Nová pravidla pro spotřebitelské financování

Klíčovou směrnici, která ovlivní dostupnost i podobu spotřebitelského financování v celé Evropské unii, schválil v úterý 12. září 2023 Evropský parlament. Do konce října by měla být zveřejněna v Úředním věstníku EU.
Nová pravidla budou platit také při ověřování příjmů a výdajů žadatele o úvěr. Ilustrační foto: Pixabay.com

Směrnice mimo jiné reflektuje digitalizaci finančních služeb a do budoucna umožní spotřebitelům lépe odlišit férové poskytovatele půjček od těch predátorských. Na podobě normy téměř dva roky spolupracovala i Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA) ve spolupráci s Českou bankovní asociací (ČBA).

Schválení směrnice CCD2 v Evropském parlamentu je prvním krokem k jejímu uvedení do praxe. Druhým bude její efektivní a rychlé začlenění do českého právního systému, které by mělo proběhnout v následujících dvou letech.

Považuji za velký úspěch, že se podařilo schválit vyvážený dokument, který na jedné straně posiluje ochranu a práva spotřebitelů, ale na straně druhé neomezuje schopnost odpovědných poskytovatelů spotřebitelských úvěrů i nadále poskytovat klientům dostupné finanční služby.

ČLFA podporovala rozšíření působnosti směrnice na některé neregulované produkty, jako je například crowdfunding. Jsme velmi rádi, že se ve výsledné podobě podařilo také prosadit akceptaci modernějších přístupů při ověřování úvěruschopnosti. Díky moderním technologiím, které naši členové používají, tak může být získání úvěru pro klienty rychlejší a pohodlnější.

Mezi hlavní úpravy, které přináší nová směrnice CCD2, reagující na rychlou a výraznou digitalizaci finančních služeb, patří například rozšíření informačních povinností finančních institucí zájemcům o úvěr. Nová pravidla budou platit také při ověřování příjmů a výdajů žadatele o úvěr.

Další změnou je plné zregulování dalších produktů, které dnes v režimu směrnice nejsou buď vůbec, nebo jenom v omezeném rozsahu – například odložené platby (typu kup nyní, zaplať později, pozn. aut.), se kterými je spojeno obvykle bezplatné odložení splatnosti menšího úvěru. Regulace dopadne také na P2P půjčky nebo crowdfunding.

Autorka je předsedkyně představenstva České leasingové a finanční asociace
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB