Uvedená čísla a úroková sazba nejsou zmíněny náhodně, neboť napomáhají v odpovědi na otázku – spořit anebo si teď vzít hypotéku? Kdo totiž má aktuálně volných 20 procent vlastních prostředků, nutných k získání hypotečního úvěru, může s půjčkou nějakou dobu počkat a mezitím si nechat zhodnocovat peníze na spořicím účtu.
Trinity Bank, která patří k těm menším na tuzemském trhu, úročí vklady do 250 tisíc korun rekordní sazbou 6,30 procenta ročně. A tento týden banka informovala, že zvýšila sazby i pro vklady nad čtvrtmilionovou hranicí, a to z 5,69 na 6,08 procenta ročně. Výše vkladu je omezena částkou deseti milionů korun. Sazbu mohou získat noví i současní klienti, spořicí účet lze zřídit osobně i on-line.
Česká spořitelna informovala od 7. března snížila úrokové sazby hypotečních úvěrů. Pro hypotéky se sazby sníží u fixace na jeden rok o 0,2 procentního bodu, u fixace na dva roky o 0,3 procentního bodu, u fixace na tři roky o 0,2 procentního bodu a u fixací na čtyři roky a déle o 0,1 procentního bodu. Nejnižší úroková sazba nově začíná na 5,29 procenta, ovšem s pojištěním schopnosti splácet úvěr.
Air Bank sdělila, že od března nově poskytuje hypotéky i klientům s příjmem ze zahraničí. Nově mohou o hypotéku zažádat klienti s příjmem v eurech a se zaměstnáním v Německu, Rakousku nebo na Slovensku. Zhruba pět procent zaměstnanců z České republiky pravidelně dojíždí za prací do zahraničí, a proto banka svou nabídku rozšířila pro klienty, kteří mají příjem v eurech.