Na jeden byt stovky zájemců. Pronájmy trhají rekordy

Analýza
Horší dostupnost hypoték razantně zvýšil zájem o nájemní bydlení. Pokud někdo nabídne volný byt k pronájmu, obvykle se mu sejdou desítky žádostí. Výjimkou ovšem není ani to, když se o atraktivní nemovitost ucházejí stovky lidí. Například server Bezrealitky.cz zaznamenal až 650 reakcí na nejzajímavější inzeráty.
Nabízené byty v nejvíce exponovaných regionech se udají doslova za pár dnů. Foto: Pixabay

Poptávka po nájemním bydlení značně převyšují nabídku, ceny za pronájem na některých místech stále pozvolna stoupají, a tak zájemci hledají nové možnosti, jak najít aspoň jeden volný pokoj za přijatelnou cenu. Například slevují ze svých požadavků na velikost a vezmou i menší byt nebo se poohlížejí po levnějších pronájmech mimo velká města. Dalším trendem je takzvané spolubydlení, což dříve využívali výhradně studenti.

Pronajato za jeden den

Podle odhadů makléřů společnosti M&M Reality poptávka po nájemním bydlení od loňského října po zpřísnění podmínek pro poskytování hypotečních úvěrů od České národní banky zvýšil přibližně o třetinu. Ze statistik této realitní kanceláře vyplývá, že v Praze i Brně se byt, je-li dobře nastavena výše nájemného, pronajme v průměru do šesti dnů. Stává se, že je pronajat i do jednoho dne. Makléř ráno zveřejní nabídku, odpoledne stihne prohlídku se zájemcem a do večera je smlouva podepsána.

Z nedávné ankety mezi různými realitními společnostmi, činí v Praze průměrná cena za pronájem bytu 2+1 v paneláku 15 tisíc korun bez poplatků a cihlový byt stejné velikosti stojí 18 až 19 tisíc korun, přičemž podle M&M Reality to v roce 2015 bylo okolo 9,5 tisíc korun. Mimo hlavní město jsou ceny nižší. Například v Brně to je aktuálně okolo 13 tisíc korun, když před několika lety to bylo okolo devíti tisíc. V Ostravě se ceny pronájmu pohybuje mezi 8,5 až 9 tisíci korunami, před čtyřmi roky to bylo 7,5 až 8 tisíc.

PSALI JSME:
Vlastní bydlení je pro stále více Čechů nedostupné

Desítky zájemců

Že se nabízené byty v nejvíce exponovaných regionech udají doslova za pár dní, potvrzují i další realitní kanceláře. Podle ředitele společnosti Maxima Reality Gorana Andonova poptávka po nájemním bydlení roste už více než dva a půl roku, v posledním roce se však tento růst výrazně zrychlil. „Za poslední rok se průměrná doba inzerce nemovitosti do pronájmu zkrátila na šest pracovních dnů. Od třetího čtvrtletí 2018 vzrostla nabídka pronájmů o více než pětinu,“ řekl Andonov.

Na největším serveru pro pronájem svépomocí Bezrealitky.cz se průměrná rychlost stažení nově přidaného inzerátu, která indikuje domluvu se zájemcem, pohybuje momentálně na 7,3 dnech. Je to dáno především obrovským převisem poptávky. „V Praze je to průměrně přes 40 zájemců na jeden byt, nejzajímavější inzeráty však sesbíraly kolem 650 reakcí,“ uvedl web.

PSALI JSME:
Nenechte se oholit ani od domácího

Výběr nájemníků

Rostoucí poptávka vede k tomu, že si majitelé bytů mezi nájemníky pečlivěji vybírají. Ceny nájemného jsou mnohde už na hranici toho, co jsou lidé ochotni a schopni zaplatit. „Do budoucna myslím, že ceny nájmů ještě mírně porostou, a to především u menších bytů. Ale obecně už delší dobu platí, že většina lidí je schopna platit určitou částku jako měsíční nájemné. U nás v Brně se to pohybuje v rozmezí od 10 do 13 tisíc korun včetně energií,“ řekla Jarmila Odehnalová ze společnosti  M&M Reality.

Makléři odhadují, že zájemci kvůli nižší ceně budou ještě více vyhledávat spíše menší byty, anebo se jich do jednoho bytu nastěhuje více. „Už nyní zaznamenáváme sílící trend spolubydlení, kdy například tři lidé pracující v Brně poptávají byt 3+1 s měsíčním nájmem do 15 tisíc, což bylo dříve typické spíše pro studenty,“ poznamenala Odehnalová. Dalším trendem je poptávka po nájemném bydlení v obcích okolo velkých měst, kde jsou ceny přece jen o něco nižší.

PSALI JSME:
Pronajímáte byt? Nájemníka si předem pořádně prověřte

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB