmítnou vznik odborů v USA

Odbory ve Spojených státech nemají příliš silnou pozici. Zatímco v roce 1983 v nich bylo organizováno 20 procent pracovní síly, dnes je to již pouze 11 procent. Počátkem roku však byl ohlášen vznik odborů v Googlu a …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půl procenta je dnes terno

K 1. březnu měly české domácnosti v bankách pojištěné a kryté vklady v hodnotě 3,1 bilionu korun. Jen za únor …
Rolovat nahoru