Jak si polepšit v předčasném důchodu?

Poradna
Na konci loňského roku odešel do předčasného důchodu rekordní počet lidí. Většina tento krok uspěchala kvůli mimořádně výhodné valorizaci, za jiných okolností by totiž řada z těchto předčasných důchodců ještě pár let pracovala. Ale co teď?
K předčasnému důchodu je možné si přivydělat, ale jen takovou činností, při které nevzniká povinnost platit sociální pojištění. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Mohou si k předčasnému důchodu, navíc oproti běžné starobní penzi citelně krácenému, přivydělat alespoň pár korun? Nebo musejí počkat až na dovršení řádného důchodového věku, protože po jeho dosažení všechna omezení padají?

Odpovědi jsou celkem jednoduché. K předčasnému důchodu je možné si přivydělat, ale jen takovou činností, při které nevzniká povinnost platit sociální pojištění. Tedy nejčastěji prací na tzv. dohody, jejichž podmínky je výhodné si předem zjistit, a navíc je v rámci novely zákoníku práce čekají v nejbližší době významné změny.

Jakou brigádu a smlouvu?

Aktivní předčasný důchodce musí řešit dva problémy – jakou brigádu si najít a jaký typ pracovněprávního vztah zvolit. Druh práce a volba pracovního vztahu by pak spolu měly korespondovat.

Dohoda o pracovní činnosti (DPČ) je vlastně libovolně zkrácený úvazek, protože pracovník s takto sjednanou brigádou může odpracovat nejvýše 20 hodin týdně, tedy prakticky polovinu normální pracovní doby.

Na výši měsíční odměny záleží, zda bude platit odvody. Hranicí je částka 3 500 korun měsíčně, po jejímž dosažení už musí hradit nejen zdravotní pojištění, ale především sociální, čímž tato varianta s výdělkem 3 500 Kč měsíčně a vyšším pro předčasné důchodce padá.

DPČ s libovolným počtem smluv

Pozor na to, že pro sociální pojištění se nesleduje jen skutečná hrubá měsíční odměna, ale také odměna uvedená v dohodě o pracovní činnost. Jakmile je v dohodě uvedená odměna 3500 korun a vyšší, sociální pojistné je odváděno z této částky bez ohledu na případně nižší výdělek v daném měsíci.

PSALI JSME:
Musí předčasný důchodce přestat pracovat?

Na jednu dohodu o pracovní činnosti je tedy možné si při předčasném důchodu vydělat nejvýše 3 499 korun měsíčně. Pokud má pracovník více DPČ u jednoho zaměstnavatele, odměny z těchto smluv se sčítají. V případě dohod u více zaměstnavatelů se odměny do limitu 3 500 Kč počítají u každého zvlášť.

DPP za desítku

Dalším častým pracovně právním vztahem je dohoda o provedení práce (DPP). Ta má stanovený limit na 300 hodin odpracovaných v průběhu roku pro jednoho zaměstnavatele (a to i v případě, že s ním máte uzavřeno více smluv, pozn. aut.) i jinak nastaveny podmínky pro povinné odvody i zdanění.

Měsíční odměna od jednoho zaměstnavatele nesmí překročit částku 10 000 korun, jinak podléhá sociálnímu pojištění a předčasný důchodce opět ztrácí nárok na svou dávku. Tuto skutečnost musí nahlásit do osmi dnů na sociálku, která vyplácení důchodu přeruší.

PSALI JSME:
Myslíte na předčasný důchod? Teď je vhodný čas!

Záleží na podpisu

Jestliže zaměstnanec nepodepíše prohlášení k dani a měsíční odměna nepřekročí u DPČ ani DPP stanovený limit, odvede se mu z měsíční odměny srážková daň 15 procent. Pak nemusí příjem nikde vykazovat ani vyplňovat daňové přiznání, ale v tom případě neuplatní daňové slevy.

Zejména při nízkých výdělcích a při uplatnění daňových slev (na poplatníka, děti atd.) se však vyplatí daňové přiznání podat a získat zaplacené daně zpět. V případě podepsaného prohlášení k dani se zdaní odměna z DPČ i DPP patnácti procenty zálohové daně a lze uplatnit daňové slevy.

Zatímco u DPČ se podepisují prohlášení k dani u všech zaměstnavatelů bez omezení, u DPP lze mít na jeden konkrétní měsíc nebo období prohlášení podepsáno pouze u jednoho zaměstnavatele. Je však možné je v průběhu roku vystřídat.

PSALI JSME:
Přemýšlíte o předčasném důchodu? Zvažte vliv inflace a využijte podporu v nezaměstnanosti

Měly by přibýt výhody

Podle současného znění zákoníku práce má práce na dohodu řadu výhod i nevýhod. Obě strany mohou dohodu vypovědět bez udání důvodu s výpovědní lhůtou 15 dní, brigádníci se nemusejí zabývat obtížnou administrativou a mají nárok na daňové výhody.

Na druhou stranu se jich netýkají předpisy o zaručené mzdě, automaticky nemají nárok na dovolenou, příplatky, cestovní náhrady, odstupné či náhradu mzdy při překážkách na straně zaměstnavatele, i když si tyto zaměstnanecké výhody mohou sjednat v dohodě.

Podle navrhované novely zákoníku práce, která by měla být přijata v průběhu letošního roku, by měli mít i zaměstnanci na dohodu nárok např. na stejné překážky v práci, dovolenou, ošetřovné i zdůvodnění výpovědi jako zaměstnanci v pracovním poměru. Zaměstnavatel jim také bude muset písemně rozvrhovat pracovní dobu s odpovídajícím předstihem.

PSALI JSME:
Spoříte na stáří? Čeká vás mírný šok

Podle vyjádření ministra práce a sociálních věcí Mariána Jurečky vláda připravuje na příští rok další zvýhodnění dohod, které se bude týkat navýšení limitu odpracovaných hodin bez povinnosti odvádět pojistné.

Je možné i podnikat

V souběhu s předčasným důchodem je možné i podnikat, ale opět s omezením, aby roční příjem nepodléhal povinnosti odvádět sociální pojištění. Pro rok 2023 to znamená nepřekročit hranici 96 777 korun, při vykonávání vedlejší činnosti pouze po část roku se tato částka adekvátně snižuje za každý měsíc, v němž předčasný důchodce nepodnikal. Pasivní příjmy, ze kterých se neplatí sociální pojištění (např. z kapitálu), mohou mít předčasní důchodci v neomezené výši.

Tzv. daňový balíček zvýšil od začátku roku 2023 limit, který je rozhodný pro povinnost podat daňové přiznání z dosavadních 15 000 korun na 50 000 Kč. Podnikatel pobírající předčasný důchod tedy nemusí do výše 50 000 korun příjmů podávat daňové přiznání, tedy nemusí tuto částku danit. Na druhou stranu tím přichází o daňová zvýhodnění.

PSALI JSME:
Člen Národní ekonomické rady vlády: Důchodový systém je jako lavina

Ani jedna z těchto hranic však předčasného důchodce nezbavuje povinnosti podat přehled příjmů a nákladů zdravotní pojišťovně a zaplatit pojištění.

V předdůchodu bez omezení

A jak je to s omezeními v tzv. předdůchodu? Vzhledem k tomu, že předdůchod není, na rozdíl od předčasného důchodu, dávka vyplácená státem, nejsou zde omezení týkající se výdělku zaměstnanců nebo podnikatelů stanovena. Příjmy jsou běžně daněny a je z nich odváděno pojistné, pracující senioři mají nárok na daňové slevy.

Největší výhodu tohoto kroku zaznamenají ti, kteří v předdůchodu nepracují. Nejsou považováni za osoby bez zdanitelných příjmů, takže kromě sociálního je jim odpuštěno i zdravotní pojištění, což pro ně v letošním roce znamená měsíční úsporu 2 336 korun.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Uvažujete o předdůchodu? Od letoška musíte mít naspořeno víc

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.