Na Energetický regulační úřad se lidé, kteří se stali terčem podvodných telefonátů, obracejí od konce srpna. Z neznámého čísla se jim ozval automat a požadoval po nich úhradu pokuty, kterou údajně vymáhá právě ERÚ. Poté následovala rovněž výhružka, že v případě nezaplacení bude následovat soudní spor.
Na telefonický hovor ještě navazovala SMS zpráva s odkazem, na němž se dotyční měli dozvědět více informací. Tento odkaz vedl na webovou stránku nápadně připomínající oficiální stránky úřadu, avšak na jiné adrese – mimo jiné s doménou .eu namísto .cz.
Ignorovat, zablokovat, neotvírat
ERÚ okamžitě reagoval zveřejněním informace na svých webových stránkách a na Facebooku včetně jediné dobré rady, kterou lze v podobných případech nabídnout. „Pokud se kdokoliv stane cílem vishingového útoku, měl by požadavky z telefonátu ignorovat, volajícího zablokovat, neotevírat žádné ze zaslaných odkazů a rozhodně neplatit žádné ‚pokuty‘,“ sdělil úřad.
V případě, že by tak učinil, pak je zapotřebí v první řadě kontaktovat banku a zastavit jakékoliv odchozí transakce s pochybným adresátem. Následně by se měl dotyčný obrátit na policii, kterou už vyrozuměl rovněž ERÚ, ačkoli úřadu dosud není známý žádný případ, kdy by kdokoliv podvodníkovi skutečně zaslal požadovaný obnos.
Že jde opravdu o podvod, je zřejmé už proto, že ERÚ nemá pravomoc ukládat zákazníkům jakékoliv pokuty, a nemůže po nich tedy ani vymáhat žádné peníze. Podobně je na tom i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, který rovněž čelí podvodným telefonátům zneužívajících telefonní čísla a jména zaměstnanců úřadu. Ani on ve své činnosti nekontroluje převod financí.
Desatero obrany před podvodníky
ERÚ varuje před praktikami energošmejdů poměrně pravidelně. A nejen on. Loni na energetické podvodníky upozornila například i Skupina ČEZ. „Od začátku roku se zaměstnanci call center a zákaznických center ČEZ Prodej setkávají s případy, kdy energetičtí podvodníci zneužívají například vládní cenový strop na energie,“ sdělil ČEZ.
Vysvětlil, že se objevily případy, kdy podvodníci nechávali zákazníka podepsat smlouvu o odběru energií pod záminkou, že klient podepsal dokument, který je nutný k získání zastropovaných cen od státu,“ konstatoval ČEZ. Dodal, že podomní obchodníci také často lidem vyhrožovali odpojením, pokud smlouvu nepodepíšou. Někteří se rovněž vydávali za zaměstnance ČEZ nebo státních úřadů.
Energetický regulační úřad letos na jaře Desatero obrany před energošmejdy. V něm například radí, aby rodiny všechny nabídky prověřovaly. Předně, jakémukoliv podpisu musí předcházet přečtení podepisovaného dokumentu.
„Nenechte se obelstít například tím, že jde jen o ‚formulář‘. Je to jedna z oblíbených metod energošmejdů. A smlouvy musíme nejen přečíst, ale také pochopit. Nechte si vysvětlit nejasné pasáže od nestranné osoby, ne od samotného prodejce,“ uvedl ERÚ.
Proč je tolik šmejdů? Kde mají hnízdo?