Novinky v osobních financích: Půl milionu lidí u Platby na kontakt

Už půl roku nemusejí znát zákazníci tuzemských bank při posílání peněz číslo bankovního účtu a stačí jim telefonní číslo. Ke službě Platby na kontakt se za tu dobu přihlásilo na půl milionu lidí. Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) to sdělila Česká bankovní asociace (ČBA). Nově se k systému přidala Moneta Money Bank.
Při posílání peněz už není třeba znát číslo bankovního účtu, stačí telefonní číslo. Ilustrační foto: Pixabay.com

V prvních dvou dnech od spuštění nové služby v polovině loňského listopadu se k nové službě přihlásilo bezmála čtvrt milionů klientů šesti bank: Air Bank, České spořitelny, ČSOB, Fio banky, Komerční banky a Raiffeisenbank.

Podle České bankovní asociace je zájem o Platby na kontakt až překvapivý. Do poloviny letošního dubna si své telefonní číslo spárovalo s číslem bankovního účtu více než 490 tisíc lidí. Přesto je počet transakcí prostřednictvím této služby poměrně malý.

„Pravděpodobně je to způsobeno i tím, že lidé jsou dlouhé roky zvyklí na to, že musí vyplnit správné číslo účtu. A přesto, že banky v mobilních aplikacích nabízejí Platbu na kontakt, klienti často hledají správné číslo účtu a neuvědomí si, že mohou tu službu využít,“ řekl Tomáš Hládek, expert pro otázky platebního styku ČBA.

Bezpečnost na prvním místě

Lidé se ke službě musí aktivně přihlásit prostřednictvím jejich vlastní banky. Čísla registruje Česká národní banka (ČNB). K jednomu bankovnímu účtu je možné mít připojených více telefonních čísel, například u společného účtu manželů. Naopak k jednomu telefonnímu číslu nelze přiřadit více bankovních účtů.

Maximální limit pro platbu je pět tisíc korun. Pro poslání peněz pak lidé jednoduše vyberou protistranu ze svého telefonního seznamu, ve kterém uvidí, jestli protistrana je do služby zapojená a je tedy možné transakci pomocí Platby na kontakt uskutečnit. Další výhodou je, že před odesláním peněz se zobrazí název účtu příjemce, zpravidla jméno a příjmení.

Celý systém je zabezpečený na nejvyšší úrovni stejně jako kterékoli jiné platby. Bankovní asociace ubezpečila, že pro ni i pro ČNB je bezpečnost na prvním místě, a proto je na zabezpečení všech transakcí kladen nejvyšší důraz. Asociace a ČNB spolupracovaly na přípravě registru, který centrální banka spravuje. Službu samotnou pak provozují zapojené banky.

Nově se připojila Moneta

K šestici bank, které umožňují Platby na kontakt, se nově připojila také Moneta Money Bank. Jejím zákazníkům postačí, aby si službu aktivovali v mobilní aplikaci Smart Banka. V rámci jedné transakce mohou zaslat částku do pěti tisíc korun.

„Při registraci stačí, aby si klient přiřadil telefonní číslo k jednomu ze svých platebních účtů. Následně povolí aplikaci přístup ke kontaktům v mobilním telefonu, čímž se automaticky objeví na platebním příkazu všechny jeho kontakty, které si již tuto službu u svých bank taktéž aktivovaly, a kterým lze platbu tímto způsobem poslat,“ sdělil senior manažer depozit a karet Artur Galstyan.

Zdůraznil, že kontakty z telefonního seznamu zůstávají pouze v zařízení uživatele a samotná banka k nim přístup nemá. Každé telefonní číslo může být přiřazeno pouze k jednomu bankovnímu účtu. V případě, že jich klient vlastní vícero, musí zvolit pouze jeden z nich. Nastavené číslo však může kdykoliv z této služby odregistrovat.

Rychlost připsání odeslané částky pak záleží na bance příjemce. „Jelikož však v současnosti všechny banky umožňující platbu na kontakt podporují okamžité platby, bývá platba připsána zpravidla do deseti sekund,“ dodal Galstyan.

Převod je možný pouze v rámci České republiky. „Věříme, že si i tento způsob placení najde mezi našimi klienty své příznivce. Nejenže tak ušetří čas, ale zároveň eliminují riziko chyb, ke kterým může docházet při přepisování čísla bankovního účtu,“ řekla Zuzana Filipová, ředitelka komunikace a udržitelnost skupiny Moneta.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB