Nové tuby od zubní pasty Colgate půjde zcela recyklovat

Vloni na konci roku americká společnost Colgate spustila v USA a ve Velké Británii recyklační projekt, při němž se sbírají použité zubní kartáčky, vymačkané tuby od zubních past a prázdné plastové nádobky od ústních vod. Nyní firma informovala, že dokončila úplně první recyklovatelnou tubu na zubní pastu, čímž ve svém odvětví nastavuje zcela nový standard.
Ilustrační foto: Archív

Ročně se na světě vyprodukuje na dvacet miliard zubních past a dosud používané výrobní technologie neumožňují prázdné tuby zcela recyklovat. Většina z nich je totiž vyrobena z listů plastového lamina – obvykle jde o kombinaci různých plastů, které jsou často vrstveny kolem tenké vrstvy hliníku chránícího chuť zubní pasty a fluorid. Směs materiálů se lisuje do kompaktní fólie, kterou ale nelze konvenčními způsoby recyklovat.

Až dosud Colgate-Palmolive ve spojení s recyklační společností TerraCycle využívala recyklační schéma (Colgate Oral Care Recycling Programme), kdy se po vytřídění, omytí a rozdrcení vybraných plastových obalů, uzávěrů a kartáčků vytvářejí plastové peletky, které se pak jako recyklát používají například při výrobě venkovního nábytku nebo plotů.

Firma do sběrných boxů vybírá i obaly od zubních kartáčků a past, tedy i papír, a navíc lidé do boxů mohou umisťovat i konkurenční výrobky.

PSALI JSME:
Papírová brčka od Tetra Pak zatím v Česku nevyzkoušíte. Zkuste to u McDonald's

Aby bylo možné vyrobit recyklovatelnou tubu, společnost Colgate využila polyetylen s vysokou hustotou (HDPE), což je široce recyklovatelný plast označovaný jako „No. 2“, oblíbený při výrobě lahví. Ale protože je HDPE nepoddajný, nehodí se pro ultra-tenké laminátové listy a měkké, stlačitelné tuby.

Klíčový moment nastal ve chvíli, když obaloví inženýři společnosti Colgate v technologickém kampusu v Piscataway ve státě New Jersey, zjistili, že mohou použít více než jednu úroveň HDPE. Tým pak otestoval desítku různých kombinací – od šesti až po dvacet vrstev, až konečně objevili postup, který uživatelům umožní z tuby pohodlně vytlačit všechnu zubní pastu a jenž současně ochrání integritu výrobku a bude splňovat požadavky vysokorychlostní výroby.

PSALI JSME:
Neviditelná rovnátka. Nový projekt od Creative Dock s Čechy zatím nepočítá

Americká Asociace společností pro recyklaci plastu (Association of Plastic Recyclers – APR) nedávno oznámila, že tuto novou tubu uznala jako vhodnou k recyklaci společně s plastovými lahvemi. „Ještě nás čeká hodně práce, ale věříme, že společnost Colgate stojí na dobrém začátku,“ komentoval prezident APR Steve Alexander testy, při nichž Colgate tuby rozdrtila a úspěšně z nich vyrobila nové plastové lahve.

Po více než pěti letech vývoje bude příští rok obal představen na americkém trhu pod značkou Tom’s of Maine a následně bude uveden na vybraných globálních trzích pod značkou Colgate. Firma má v plánu přejít do roku 2025 na 100% recyklovatelné obaly u všech svých produktů.

Potěšitelné je, že si Colgate-Palmolive nehodlá nechat novou technologii jen pro sebe. „Jakmile bude nová tuba ověřena spotřebiteli, nabídneme tuto technologii výrobcům plastových tub pro všechny druhy výrobků,“ uvedl její výkonný viceprezident a vedoucí oddělení pro růst a strategie Justin Skala.

PSALI JSME:
Češi neumějí recyklovat elektrozařízení. Staré mobily házejí do šuplíků

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Není náš býk nemocný? Zjistí to chytrý obojek

Moderní technologie nejsou jen součástí běžného života lidí, pronikají čím dál více rovněž do zvířecího světa. Poměrně rozšířené tak jsou například chytrý obojek pro psa, díky němuž ho může mít jeho majitel celý den …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru