Obavy z covidu v Číně nahrály americkému dolaru

Názor
Na globálních trzích v pondělí rezonovaly hlavně obavy o další vývoj covidu v Číně. Nervozitu vyvolala série hlášených úmrtí, což by mohlo vyústit v opětovné zpřísnění protipandemických opatření, případně odložení konce politiky tzv. nulové tolerance, který se očekává příští rok. Investoři proto hledali útočiště hlavně v americkém dolaru, který tak týden otevřel posílením, k euru o zhruba 0,7 procenta na 1,025 USD/EUR.
Obavy z covidu v Číně nahrály americkému dolaru. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ceny průmyslových výrobců v Německu v říjnu překvapivě poklesly vlivem zlevnění energií. Trh očekával zpomalení meziměsíčního růstu PPI na 0,6 procenta, ve skutečnosti však vlivem propadu cen energií o 10,4 procenta meziměsíčně ceny průmyslových výrobců poklesly o výrazných 4,2 procenta meziměsíčně (-4,4 % m/m, s.o.). PPI bez energií však podle našeho odhadu rostly po sezónním očištění stejně jako v září o 0,6 meziměsíčně, o plošné odeznívání inflačních tlaků ve výrobní sféře tak zatím nejde.

Viceguvernér České národní banky (ČNB) Marek Mora vidí růst úrokových sazeb na příštích dvou zasedáních jako nepravděpodobný. V rozhovoru pro Seznam Zprávy však také uvedl, že dezinflační proces může být podle něj v důsledku opakovaného ponechání úrokových sazeb na stávající úrovni prodloužen.

Na druhou stranu, potřeba dalšího nárůstu úrokových sazeb se v jeho očích bude do budoucna snižovat, protože už na to bude příliš pozdě. Po únorovém zasedání bankovní rady Morovi vyprší jeho šestiletý mandát v bankovní radě. Na rozdíl od Oldřicha Dědka (kterému ve stejnou dobu končí již druhé funkční období, pozn. aut.), však může být jmenován ještě jednou.

PSALI JSME:
Globální recese? Starý kontinent se připravuje na „vnucené“ vystřízlivění

Z našeho pohledu má nicméně výběr dvou (staro)nových kandidátů do bankovní rady poměrně omezený potenciál zahýbat trhy. Většina totiž zůstane i nadále bez ohledu na názory nově jmenovaných radních v rukou holubičího křídla vedeného guvernérem Michlem.

Koruna prožila v pondělí další poklidný den, když se obchodovala v pásmu 24,32-24,38 CZK/EUR. ČNB zřejmě v posledních týdnech nemusela být na trzích příliš aktivní, jelikož její úsilí primárně směřuje k zabránění oslabení tuzemské měny.

Potvrzují to nedávná data z bilance centrální banky, ze kterých odhadujeme, že v první listopadové dekádě dokonce ČNB v podstatě neintervenovala. Od května tak podle nás vynaložila na obranu koruny celkem 28 miliard eur, tedy 17,4 procenta svých devizových rezerv. Dekádní bilance centrální banky k 20. 11. bude zveřejněna tuto středu.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČNB již na obranu koruny vydala 25,5 mld. eur

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Maďaři už platí za naftu více, než Češi

Maďarská vláda premiéra Viktora Orbána v úterý pozdě večer ukončila takřka třináct měsíců trvající zastropování cen pohonných hmot. Učinila tak nouzově, po naléhání ropného a plynárenského podniku MOL, který již …

Jak cenový strop promění trh s ropou?

Západní země zavedly cenový strop na ruskou ropu přepravovanou po moři. Cenový strop na úrovni 60 dolarů za barel je blízko tržní ceně, takže je vysoká šance, že mnoho zemí ho bude akceptovat.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB