Všechno se dá vypočítat. I to, kolik medailí získají Češi na olympiádě

Čeští reprezentanti se z Letních olympijských her v Paříži vrátí s jedenácti medailemi. Vypočítala to poradenské a technologické společnosti Deloitte na základě predikčního modelu. Její tip už dvakrát vyšel. Finanční a ekonomické informace (faei.cz) mají propočet k dispozici. Na olympiádě se rozdělí celkem 329 sad medailí v celkem 32 sportech.
Češi by si podle predikce společnosti Deloitte měli z her pod eiffelovkou odvézt 11 cenných kovů. Ilustrační foto: Pixabay.com
Češi by si podle predikce společnosti Deloitte měli z her pod eiffelovkou odvézt 11 cenných kovů. Ilustrační foto: Pixabay.com

Experti poradenské a technologické společnosti Deloitte vypočítali zisk cenných kovů pro českou výpravu na základě aktuálních ekonomických a demografických statistik, které následně vložili do predikčního modelu. Stojí za připomenutí, že při posledních dvou letních olympijských hrách byl tip na zisk medailí naprosto přesný.

„Existují odhady medailových úspěchů vycházející z posledních výsledků konkrétních sportovců či týmů. My však více rozumíme ekonomice, proto jsme k odhadu výsledků opět použili model Andrew Bernarda a Meghan Busseové, který při predikování olympijských úspěchů používá takzvané ekonomické proměnné,“ řekl David Marek, autor predikce a hlavní ekonom Deloitte.

Základní myšlenkou tohoto modelu podle něho je, že sportovní úspěchy jsou provázány s velikostí populace a ekonomikou. „Zařazení velikosti populace jako vysvětlující proměnné je zřejmé – čím více obyvatel konkrétního státu, tím větší pravděpodobnost, že se mezi nimi najde výjimečně sportovně talentovaný jedinec,” vysvětlil Marek.

Ekonomická vyspělost má podle něj rovněž svůj význam, protože vrcholoví sportovci potřebují nákladné zázemí. Neobejdou se bez stadionů, tréninkových hal, podpůrných týmů a špičkového vybavení. Zároveň je často nutné investovat do široké členské základny v jednotlivých sportech, pokud se má zvýšit šance, že bude objeven mimořádně talentovaný jedinec.

Výhoda socialistického tábora

Důležitou roli může podle Davida Marka hrát i to, že v bohatší společnosti mohou mít lidé více volného času, který pak věnují sportu. „Pokud bych měl sportovní lidský kapitál k něčemu přirovnat, tak by šlo o zboží dlouhodobé spotřeby, protože se investice do tohoto kapitálu může projevovat poměrně dlouho. Špičkový sportovec může dosahovat vrcholových výkonů řadu let, případně i několik desítek let,“ sdělil David Marek.

Dodal, že po skončení aktivní kariéry může coby trenér předávat mladším generacím své zkušenosti. „Predikční medailové modely zahrnují i výsledky z předchozích olympijských her a ten náš dokonce bere v potaz i to, zda daná země byla součástí socialistického bloku, neboť statisticky vychází, že sportovci z těchto zemí byli úspěšnější, než by odpovídalo modelu, který vychází jen z populace a síly ekonomiky. Sport byl zkrátka jedním z bojišť studené války,” řekl ekonom.

Důležitou roli podle něj hraje také pořadatelský faktor. Domácí prostředí bývá často považováno za výhodu, protože motivuje domácí sportovce k lepší přípravě a větším výkonům. Statisticky tak lze prokázat pozitivní vliv pořádání olympijských her na výsledek domácích sportovců.

A nejen to. Roli podle Davida Marka hraje například i to, zda bude země pořádat příští olympiádu nebo zda doznívá pozitivní efekt přípravy na předchozí hry. Některé modely dokonce pracují i s vlivem pořádání her v blízké zemi.

Predikce získaných medailí, kterou Deloitte pravidelně vydává u všech letních olympijských her, byla v posledních letech velmi přesná. Pro hry v Riu de Janeiro v roce 2016 model předpovídal zisk 10 cenných kovů a přesně tolik jich česká výprava přivezla. Model byl úspěšný rovněž v případě her v Tokiu v roce 2021, kdy se přesně naplnil odhad zisku 11 medailí.

Méně než 10 cenných kovů

K dost odlišnému výsledku než Deloitte došla analýza společnosti Nielsen’s Gracenote Sports, která pravidelně odhaduje výsledky na nejvýznamnějších sportovních akcích. Češi totiž chybějí ve výčtu 30 zemí, které získají alespoň deset medailí.

Nejúspěšnější výpravou by se měl stát reprezentační výběr Spojených států, který by si z Paříže měl odvézt 112 medailí včetně 39 zlatých. Na druhém místě by měla skončit Čína s 86 medailemi (34 zlatých) a na třetím Francie se 60 cennými kovy včetně 27 zlatými. Do první desítky zařadila společnost ještě Velkou Británii, Nizozemsko, Austrálii, Japonsko, Itálii, Německo a Koreu.

Před třemi roky v Tokiu získali američtí olympionici 39 zlatých medailí, Čína o jednu méně a třetí Japonci 27. Čeští reprezentanti měli bilanci čtyři zlaté, čtyři stříbrné a tři bronzové.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB