Vyplývá to z mezinárodního průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (faei.cz) poskytla agentura Ipsos. Celkem bylo osloveno více než 24,5 tisíce lidí v 33 zemích světa z několika světadílů, vždy šlo o reprezentativní vzorek pro danou zemi. V České republice se průzkumu v červenci zúčastnila více než tisícovka lidí.
Největší pozornost budí třiatřicátá letní olympiáda v asijských zemích. Na prvním místě se umístila Čína, kde sportovní klání pod Eiffelovou věží zajímá 86 procent obyvatel. V závěsu pak skončilo Thajsko (77 %) a Indonésie (75 %). Na druhém konci pomyslného žebříčku skončila Belgie (38 %), Japonsko (40 %) a Maďarsko (44 %).
V hostitelské zemi se o hry zajímá necelá polovina občanů, v Česku to je 52 procent populace, přičemž platí, že více je letní olympiáda oblíbenější u mužů. Ve všech zemích s výjimkou Turecka je však míra zájmu o letošní hry vyšší než u minulých her v Tokiu.
Pařížané raději utekli
Že nemalá část Francouzů přijímá olympiádu s nevolí, dokazují také informace, které před pár dny zveřejnil web Českého rozhlasu. Kritikou nešetří například někteří podnikatelé, kteří očekávali vyšší zisky, ale realita je odlišná.
„Francouzští podnikatelé si před olympijskými hrami v Paříži stěžují na výrazný úbytek turistů. Podle nich se návštěvníci vyhýbají Paříži a hlavně centru města kvůli bezpečnostním opatřením a rozsáhlým uzávěrám,“ uvedl iRozhlas.
Web cituje například restauratéra, který provozuje svůj podnik poblíž katedrály Notre-Dame: „Tyhle olympijské hry, to je ekonomická katastrofa. Máme o osmdesát procent méně zákazníků. Fakt děkujeme starostce Hidalgové a prezidentovi Macronovi za tyhle olympijské hry 2024.“
Podobně bídně jsou na tom rovněž hoteliéři, kteří si slibovali vysokou obsazenost pokojů, ale místo toho, se do řeky nad Seinou turisté během konání olympijských her moc nehrnou. Hlavní město opustili také mnozí Pařížané, kteří se rozhodli „přežít“ olympiádu daleko od veškerého mumraje, uzavírek a bezpečnostních opatření.
Ošacení se většině nelíbí
Spokojenější tak z tohoto pohledu mohou být ti, kteří sledují sportovní soupeření na dálku, v televizi. Z konkrétních sportovních událostí se Češi podle citovaného průzkumu agentury Ipsos nejvíce těší na sledování atletiky a tenisu, dále pak na gymnastiku, fotbal, vodní sporty či cyklistiku.
Muži se více zajímají o fotbal, ženy plánují častěji sledovat gymnastiku a vodní sporty. Na globální úrovni je nejočekávanější sportovní událostí fotbal následovaný atletikou a gymnastikou.
Mezi českými fanoušky se také stále probírá letošní neortodoxní ošacení české výpravy. Sportovní kolekci zaznamenalo 71 procent Čechů. Častěji šlo o muže, starší generaci a také lidi s vyšším vzděláním. Více než polovině (59 %) oslovených se ale ošacení českých reprezentantů nezamlouvá.
„Sportovní kolekce se líbí zejména mladé generaci, která je otevřenější moderním trendům. Ve věkové skupině 18 až 26 let uvedla skoro polovina, že se jim kolekce líbí. Mezi muži a ženami není v hodnocení významný rozdíl,“ řekl k výsledkům Jakub Malý, ředitel Ipsos.
Téměř osm z deseti lidí napříč světem se shoduje, že hry v Paříži jsou pro celý svět příležitostí ke sblížení a spolupráci a že jsou lidé díky sportovnímu týmu hrdí na svoji zemi. Většina dotázaných se také shoduje, že by válečné konflikty či ekonomická situace, ale ani klimatická krize neměly zabránit konání akce.