Spořicí účty: Léčba šokem

Trinity Bank je vždy první, která zareaguje na změnu úrokových sazeb České národní banky (ČNB). Obvykle reaguje tentýž den, což se stalo i minulý čtvrtek, kdy naše centrální banka snížila základní úrokovou sazbu na 6,25 procenta. Na rozdíl od zamrzlých bankovních mamutů však Trinity sazbu místo snížení zvýšila. A to dokonce nad úrokovou sazbu centrální banky.
Trinity Bank je vždy první, která zareaguje na změnu úrokových sazeb České národní banky. Ilustrační foto: FAEI.cz

Se sloganem „Jedinečná sazba pro naše jedinečné klienty“ v pásmu do 250 tisíc korun se rozhodla zhodnocovat úspory nadstandardním úrokem 6,30 procenta, u Trinity Bank historicky vůbec nejvyšším.

Už při prvním poklesu základních úrokových sazeb ČNB v závěru prosince jedna z našich nejmenších bank svou sazbu navýšila, a to dokonce s měsíčním předstihem. Vytvořila tenkrát nový účet s vyšší sazbou 6,28 procenta oproti dosavadní nabídce 6,08 procenta.

S podobnou akcí přišla o něco později i Air Bank, která na snížení sazby ČNB také reagovala zvýšeným úrokem. „Až do odvolání budeme vklady na korunových spořicích účtech do 250 tisíc úročit výhodným bonusovým úrokem pět procent ročně a nad 250 tisíc dokonce šest procent ročně bez jakéhokoli omezení maximální výše vkladu,“ napsala banka svým klientům.

Také Air Bank operovala s psychologií, že úroky na spořicích účtech ostatních bank budou klesat, což se samozřejmě vzápětí ukázalo – jako například u UniCredit Bank, která snížení své nejvyšší sazby dokonce prezentovala jako prodloužení „skvělého úročení novou sazbou“.

I ona však vsadila na to, že ekonomie, na první pohled exaktní matematická věda, kde lze všechno vypočítat, je ve skutečnosti plná zvyklostí, emocí, motivů, nejistot a nadějí. A na to Trinity Bank i Air Bank také spoléhají.

Jejich rozhodnutí vyrazit proti proudu šokovou terapií, která obrátí naruby všeobecné očekávání, nemusí zůstat bez odezvy, když místo špatné zprávy přicházejí s dobrou. Tím spíš má-li jít o jednu z posledních možností, jak spořit s vysokým úrokem, kterak zdůraznila Trinity Bank.

Ta si na rozdíl od Air Bank neklade žádné další podmínky, vyšší úrok nabídla i v pásmu nad 250 tisíc korun, když i tady opustila svou tradiční osmičkovou řadu a nabízí úrok 5,69 procenta. Navíc nové sazby platí automaticky pro všechny stávající klienty, což minule nebylo.

Stupně vítězů v soutěži o nové klienty to však nezměnilo. Ve vkladech do 250 tisíc korun vede Trinity Bank (6,3 %) před Max Bankou (6,01 %) a Creditas Bank (5,5 %), ve vkladech nad půl milionu korun je nejlepší Max Banka (6,01 %), ale jen těsně před Trinity (6,30 % + 5,69 % nad 250 tis. Kč) a s větším odstupem od Air Bank (5 % a 6 % nad 250 tis. Kč).

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 4
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. JA Jerry Alexander

  Je zajímavé, že žádná banka neřekne na jak dlouho tyhle úroky nabízejí. Může to být klidně jenom na jeden měsíc, nebo také dokonce jenom jeden týden.

  • Mára

   přesně tak. Proto to formálně vedou jako marketingovou kampaň, jinak by museli změnu sazby oznamovat dva měsíce předem.

 2. An Anna

  chtělo by to neomezený vklad, nízká částka 250000,- a ještě se neví ani doba, jak dlouho výhodné úroky budou platit nic moc

 3. libor šmíd

  Máte špatné informace pane autore, Trinity bank má ještě účet 6.08%. Takže 2 nejvýhodněji úročené spořící účty jsou u Trinity. Bylo by dobře si to nejdříve ověřit než to někam začnete psát.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB