Nízká nezaměstnanost není jednoznačně pozitivní zpráva

Názor
Navzdory všem turbulencím má česká ekonomika jednu konstantu – nízkou míru nezaměstnanosti. Ta v dubnu podle dat úřadu práce opět klesla o desetinu procentního bodu na 3,6 procenta. Nezaměstnanost klesala již v březnu na 3,7 procenta, předtím osm měsíců v řadě rostla nebo stagnovala.
Nízká nezaměstnanost není jednoznačně pozitivní zpráva – chronický nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců je pro české firmy dlouhodobý problém. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na dalším snížení počtu nezaměstnaných se podílí každoroční sezónní výkyv související s jarními pracemi, které zvyšují poptávku po pracovnících v zemědělství, lesnictví či stavebnictví. O tom, že nezaměstnanost v ČR je na velmi nízké úrovni, svědčí i to, že je nejnižší ze všech zemí EU.

Nízká nezaměstnanost však není jednoznačně pozitivní zpráva – chronický nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců je pro české firmy dlouhodobý problém. Ani v recesi, kdy by se dalo čekat větší propouštění, si firmy nemohly dovolit přijít o zaměstnance. Přitom v březnu průmyslová produkce ve většině odvětví s výjimkou výroby automobilů klesala.

PSALI JSME:
Slabší zakázky v průmyslu jsou předzvěstí zpomalení

České firmy totiž pálí nedostatek zakázek a v březnu poprvé od podzimu roku 2021 hodnota nových zakázek klesla v meziročním srovnání. Navíc nízká nezaměstnanost v kombinaci s vysokou mírou inflace vyvolává tlak na zvyšování mezd a tím i na udržení si konkurenceschopnosti firem.

Na druhou stranu klesající nezaměstnanost se projevuje ve větším optimismu českých domácností, když se v březnu indikátor důvěry spotřebitelů v ekonomiku zvýšil o 5,8 bodu na hodnotu 92,9.  A domácí poptávka je pro českou ekonomiku klíčová z pohledu budoucího růstu.

Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Nálada firem i spotřebitelů opět na vzestupu

Zavřít reklamu ×
  1. Lidí schopných pracovat bude ubývat. Mladých je málo a to ještě jdou raději pracovat do zahraničí a silné ročníky 70″ se už potýkají se zdravím a mnoho jich je v invalidním důchodu…..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB