Nový unijní balíček platebních služeb zjednoduší platby a posílí roli hotovosti

Evropský parlament v úterý schválil svou pozici k návrhu aktualizace pravidel týkajících se platebních služeb. Výsledným počtem 484 hlasů pro návrh z celkových 610 možných získal silný mandát pro další fázi vyjednávání.
Nový balíček také zvýší transparentnost, pokud jde o výběry z bankomatu. Veškeré účtované poplatky musejí být zákazníkovi zobrazovány od začátku platebního procesu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Balíček se skládá z nařízení a směrnice o platebních službách a aktualizuje pravidla z roku 2017. Věnuje se tématům, mezi která patří například platby v hotovosti, ochrana spotřebitelů při placení nebo ověřování bankovních účtů.

Směrnice a nařízení o platebních službách (PSD 3/PSR) je připravovaná legislativa určená k regulaci platebních metod na jednotném trhu Evropské unie. Jedním z jejich hlavních cílů bylo odstranění překážek pro nové typy platebních služeb a zlepšení ochrany a bezpečnosti spotřebitelů. Právě spotřebitelé byli prioritou při vyjednáváních o aktuální podobě.

Díky platebnímu balíčku bude spotřebitel výrazně lépe chráněn, jelikož větší odpovědnost za jakýkoli podvod, ke kterému dojde jejich prostřednictvím, ponesou finanční instituce, on-line platformy nebo operátoři elektronické komunikace.

Posílení spotřebitelských práv

V neposlední řadě budou také rozšířena práva a ochrana uživatelů například díky možnosti rychlého návratu odeslané platby na nesprávný bankovní účet. Zmodernizovány a výrazně zjednodušeny by měly být i způsoby pro ověření identity uživatelů nebo pro přístupy do elektronického platebního systému či bankovnictví.

Díky novým pravidlům bude výrazně zlepšen systém takzvaného posíleného ověření uživatelů, který dnes známe například z plateb v e-shopech. Obecně platí, že tato nová pravidla mají občanům i podnikatelům v Evropské unii co nejvíce zjednodušit placení, a zároveň je chránit před nekalými praktikami či podvody.

Posílení role hotovosti

PSD 3 bude chránit možnosti platby i pro občany Evropské unie, kteří mohou mít ve vzdálenějších oblastech potíže s platbami kartou. Digitalizace v méně rozvinutých regionech unie a také například v menších obcích není v takové fázi jako uprostřed evropských metropolí.

Proto jsme posílili dostupnost hotovosti tím, že jsme umožnili maloobchodním prodejnám nabízet zákazníkům služby výběru hotovosti. Tím jsme učinili hotovost přístupnější, zejména na venkově, kde počty bankomatů ubývají.

Balíček si dává za cíl celý proces plateb v Evropské unii výrazně zjednodušit. Nové nařízení bude přímo použitelné ve všech členských státech a napomůže harmonizaci pravidel u drtivé většiny platebních služeb. Zvýší také transparentnost, pokud jde o výběry z bankomatu, přičemž veškeré účtované poplatky musejí být zákazníkovi zobrazovány od začátku platebního procesu.

Autor je poslanec Evropského parlamentu
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB