Pro posílání peněz z bankovního účtu stačí znát telefonní číslo

Šest tuzemských bank zavedlo novou službu, která umožňuje posílat peníze bez znalosti znát číslo účtu příjemce – postačí znát jeho telefonní číslo. Takzvaná Platba na kontakt má zjednodušit transakce s nižšími částkami a omezit chyby při jejich zadávání. Vyplývá to z informací bank, které má redakce FAEI.cz k dispozici.
Více než dvě třetiny Čechů by podle průzkumu České bankovní asociace chtěly místo čísla účtu využít možnost zadat telefonní číslo příjemce. Teď už mohou, pokud mají účet u banky, která už posílání peněz na mobilní číslo umožňuje. Ilustrační foto: Pixabay.com

Několika tisícům klientů bank se už v jejich mobilním bankovnictví objevilo oznámení o možnosti registrace k využití platby na kontakt. Zápis je přitom nutný k tomu, aby bylo možné platby na telefonní číslo přijímat, zatímco k odesílání peněz potřeba není.

Důležitou podmínkou ale je, že klient musí mít účet u jedné ze šesti bank, které Platbu na kontakt už zavedly – Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Fio banka, Komerční banka a Raiffeisenbank. Další dvě banky – Moneta a UniCredit Bank hodlají tuto službu zavést příští rok.

Do pěti tisíc

Nová služba se bude hodit zejména v situacích, kdy si klienti mezi s sebou potřebují rychle a snadno poslat menší finanční částky. Například při útratě v restauracích, nebo při menších půjčkách mezi s sebou.

PSALI JSME:
Neznáte číslo účtu příjemce platby? Nově prý bude stačit telefon

„Z našich dat víme, že přes 70 procent všech jednorázových plateb zadaných v mobilním Georgi tvoří platby do výše pět tisíc korun,“ řekl Ondřej Wallenfels, manažer platebních řešení v České spořitelně.

„Z průzkumu České bankovní asociace, který proběhl začátkem tohoto listopadu, vyplývá, že více než dvě třetiny Čechů by chtěly místo čísla účtu využít možnost zadat telefonní číslo příjemce. Čtyři z deseti respondentů pak přiznali, že při posílání peněz z účtu na účet někdy uvedli špatné číslo účtu příjemce.“

Omezení platby částkou pět tisíc korun je ale také kvůli bezpečnosti. Do budoucna by se však mohl tento limit upravit, a to stejně jako další parametry služby. Například existuje do budoucna i možnost posílat platby na emailovou adresu.

PSALI JSME:
Poslali jsme omylem peníze na cizí účet!

Dohled ČNB

Registr telefonních kontaktů zapojených do služby Platby na kontakt spravuje Česká národní banka (ČNB). „V našem registru je možné uchovávat k jednomu číslu účtu více telefonních čísel, například u společného účtu manželů. Naopak k jednomu telefonnímu číslu nelze přiřadit více čísel účtů,“ uvedl ředitel sekce řízení rizik a podpory obchodů Jan Schmidt z ČNB.

Dodal, že telefonní číslo musí být zatím jen z České republiky nebo ze Slovenska. „Tady se nabízí rozvoj, aby to telefonní číslo mohlo být odkudkoliv na světě. Je to jen na tuzemské platby v českých korunách. I tohle je oblast, o které by šlo uvažovat,“ dodal Jan Schmidt.

V posledních letech banky zaznamenaly strmý nárůst klientů, kteří používají mobilní bankovnictví. Od počátku roku 2019 do poloviny letošního roku vzrostl jejich průměrný počet o 110 procent.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Platba na kontakt už od listopadu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Letošní změny ve financování bydlení

Letos v březnu Česká národní banka (ČNB) pokračovala ve snižování základní úrokové sazby o dalšího 0,5 procentního bodu na 5,75 procenta. Toto rozhodnutí bylo motivováno snahou stimulovat ekonomiku a zlepšit …

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Před pár dny jsme našim čtenářům nabídli pod titulkem „Splátky hypotéky mohou být už brzy srovnatelné s nájemným“ analýzu výkonné ředitelky developerské společnosti Central Group Michaely Tomáškové. Dnes přinášíme …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB