Nová varianta covidu citelně oslabuje korunu

Názor
Koruna dnes dopoledne středoevropského času znehodnotila vůči euru na svoji nejslabší úroveň od začátku letošního července. Oslabila až na 25,793. Od začátku listopadu si tak vůči euru pohoršila přibližně o 0,6 procenta, vůči dolaru ovšem dokonce o 3,1 procenta.
Koruně nepomohl ani včerejší výrok guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka, jenž uvedl, že si dovede představit, že by bankovní rada na svém prosincovém zasedání základní úrokovou sazbu ponechala na stávající úrovni. Foto: ČNB

To vše v měsíci, kdy Česká národní banka (ČNB) nečekaně prudce zvýšila svoji základní úrokovou sazbu, o 1,25 procentního bodu, tedy nejvýrazněji od června 1997. Ani nejvydatnější zvýšení základní úrokové sazby za poslední takřka čtvrtstoletí tedy nestačilo na to, aby koruna vůči světovým měnám v listopadu byť jen nepatrně zpevnila.

Bezprostředním důvodem dnešního oslabování koruny je zejména obecná nálada na světových trzích. Stupňuje se totiž obava z nové, „jihoafrické“ varianty covidu. Ta se objevila v jižní části Afriky, kde se pravděpodobně rozvinula v osobě nakažené virem HIV. Světová zdravotnická organizace i vědci se nyní snaží určit, jak nebezpečná tato varianta, tj. zejména, jak je smrtelná, jak snadno se šíří a zda na ni zabírají dosavadní vakcíny.

Trhy v rostoucí míře zahrnují do svého výhledu možnost poměrně vysoké míry nebezpečnosti této nové varianty, pročež se zbavují rizikovějších aktiv, včetně právě české koruny, a uchylují se do bezpečnějších aktiv typu amerického dolaru nebo dluhopisů hlavně ekonomicky nejvyspělejších zemí.

PSALI JSME:
Když je jednooký králem

Koruně ovšem nepomohl ani včerejší výrok guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka, jenž uvedl, že si „dovede představit“, že by bankovní rada na svém prosincovém zasedání základní úrokovou sazbu ponechala na stávající úrovni. Trh přitom nyní počítá s tím, že v měsíčním horizontu bude základní sazba centrální banky na úrovni tří procent. ČNB by tedy dle předpokladu trhu měla v prosinci sazbu zvýšit o 0,25 procentního bodu.

Jenže další vlna covidu, která se nyní přelévá Evropou, Česko nevyjímaje, představuje svého druhu dezinflační tlak. Proto trh a ČNB ostatně také přehodnocují svůj výhled ve věci dalšího zvyšování sazeb.

Přesto, že trh tedy nyní čeká mírnější razanci zvyšování sazeb než ještě v uplynulých týdnech, Rusnokova slova jej přesto v jisté míře zaskočila. Proto nyní koruna oslabuje nejvýrazněji z celého středoevropského regionu, vydatněji než forint i zlotý.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Úrokové sazby ČNB podle Holuba vzrostou nad 3 %

Zavřít reklamu ×
  1. Tak ráno jsem si tady přečetl ,jak koruna drtí dolar i euro ! Ovšem večer už se zas dozvídám, že je všechno jinak !

  2. CZK oslabila ČNB, zvýšila úrokové sazby, tím zvedla daleko vyšší inflaci. Dopustila se zdražení českých výrobků a služeb. Tím pádem menší export. Tudíž méně zahraničních zákazníků. Daleko menší životní úroveň. Klesla koupěschopnost občanů ČR. Na COVID bych se nevymlouval. Má v tom COVID také určité procento, ale není to hlavně jen kvůli němu. Vláda zavírá trhy omezuje restaurace. Je menší HDP, tím pádem státní kasa skoro vysypaná. Jsem pro okamžité odvolání guvernéra ČNB a bankovní rady. Jsem vystudovaný ekonom a vím o čem píši. Netvrdím nic na 100%. Kdo vystudoval ekonomikou školu s maturitou a někteří víc, tak ví o čem píši, že mám absolutní pravdu. Proto bych okamžitě přijal EURO v ČR a bude klid od ČNB. Budeme mít jistotu silné světové měny, která má dokonce větší hodnotu, než USD. Tím budeme mít stabilnější životní úroveň a hlavně ČR bude mít daleko lepší investory, lepší vyhlídky do budoucnosti. Nebudeme muset do směnáren. Budeme mít měnu, kterou mají skoro všichni lepší sousedé ČR, takže to naláká i turisty, takže větší služby, restaurace, alkohol, cigarety, potraviny, pumpy, lepší pracovní podmínky. Je toho daleko více.

    • Vy nejste vůbec ekonom ,,jen lobujete za euro , přijetím eura jsme okamžitě tam kde nás EU chce mít , ožebračení při tom kurzu, asi máte euroúčet.

  3. A vystudovaná ekonomka Hana Lipovská tvrdí pravý opak. Ta by vystoupila z Evropské unie a za vzor nám dává dává bohatou zemi Švýcarsko s přibližně stejným počtem obyvatel… Nejprve to asi bude chtít aby poklesl výskyt Covidu, byla na něj ( na mutace ) účinné léky a očkování a pak zase trochu nějak popojedem dál.
    Evropská centrální banka půjčuje Euro za nula procentní úrok, to není normální a smrdí to … . To je kvůli zemím jako je Řecko a Itálie aby nezkrachovaly.

  4. Vy nejste ekonom , pouze lobujete za euro , při tom kurzu bychom byly žebráci , a tam nás EU potřebuje mít.

  5. Problém je Rusnok a další dosluhující „komunisté“,kteří škodí kde jem můžou. Přitom tito darebáci mají nahrabáno na 1000 let dopředu. Vím o čem mluvím. Nedaleko mám souseda starého dřív vlivného komunistu,který vlastní majetek za 100 mil. kč a jeho děti nikdy nepracovaly a žijí jen z pronájmů atd….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nezvyklý novoroční zájem o korunu

V posledních letech byl jedním z faktorů vývoje kurzu koruny na přelomu roku rezoluční fond: České banky jsou nuceny do tohoto fondu platit určité částky založené na objemu vkladů jejich klientů k ultimu daného …

Dolar nejsilnější od června 2020

Dobrou kondici americké ekonomiky potvrdily předběžné výsledky amerického hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí. Ty byly pro trhy pozitivním překvapením. K mezičtvrtletnímu růstu HDP přitom nejvíce …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daně se týkají i zaměstnanců

Poradna
Také si myslíte, že se daně týkají především podnikatelů, protože za zaměstnance všechno zařídí mzdová účtárna? To je omyl! A navíc vás může stát dost peněz, protože zaměstnavatel může ve vašem případě uplatnit jen takové daňové zvýhodnění, k němuž mu dodáte podklady. A ty zase budete zajišťovat jen v případě, že se o uplatňovaných výhodách předem dozvíte.