Nový stavební zákon neruší všechny stavební uzávěry

Polemika
Nový stavební zákon nezruší všechny stavební uzávěry, jak tvrdí hlavní město Praha. Zruší se jen nevyřešené stavební uzávěry starší 15 let. Což je v pořádku – protože stavební uzávěra má být nástrojem výjimečným a časově omezeným. Právní úprava reaguje na ustálenou judikaturu.
Nový stavební zákon neruší všechny stavební uzávěry. Ilustrační foto: Pixabay.com

Podle paragrafu 326 ruší nový stavební zákon nenaplněné ani nezahájené stavební uzávěry starší 15 let, které nejsou v souladu s cíli územně plánovací dokumentace. Tedy tam, kde jsou v rozporu s územním plánem. Novější uzávěry musí úřady posoudit a ověřit, zda jsou nezbytné.

Toto ustanovení reaguje logicky na ustálenou judikaturu Nejvyššího správního soudu, která říká, že územní opatření o stavební uzávěře smí omezovat nebo zakazovat stavební činnost ve vymezeném území pouze v nezbytném rozsahu, v kontextu projednávané věci na nezbytně dlouhou dobu v návaznosti na přípravu územního plánu obce v soudem zrušené části.

Jde o to, že vlastník nemovitosti, například pozemku pro stavbu rodinného domku nemůže být omezen v nakládání se svým majetkem bez náhrady po dobu neomezeně dlouhou a bezdůvodně, to není v souladu s ústavou.

Je přitom nutné zdůraznit, že stavební uzávěra není trvalým řešením formujícím územní rozvoj. Tím je územní plán, případně další nástroje územního plánování. Aktuální právní úprava klade důraz na dočasný charakter územního opatření o stavební uzávěře.

PSALI JSME:
Pražská „podpora“ bydlení: Stoprocentní zvýšení daně z nemovitosti

Vydat územní opatření o stavební uzávěře je tedy možné pouze v situaci, kdy je třeba zachovat dotčené území z hlediska stavebního po přechodnou dobu v určitém stavu pro budoucí využití podle připravované územně plánovací dokumentace, pokud již příprava této dokumentace pokročila přinejmenším do stádia schváleného zadání, nebo podle jiného rozhodnutí či opatření o využití daného území.

Pokud se tímto procesem 15 let nepodařilo projít, potom něco není správně. A je dobře, že na to nový stavební zákon reagoval.

Autor je ředitel Asociace developerů České republiky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nový stavební zákon zlevní byty o stovky tisíc korun

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Divoké parkování se nevyplácí

Pod sjezdovkou jste zaplatili několik stovek parkovného, ale když se po lyžování vrátíte k vozidlu, čeká vás nemilé překvapení. Auto je poškozené či vykradené. Je poškozená karoserie, nebo je pryč nejen vybavení …

Posílají vás rozměnit bankovku? Porušují zákon

Jéé, já nemám zpátky. To si musíte rozměnit! Tak tuhle větu jsme u pokladen slyšeli u mnohokrát a patrně nám pokaždé zrychlila puls. Ani zdaleka to není jen ozvěna dávných časů, kdy pracovníci služeb měli na paměti …

Obral vás kamarád? Bojujte!

Už se vám stalo, že se na váš úkor někdo jiný obohatil? Nemuselo jít o krádež, podvod či jiný úmyslný trestný čin, dokonce ani nešťastnou shodu okolností, a přesto jste přišli o peníze? Prostě jste se snažili někomu …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.