Silná data německého obchodu

Názor
Silná data o lednovém vývoji německého zahraničního obchodu ve středu poskytla podporu společné evropské měně. Ta vůči americkému dolaru posílila o přibližně 0,3 procenta. Bilance německého zahraničního obchodu zaznamenala meziměsíční zlepšení z 23,3 na 27,5 miliardy eur, zatímco se očekávalo naopak zhoršení na 21 miliardy eur.
Bilance německého zahraničního obchodu zaznamenala meziměsíční zlepšení z 23,3 na 27,5 miliardy eur, zatímco se očekávalo naopak zhoršení na 21 miliardy eur. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Výrazným nárůstem překvapil hlavně vývoz, který byl meziměsíčně vyšší o 6,3 procenta oproti očekávaným 1,5 procenta. Zhruba dvojnásobný byl pak oproti konsensu růst dovozu, který v lednu dosáhl 3,6 procenta meziměsíčně. Tato data trhy potěšila, když z Německa poslední dobou přicházejí hlavně zprávy negativního charakteru.

Vývoj evropských maloobchodních tržeb za leden byl naopak zhruba v souladu s konsensem, když došlo k jejich meziměsíčnímu růstu o pouhou 0,1 procenta. Trend utlumeného vývoje spotřebitelské poptávky tak v eurozóně pokračuje. Meziročně byly maloobchodní tržby nižší o jedno procento.

Sílící euro ve středu pomohlo středoevropskému regionu k lepším pozicím, koruna však byla výjimkou. Vůči euru totiž bez zjevných příčin oslabila o zhruba 0,2 procenta a její kurz se přiblížil k hranici 25,40 CZK/EUR. Polský zlotý a maďarský forint naproti tomu o 0,1-0,2 procenta posílily. Polská centrální banka na svém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny, což bylo v souladu s očekáváními.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Desetimiliardové sázky na pád německé ekonomiky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny ve stavebnictví stále rostou

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB