Období blbé nálady končí

Letos zveřejňovaná ekonomická data příjemně překvapují, a to z obou stran Atlantického oceánu. Alespoň to dokumentují pozitivní hodnoty Citi indexu ekonomických překvapení.
Období blbé nálady končí, tvrdí ve svém komentáři hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V podstatě každý den zveřejňovaná makroekonomická data končí ve srovnání s průměrným tržním očekáváním lépe. To samozřejmě nic nemění na dlouhodobé tendenci rozevírajících se růstových nůžek ve prospěch americké ekonomiky ve srovnání s tou evropskou.

Předstihové indikátory z Evropy i zámoří pak potvrzují obrázek opatrně se zlepšující ekonomické aktivity. Americký ISM index průmyslové aktivity se v březnu překvapivě přehoupl do pásma expanze, a to poprvé za poslední rok a půl.

Evropští průmyslníci čelící vyšším cenám energetických vstupů i geografické blízkosti válečného konfliktu na Ukrajině jsou na tom samozřejmě mnohem hůře, čímž trpí zejména průmyslové země, jako je Německo.

Zde aktivita průmyslníků i podle březnového PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) nadále prudce klesá. Ovšem země s vyšším podílem služeb, jako je třeba Španělsko, jsou na tom výrazně lépe. Právě sektor služeb je v současnosti tahounem evropské ekonomiky.

A v neposlední řadě se na lepší časy blýská i v tuzemsku. Po revizi národních účtů za rok 2023 to nakonec nevypadá tak špatně, jak původní data ukazovala. V závěru loňského roku pak již byl patrný solidní mezičtvrtletní růst, když reálný hrubý domácí produkt (HDP) přidal 0,4 procenta.

Konjunkturální průzkum za březen již ukázal výraznější zlepšení nálady tuzemských domácností. Ukazatel spotřebitelské důvěry se totiž dostal na nejvyšší hodnotu od října 2021 a postupný růst vykazoval ve všech třech měsících od počátku roku. Z odpovědí respondentů je zřejmé, že k lepší náladě domácností jednoznačně pomohl návrat inflace k cíli centrální banky.

S tím související růst reálných mezd se pozitivně začíná projevovat ve spotřebě domácností. To by koneckonců měla potvrdit i data o vývoji maloobchodních tržeb za únor.

Předpokládáme totiž, že se opět dočkáme jejich reálného meziměsíčního vzestupu, a to již pátého v řadě. Dlouhé období blbé nálady tak můžeme pomalu, ale jistě uzavřít.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB