Míra nezaměstnanosti se bude meziročně zvyšovat

Analýza
Míra nezaměstnanosti v české ekonomice v lednu mírně vzrostla, z 3,7 na 3,9 procenta, nárůst nezaměstnanosti je však pro začátek roku obvyklý a výsledek odpovídá očekávání trhu. V meziročním vyjádření míra nezaměstnanosti vzrostla o 0,3 procentního bodu, což představuje mírné zrychlení oproti meziročnímu nárůstu nezaměstnanosti pozorovanému v loňském závěrečném čtvrtletí.
Na tuzemský trh práce postupně dopadá ochlazení výkonu české ekonomiky a lze předpokládat, že se míra nezaměstnanosti bude zvyšovat i v dalších měsících. Ilustrační foto: Úřad práce ČR

Zároveň poprvé od března 2018 nastala situace, kdy je počet volných pracovních míst nižší než počet uchazečů o práci: Uchazečů je nyní o necelé dva tisíce více, než kolik je nabízeno volných pracovních míst.

Na tuzemský trh práce postupně dopadá ochlazení výkonu české ekonomiky a lze předpokládat, že se míra nezaměstnanosti bude meziročně zvyšovat i v dalších měsících, a že se její meziroční růst bude zrychlovat.

Pro první měsíc nového roku je každoročně obvyklé, že se míra nezaměstnanosti přechodně zvyšuje s tím, jak v závěru roku končily pracovní kontrakty na dobu určitou a vzhledem k počasí je aktivita utlumena v zemědělství či stavebnictví.

PSALI JSME:
Míra nezaměstnanosti v Česku roste, žadatelů o práci více než volných míst

Letos je tento sezónní výkyv navíc podpořen skutečností, že firmy čelí růstu nákladů a slabšímu výkonu ekonomiky, tady slábnoucí poptávce a jsou tedy opatrnější při najímání pracovníků. Na úrovni 3,9 procenta je míra nezaměstnanosti samozřejmě i nadále nízká a v nejbližších několika měsících se zřejmě na této úrovni stabilizuje.

V meziročním vyjádření, tedy v porovnání s lednem 2022, vzrostla míra nezaměstnanosti o 0,3 procentního bodu, což je nejsilnější meziroční nárůst od května 2021.

Dlužno říci, že k prvnímu meziročnímu zvýšení míry nezaměstnanosti došlo po delší době až loni v říjnu, do té doby se rok a půl míra nezaměstnanosti snižovala s tím, jak se ekonomika a s ní i trh práce oživovaly z útlumu způsobenému pandemií covidu.

PSALI JSME:
Žádné drama na trhu práce

Na tuzemském trhu práce by se mělo i v dalších měsících s určitým zpožděním projevovat ochlazení výkonu české ekonomiky, vyjádřené mezikvartálními poklesy hrubého domácího produktu (HDP) v loňském druhém pololetí.

Zároveň ale i nadále platí konstatování, že nezaměstnanost v české ekonomice je v rámci Evropy velmi nízká a dle nedávno zveřejněných údajů Eurostatu za loňský prosinec byla míra nezaměstnanosti v české ekonomice jasně nejnižší v rámci celé Evropské unie.

Za celý rok 2022 činila průměrná míra nezaměstnanosti v české ekonomice 3,4 procenta, což představovalo pokles z celoročního průměru 3,8 procenta, jenž byl vykázán za rok 2021. Ve výhledu na rok 2023 se rýsuje mírný nárůst míry nezaměstnanosti, celoroční průměr pro rok 2023 očekávám v oblasti 3,7 procenta s výhledem na postupné zlepšování situace v roce 2024.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nezaměstnanost sice zatím roste méně, než se čekalo, to se ale může letos změnit

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Pro které firmy v Česku se nejvíc vyplatí pracovat?

Nejlepší zaměstnavatel v České republice vyrábí cigarety, je jím společnost JTI, Japan Tobacco International. Ukázala to právě tento týden zveřejněná česká část celosvětového žebříčku Top Employer 2024, kterou má …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ekonomové: Letos už reálná mzda v Česku začne opět narůstat

Analýza
Reálné mzdy Čechům klesaly také v poslední loňském čtvrtletí. Dokonce mírně více, než se čekalo. Reálná mzda loni se v měsících říjnu až prosinci totiž meziročně snížila o 1,2 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů předpokládali propad pouze o 1,1 procenta.