Novinky v osobních financích: Kvůli říjnovým změnám v důchodech se očekává zvýšený počet žadatelů o předdůchod

Plánované změny v penzijním systému, které začaly platit od 1. října 2023, se mimo jiné dotknou i předčasných důchodů. Nově bude možné odejít do předčasného důchodu pouze tři roky před řádným důchodem, nikoliv pět let jako doposud. Navíc předčasný důchod bude nižší kvůli vyššímu krácení.
Penzijní společnosti kvůli říjnovým změnám v důchodech očekávají zvýšený počet žadatelů o předdůchod. Ilustrační foto: Pixabay.com

Jednou z možností pro ty, kterým se podmínky předčasného důchodu změní, a přesto by chtěli odejít do penze v plánovaném termínu, je doplňkové penzijní spoření (DPS). Informovala o tom KB Penzijní společnost s tím, že očekává, že i její klienti budou chtít ve větší míře využít DPS pro předdůchody, pokud budou mít na svých účtech dostatečné úspory.

„Doposud předdůchod čerpali zejména lidé, kteří pár let před důchodem ztratili práci, zhoršil se jejich zdravotní stav, nebo potřebovali pečovat o člena rodiny. Dnes je tato možnost východiskem i pro ty, kterým se nově přijatou důchodovou reformou o dva roky prodlouží doba odchodu do předčasného důchodu,“ uvedla členka představenstva KB Penzijní společnosti Jana Petrovská.

O předdůchod, který lze čerpat v délce od dvou do pěti let, lze požádat nejdříve pět let před důchodovým věkem. Aby vznikl nárok na předdůchod, musí účastník odspořit také minimálně pět let. Pokud je tedy důchodový věk 65 let, může jít žadatel do předdůchodu už v 60 letech, ale spořit musí minimálně od 55 let.

„Pro žadatele o předdůchod je dobrou zprávou, že pojistné na zdravotní pojištění hradí za účastníka v průběhu pobírání předdůchodu stát a doba jeho čerpání ani neovlivňuje osobní vyměřovací základ pro výpočet řádného důchodu. V předdůchodu je možné bez omezení pracovat, pobírat podporu v nezaměstnanosti nebo nemocenské dávky,“ dodala Petrovská.

Air Bank informovala, že svým klientům, kteří mají u banky osobní i podnikatelských účet, zjednodušila přehled o jejich financích.  V mobilní aplikaci My Air na úvodní obrazovce (Chytrý přehled, pozn. red.) najdou zobrazení osobních i podnikatelských financí na jednom místě, bez nutnosti přepínat mezi osobním a podnikatelským profilem.

Společnost Sodexo Benefity informovala o výsledcích srpnového průzkumu, který pro ni realizovala agentura Ipsos. Vůbec nejčastějším benefitem, který zaměstnanci v práci dostávají, je příspěvek na stravování. Vedou stravenky (více než 30 %) – v digitální (19 %) i papírové formě (necelých 13 %). Na druhé pozici je závodní stravování (28 %). Stravovací paušál dostávají 22 procenta zaměstnanců.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. ZK Zručák Karel

    Otec šel do penze v 60 letech, já v 63 a moje děti v 67, kde na to ti komunisti brali peníze…

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB