Nízká nezaměstnanost není jednoznačně pozitivní zpráva

Názor
Navzdory všem turbulencím má česká ekonomika jednu konstantu – nízkou míru nezaměstnanosti. Ta v dubnu podle dat úřadu práce opět klesla o desetinu procentního bodu na 3,6 procenta. Nezaměstnanost klesala již v březnu na 3,7 procenta, předtím osm měsíců v řadě rostla nebo stagnovala.
Nízká nezaměstnanost není jednoznačně pozitivní zpráva – chronický nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců je pro české firmy dlouhodobý problém. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na dalším snížení počtu nezaměstnaných se podílí každoroční sezónní výkyv související s jarními pracemi, které zvyšují poptávku po pracovnících v zemědělství, lesnictví či stavebnictví. O tom, že nezaměstnanost v ČR je na velmi nízké úrovni, svědčí i to, že je nejnižší ze všech zemí EU.

Nízká nezaměstnanost však není jednoznačně pozitivní zpráva – chronický nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců je pro české firmy dlouhodobý problém. Ani v recesi, kdy by se dalo čekat větší propouštění, si firmy nemohly dovolit přijít o zaměstnance. Přitom v březnu průmyslová produkce ve většině odvětví s výjimkou výroby automobilů klesala.

PSALI JSME:
Slabší zakázky v průmyslu jsou předzvěstí zpomalení

České firmy totiž pálí nedostatek zakázek a v březnu poprvé od podzimu roku 2021 hodnota nových zakázek klesla v meziročním srovnání. Navíc nízká nezaměstnanost v kombinaci s vysokou mírou inflace vyvolává tlak na zvyšování mezd a tím i na udržení si konkurenceschopnosti firem.

Na druhou stranu klesající nezaměstnanost se projevuje ve větším optimismu českých domácností, když se v březnu indikátor důvěry spotřebitelů v ekonomiku zvýšil o 5,8 bodu na hodnotu 92,9.  A domácí poptávka je pro českou ekonomiku klíčová z pohledu budoucího růstu.

Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Nálada firem i spotřebitelů opět na vzestupu

Zavřít reklamu ×
  1. Lidí schopných pracovat bude ubývat. Mladých je málo a to ještě jdou raději pracovat do zahraničí a silné ročníky 70″ se už potýkají se zdravím a mnoho jich je v invalidním důchodu…..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Náběh sezónních prací snižuje nezaměstnanost

Pokles nezaměstnanosti pokračoval i v květnu, kdy se snížila míra nezaměstnanosti o jednu desetinu procentního bodu na 3,5 procenta. Hlavním důvodem tohoto snížení je pokračující nábor na sezónní práce v zemědělství …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč otcové nedostávají výchovné?

Poradna
Mohl by to být docela dobrý nápad, jak k důchodu získat pár stovek měsíčně navíc. Od ledna je totiž k penzi přiznáváno tzv. výchovné ve výši 500 Kč za každé vychované dítě a zmíněný nápad spočívá v tom, aby si o toto přilepšení zažádal otec v rámci např. předčasného důchodu. A nikoli obvykle mladší matka, kterou penze čeká až za několik let, během nichž by výchovné nebylo vypláceno ani jednomu z rodičů.