Nový stavební zákon neruší všechny stavební uzávěry

Polemika
Nový stavební zákon nezruší všechny stavební uzávěry, jak tvrdí hlavní město Praha. Zruší se jen nevyřešené stavební uzávěry starší 15 let. Což je v pořádku – protože stavební uzávěra má být nástrojem výjimečným a časově omezeným. Právní úprava reaguje na ustálenou judikaturu.
Nový stavební zákon neruší všechny stavební uzávěry. Ilustrační foto: Pixabay.com

Podle paragrafu 326 ruší nový stavební zákon nenaplněné ani nezahájené stavební uzávěry starší 15 let, které nejsou v souladu s cíli územně plánovací dokumentace. Tedy tam, kde jsou v rozporu s územním plánem. Novější uzávěry musí úřady posoudit a ověřit, zda jsou nezbytné.

Toto ustanovení reaguje logicky na ustálenou judikaturu Nejvyššího správního soudu, která říká, že územní opatření o stavební uzávěře smí omezovat nebo zakazovat stavební činnost ve vymezeném území pouze v nezbytném rozsahu, v kontextu projednávané věci na nezbytně dlouhou dobu v návaznosti na přípravu územního plánu obce v soudem zrušené části.

Jde o to, že vlastník nemovitosti, například pozemku pro stavbu rodinného domku nemůže být omezen v nakládání se svým majetkem bez náhrady po dobu neomezeně dlouhou a bezdůvodně, to není v souladu s ústavou.

Je přitom nutné zdůraznit, že stavební uzávěra není trvalým řešením formujícím územní rozvoj. Tím je územní plán, případně další nástroje územního plánování. Aktuální právní úprava klade důraz na dočasný charakter územního opatření o stavební uzávěře.

PSALI JSME:
Pražská „podpora“ bydlení: Stoprocentní zvýšení daně z nemovitosti

Vydat územní opatření o stavební uzávěře je tedy možné pouze v situaci, kdy je třeba zachovat dotčené území z hlediska stavebního po přechodnou dobu v určitém stavu pro budoucí využití podle připravované územně plánovací dokumentace, pokud již příprava této dokumentace pokročila přinejmenším do stádia schváleného zadání, nebo podle jiného rozhodnutí či opatření o využití daného území.

Pokud se tímto procesem 15 let nepodařilo projít, potom něco není správně. A je dobře, že na to nový stavební zákon reagoval.

Autor je ředitel Asociace developerů České republiky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nový stavební zákon zlevní byty o stovky tisíc korun

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Nejdražším životním stylem je být v současné době motoristou, kuřákem a mít rád alkohol,“ říká ekonomka Helena Horská

Rozhovor
Jsme stále ještě národem, který má na prvním místě cenu. „Motoristé a kuřáci a milovníci alkoholu mají jiný spotřebitelský koš a mají také jinou inflaci než domácnosti, které obcházejí obchody a kupují nejlevnější zboží,“ říká v rozhovoru ekonomka Helena Horská. Inflační cíl dvou procent podle ní zůstane nejspíš delší dobu výše.
Rolovat nahoru