O dovolenou aspoň pět týdnů ročně žádá stále více zaměstnanců

Analýza
I když nejpopulárnějšími zaměstnaneckými benefity zůstávají finanční bonusy či prémie, stále větší oblibu si mezi Čechy získává dovolená pět týdnů i více. Napříč obory ji chce již více než 90 procent pracovníků. Vyplývá to z nového průzkumu personální agentury Grafton Recruitment, který má redakce FAEI.cz k dispozici.
Delší dovolená je stále žádanější zaměstnanecký benefit. Ilustrační foto: Pixabay.com

Pětitýdenní, ale i delší, dovolená už dnes není nic výjimečného. Mají ji už přibližně dvě třetiny „modrých límečků“, tedy pracujících v dělnických profesích, a odborníci z oboru IT. Jen o něco méně (61 procent) mají takto dlouho volno rovněž „bílé límečky“, čili lidé pracující v kancelářích.

Průzkum Grafton Recruitment ukázal, že žádaná není jen dovolená nad rámec zákona, ale také příspěvek na ni. V tomto případě je ovšem již rozdíl mezi tím, co zaměstnavatelé nabízejí, a tím, co zaměstnanci chtějí, jeden z největších. Totéž platí i o neomezeném placeném volnu, které by uvítaly přes dvě třetiny bílých límečků a IT pracovníků – dostává ho ale jen přibližně desetina z nich.

„Neomezené placené volno je sice lákavé, v českém pracovním prostředí je však nabízeno jen výjimečně, nejčastěji v IT. Neočekáváme, že by zde v blízké budoucnosti došlo k nějaké výraznější změně,“ konstatoval Martin Malo, ředitel Grafton Recruitment a GI Group.

Finanční benefity

Velké rozdíly mezi nabídkou a poptávkou jsou vidět také v případě finančních benefitů. Například u dorovnání mzdy při pracovní neschopnosti je poptávka modrých límečků osminásobně vyšší než nabídka firem. U bílých límečků a IT pracovníků je největší rozdíl zase u třinácté, respektive čtrnácté mzdy.

PSALI JSME:
Inflace roste rychleji než mzdy

„Finanční benefity jsou mezi zaměstnanci vůbec nejoblíbenější. Protože hrají důležitou roli i při rozhodování o přijetí pracovní nabídky, měly by jim zaměstnavatelé věnovat větší pozornost než dosud. Jejich význam navíc kvůli aktuálnímu rychlému zdražování a inflaci ještě poroste,“ poznamenal Martin Malo.

Nejpopulárnějším benefitem Čechů jsou podle něj letos bonusy a prémie. Uvítalo by je přes 95 procent zaměstnanců. Častěji je dostávají lidé z výrobního sektoru (66 %), méně pak bílé límečky (60 %).

Podpora vzdělání

Rostoucí popularita je vidět také v oblasti benefitů souvisejících se vzděláváním. Zájem o ně projevuje již více než 80 procent zaměstnanců. Nejčastěji jde o lidi z IT, kterým je také zaměstnavatelé nejčastěji poskytují.

Vedle oborových školení chtějí zaměstnanci také jazykové kurzy nebo individuální rozpočet na osobní růst. Právě ten ale patří u všech oborů na seznam benefitů, u nichž poptávka výrazně převyšuje nabídku. Bílé límečky a IT pracovníci pak chtějí i uhrazení mezinárodních zkoušek a certifikací. Tento typ benefitu však zaměstnavatelé poskytují jen 18 procent bílých límečků a 30 procent IT zaměstnanců.

PSALI JSME:
Dva ze tří Čechů mají zájem o čtyřdenní pracovní týden

V pandemických letech rostl také význam benefitů umožňujících flexibilní pracovní dobu – preferují ji zejména bílé límečky a IT pracovníci. Uvítalo by ji přes 90 procent z nich, ovšem jen 65 procent bílých límečků a 74 procent zaměstnanců z IT ji může využívat. Možnost nadpracovat si hodiny pak má až 74 procent modrých límečků, což je výrazně více než u ostatních oborů.

Dovolená s počítačem

Z jiných průzkumů přitom vyplývá, že mnohým Čechům nedělá potíž pracovat i z dovolené. Naprostá většina dovolenkářů si přitom s sebou bere k moři nebo na jiné místo počítač, případně jiný pracovní komunikační nástroj. Jenže to s sebou přináší i nemalá rizika.

„Počet lidí, kteří řeší své pracovní záležitosti z dovolené, v posledních letech skokově narostlo. Firmy by měly pamatovat na to, aby zejména v letním období zaměstnanci věděli, co nemají z pracovních počítačů a telefonů dělat,“ sdělil Michael Grafnetter z Počítačové školy Gopas.

Připojování z veřejných sítí v hotelech, na letištích, v restauracích, poskytování pracovního počítače dětem na hraní a streamování – to jsou podle něj neustále opakované chyby, jimiž mohou lidé na dovolených ohrozit nejen svá zařízení a data, ale i firemní systémy.

PSALI JSME:
Nebojte se říci o benefity. Vydělat na nich mohou i zaměstnavatelé

Dodal, že pozor by si uživatelé měli dát hlavně ve chvíli, kdy se jim v počítači zobrazí zpráva informující je o nedůvěryhodném připojení, pokud se snaží přistoupit na webové stránky, přihlásit se k firemní síti nebo si stáhnout poštu. „Nedůvěryhodné připojení je nutné vždy bezpodmínečně odmítnout,“ zdůraznil Grafnetter.

Někteří zaměstnavatelé přímo pod hrozbou sankcí zakazují, aby jejich lidé během dovolené vstupovali do firemních systémů a mailových profilů.

„Firmy mají zájem, aby jejich zaměstnanci zůstali výkonní, proto sledujeme rostoucí tlak na to, aby se o dovolených odstřihli od pracovní komunikace. Doba covidu značně posunula hranice vnímání potřeby zůstat on-line,“ řekl Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz.

Proto, jak dodal, se toto téma stává důležitým nejen pro HR oddělení, ale je cílem úprav pracovního práva. Zakotvení práva být off-line, které se týká nejen času mimo pracovní dobu, ale i o dovolené, se podle jeho názoru nejspíš stane součástí novely Zákoníku práce v souvislosti s právní úpravou home office.

PSALI JSME:
Češi se o práci se zajímají i na dovolené. Nejlepší ale je „odstřihnout se“, radí personalisté

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nezaměstnanost stagnuje na úrovni čtyř procent

Podíl nezaměstnaných zůstal během února na stejné úrovni a dosáhnul tak čtyř procent. Sezónnost mezi únorem a lednem historicky nehraje významnější roli a stagnace tak odráží reálný vývoj na trhu práce. I přes nižší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.