Nůžky mezi základními úrokovými sazbami a těmi hypotečními se opět více rozevřely

Další čtvrt procentní bod ubrali centrální bankéři ze základních úrokových sazeb. Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém čtvrtečním jednání pokračovala ve své letošní politice. Dvoutýdenní repo sazba nově činí rovná čtyři procenta.
Rozevírání nůžek mezi základními úrokovými sazbami a těmi u hypoték dále pokračuje. Impuls ke snižování hypotečních sazeb by mohl přinést až nový rok, kdy zájem o hypotéky opět vzroste. Ilustrační foto: Depositphotos.com, AI Image Generator
Rozevírání nůžek mezi základními úrokovými sazbami a těmi u hypoték dále pokračuje. Impuls ke snižování hypotečních sazeb by mohl přinést až nový rok, kdy zájem o hypotéky opět vzroste. Ilustrační foto: Depositphotos.com, AI Image Generator

Lombardní sazba, která určuje, za kolik si komerční banky mohou u centrální banky půjčit peníze oproti zástavě cenných papírů, klesla na pět procent. Diskontní sazba, od níž se odvíjí úročení vkladů komerčních bank u centrální banky, poklesla na tři procenta.

Rozevírání nůžek mezi základními úrokovými sazbami a sazbami u hypoték tak dále pokračuje. Centrální bankéři od loňského prosince snížili základní úrokové sazby už o 2,75 procentního bodu, dvoutýdenní repo sazba činila na konci roku 6,75. Hypotéky ale tak rychle nezlevňují.

Podle ukazatele Swiss Life Hypoindex klesla průměrná nabídková sazby hypoték z lednových 5,96 procenta na 5,32 procenta platných na začátku listopadu. Tedy o zhruba 0,7 procentního bodu. Základní úrokové sazby centrální bankéři snižují čtyřikrát rychleji, než klesají sazby hypoteční.

Je jasné, že základní úrokové sazby nejsou pro mnoho bank při stanovování výše hypotečního úvěru tím nejzásadnějším ukazatelem. Mnohem podstatnější je cena peněz na mezibankovním trhu. I její vývoj ale naznačuje velký prostor pro zlevnění hypoték.

Tříletá mezibankovní sazba klesla z 3,8 procenta na začátku roku až těsně nad tříprocentní hranici. Podobný vývoj byl i u pětiletých mezibankovních fixací. Rozdíl mezi cenou peněz na mezibankovním trhu a výší hypotečních sazeb pak je riziková přirážka a zisk bank. Čím větší tento rozdíl je, tím větší zisk banky generují.

I přes aktuální rozhodnutí ČNB si nemyslím, že by hypotéky do konce roku nějak významněji zlevnily. Banky si nebudou chtít snižovat zisky. Tím spíš, když hypoteční trh s blížícím se koncem roku oslabuje. Průměrná hypoteční sazba tak s největší pravděpodobností zakončí letošní rok nad pětiprocentní hranicí.

Impuls ke snižování hypotečních sazeb by mohl přinést až nový rok, kdy zájem o hypotéky opět vzroste. Že mají banky dostatečný prostor pro zlevnění, přitom potvrdila i jedna z nich – Moneta Money Bank, která už v létě nabídla hypotéku s akčním úrokem 3,99 procenta. Tedy o více než procentní bod pod průměrem.

Konkurence na to ale nijak nereagovala. Snad se to v příštím roce konečně změní. Každé zlevnění hypoték totiž znamená zlepšení dostupnosti vlastního bydlení i více peněz, které zůstanou v rodinných rozpočtech.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB