Obavy z covidu v Číně nahrály americkému dolaru

Názor
Na globálních trzích v pondělí rezonovaly hlavně obavy o další vývoj covidu v Číně. Nervozitu vyvolala série hlášených úmrtí, což by mohlo vyústit v opětovné zpřísnění protipandemických opatření, případně odložení konce politiky tzv. nulové tolerance, který se očekává příští rok. Investoři proto hledali útočiště hlavně v americkém dolaru, který tak týden otevřel posílením, k euru o zhruba 0,7 procenta na 1,025 USD/EUR.
Obavy z covidu v Číně nahrály americkému dolaru. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ceny průmyslových výrobců v Německu v říjnu překvapivě poklesly vlivem zlevnění energií. Trh očekával zpomalení meziměsíčního růstu PPI na 0,6 procenta, ve skutečnosti však vlivem propadu cen energií o 10,4 procenta meziměsíčně ceny průmyslových výrobců poklesly o výrazných 4,2 procenta meziměsíčně (-4,4 % m/m, s.o.). PPI bez energií však podle našeho odhadu rostly po sezónním očištění stejně jako v září o 0,6 meziměsíčně, o plošné odeznívání inflačních tlaků ve výrobní sféře tak zatím nejde.

Viceguvernér České národní banky (ČNB) Marek Mora vidí růst úrokových sazeb na příštích dvou zasedáních jako nepravděpodobný. V rozhovoru pro Seznam Zprávy však také uvedl, že dezinflační proces může být podle něj v důsledku opakovaného ponechání úrokových sazeb na stávající úrovni prodloužen.

Na druhou stranu, potřeba dalšího nárůstu úrokových sazeb se v jeho očích bude do budoucna snižovat, protože už na to bude příliš pozdě. Po únorovém zasedání bankovní rady Morovi vyprší jeho šestiletý mandát v bankovní radě. Na rozdíl od Oldřicha Dědka (kterému ve stejnou dobu končí již druhé funkční období, pozn. aut.), však může být jmenován ještě jednou.

PSALI JSME:
Globální recese? Starý kontinent se připravuje na „vnucené“ vystřízlivění

Z našeho pohledu má nicméně výběr dvou (staro)nových kandidátů do bankovní rady poměrně omezený potenciál zahýbat trhy. Většina totiž zůstane i nadále bez ohledu na názory nově jmenovaných radních v rukou holubičího křídla vedeného guvernérem Michlem.

Koruna prožila v pondělí další poklidný den, když se obchodovala v pásmu 24,32-24,38 CZK/EUR. ČNB zřejmě v posledních týdnech nemusela být na trzích příliš aktivní, jelikož její úsilí primárně směřuje k zabránění oslabení tuzemské měny.

Potvrzují to nedávná data z bilance centrální banky, ze kterých odhadujeme, že v první listopadové dekádě dokonce ČNB v podstatě neintervenovala. Od května tak podle nás vynaložila na obranu koruny celkem 28 miliard eur, tedy 17,4 procenta svých devizových rezerv. Dekádní bilance centrální banky k 20. 11. bude zveřejněna tuto středu.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČNB již na obranu koruny vydala 25,5 mld. eur

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Čtyři z deseti Čechů si nespoří na penzi. Nemají na to

Průzkum
Na penzi si nespoří čtyři z deseti Čechů, nejčastěji ti, kteří ji budou mít v budoucnu nejnižší. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu, který pro Asociaci pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) uskutečnila agentura Perfect Crowd a který má redakce Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) k dispozici.