
Ceny průmyslových výrobců v Německu v říjnu překvapivě poklesly vlivem zlevnění energií. Trh očekával zpomalení meziměsíčního růstu PPI na 0,6 procenta, ve skutečnosti však vlivem propadu cen energií o 10,4 procenta meziměsíčně ceny průmyslových výrobců poklesly o výrazných 4,2 procenta meziměsíčně (-4,4 % m/m, s.o.). PPI bez energií však podle našeho odhadu rostly po sezónním očištění stejně jako v září o 0,6 meziměsíčně, o plošné odeznívání inflačních tlaků ve výrobní sféře tak zatím nejde.
Viceguvernér České národní banky (ČNB) Marek Mora vidí růst úrokových sazeb na příštích dvou zasedáních jako nepravděpodobný. V rozhovoru pro Seznam Zprávy však také uvedl, že dezinflační proces může být podle něj v důsledku opakovaného ponechání úrokových sazeb na stávající úrovni prodloužen.
Na druhou stranu, potřeba dalšího nárůstu úrokových sazeb se v jeho očích bude do budoucna snižovat, protože už na to bude příliš pozdě. Po únorovém zasedání bankovní rady Morovi vyprší jeho šestiletý mandát v bankovní radě. Na rozdíl od Oldřicha Dědka (kterému ve stejnou dobu končí již druhé funkční období, pozn. aut.), však může být jmenován ještě jednou.
Z našeho pohledu má nicméně výběr dvou (staro)nových kandidátů do bankovní rady poměrně omezený potenciál zahýbat trhy. Většina totiž zůstane i nadále bez ohledu na názory nově jmenovaných radních v rukou holubičího křídla vedeného guvernérem Michlem.
Koruna prožila v pondělí další poklidný den, když se obchodovala v pásmu 24,32-24,38 CZK/EUR. ČNB zřejmě v posledních týdnech nemusela být na trzích příliš aktivní, jelikož její úsilí primárně směřuje k zabránění oslabení tuzemské měny.
Potvrzují to nedávná data z bilance centrální banky, ze kterých odhadujeme, že v první listopadové dekádě dokonce ČNB v podstatě neintervenovala. Od května tak podle nás vynaložila na obranu koruny celkem 28 miliard eur, tedy 17,4 procenta svých devizových rezerv. Dekádní bilance centrální banky k 20. 11. bude zveřejněna tuto středu.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)