O kdysi zatracované paneláky je ohromný zájem

Analýza
Kdo zkraje devadesátých let mohl, raději utekl z panelákového bytu do domu nebo cihlového domu. Panelová sídliště byla jedním ze symbolů socialismu a jeho „řešení bytové otázky“. Dnes jsou tyto byty znovu v kurzu. Cenově jsou totiž pořád dostupnější, než třeba v cihlové zástavbě.
Paneláky nemají dobrou pověst, ale jsou cenově dostupnější. Foto: Pixabay.com

Statistiky společnosti M&M Reality ukazují, že například v Praze se více než polovina všech prodaných domů nachází na panelových sídlištích. Přestože jejich ceny pořád mírně rostou, jsou panelové byty stále až o 35 procent levnější, než bydlení ve staré cihlové zástavbě nebo v nových developerských projektech.

Podobnou zkušenost mají rovněž jiné realitní kanceláře. Vedle Prahy je zájem o panelákové bydlení například i v Brně, Ostravě, Plzni a dalších městech a jejich okolí. Podle portálu bezrealitky.cz roste rovněž zájem o tento typ bydlení třeba ve Středočeském kraji, kde se nachází zhruba 100 tisíc těchto nemovitostí.

Své poznatky nedávno v rozhovoru pro server Peníze.cz připojil Jan Hájek, partner Quantum reality. „Klasickým zástupcem střední třídy je rodina se dvěma dětmi školního věku. I při relativně dobrých příjmech má vysoké náklady a zvýšení ceny bydlení jí na komfortu rozhodně nepřidá. Před nějakou dobou zástupci střední třídy kupovali prostorné byty v novostavbách v dobrých lokalitách, ale nyní přichází vhod i klasické panelové sídliště,“ řekl Hájek.

O 700 tisíc dražší

„I přes postupný růst jejich cen jsou panelové byty stále nejlevnějšími na pražském trhu. V exponovaných lokalitách jsou levnější řádově o deset procent, ale v průměru tento cenový rozdíl činí 25 až 35 procent,“ sdělil Jan Martina, oblastní manažer pro Prahu společnosti M&M Reality.

Mezi jednotlivými panelovými sídlišti na území metropole lze sledovat značné rozdíly. Například v Praze 5 se poblíž stanice metra Luka běžně prodávají panelové byty 2+kk za ceny okolo 3,75 milionu korun, zatímco jen o kus dál na sídlišti Velká Ohrada jsou srovnatelné byty zhruba o 250 tisíc levnější.

Podle informací realitních kanceláří z konce loňského roku je poměrně slušný zájem rovněž o panelové byty například v Ostravě. Tamní ceny nemovitostí mezi lety 2015 a 2018 vzrostly až o polovinu, ale pak se zdražování zpomalilo. Nejžádanější jsou třípokojové byty okolo 70 metrů čtverečních. Průměrná cena malého ostravského bytu se vloni pohybovala okolo 23 tisíc korun, letos ovšem nejspíš o něco vzroste.

PSALI JSME:
Obyvatel sídliště vyhodí ročně 33 kilogramy potravin

Pro sebe i jako investice

Panelové byty v Praze a dalších větších městech se kupují jednak pro svoji potřebu, ale také jako investice. Velmi často se nakupují jako takzvané startovací bydlení, ale třeba také na období důchodu. Rozhodujícím faktorem je vždy cenová dostupnost v porovnání s jinými typy nemovitostí.

Většina panelových sídlišť v hlavním městě má po desítkách let „života“ dostatek zeleně, dobrou dostupnost městské hromadné dopravy nebo dostatek obchodů či školek a škol. To se o nových developerských projektech stavěných takzvaně na zelených loukách mnohdy nedá říct. A oproti starší cihlové zástavbě jsou panelové domy méně nákladné na údržbu.

„Není těžké porozumět klientům, kterým se líbí bydlení v čtyřpodlažním panelovém domě, v bytě o dispozicích tři plus jedna s lodžií. Zvláště, je-li to tři sta metrů od zastávky autobusu a pět set metrů od lesa, a kde dítě dojde do školy bez nutnosti přecházet silnici,“ poznamenal Jan Martina. Bytových domů s podobným potenciálem je možné v metropoli najít poměrně hodně.

„Poněkud jiná je ale samozřejmě situace ve třináctipatrovém věžáku o šedesáti bytech, ve kterém ráno čekáte jen na výtah deset minut. Vždy je to o tom, z čeho klient vybírá, respektive na co finančně dosáhne,“ dodal Martina.

PSALI JSME:
Na jeden byt stovky zájemců. Pronájmy trhají rekordy

×
  1. Tak je to normální . Lidé potřebují někam investovat peníze . Akcie nemají duvěru (O2 , nwr, atd) . Vymahatelnost práva je u nás mizivá , duvěra v soudy nulová. Logicky tedy lidé skupují nemovitosti . Naproti mám roky prázdný byt , u kamaráda ho skoupila též před lety pražanda a je roky prázdný . U dalšího kamoše jsou další tři prázdné . A ani je nepotřebujete pronajímat . Stačí , žeje tak malý výběr na trhu a logicky jak rostou mzdy , tak rostou i nemovitosti . Daně z nemovitostí se u nás neplánují . Ty mají v kompetenci obce a ty mají hodně peněz . A rozhodně si radní nebudou danit majetek .

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Realitní trh zamrzne, ceny bytů budou stagnovat

Přerušený kontakt klientů s makléři, nemožnost podepisovat osobně rezervační a kupní smlouvy, konec prohlídek bytů. Přísná opatření v souvislosti s celosvětovou pandemií koronaviru zásadně dopadají také na prodej …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru