Průmysl v eurozóně v lednu stáhlo ke dnu Irsko

Názor
Průmyslová produkce v eurozóně v lednu meziměsíčně klesla o 3,2 procenta. Pesimismus tomuto údaji dodává skutečnost, že zároveň došlo k výrazné sestupné revizi prosincového výsledku. Zatímco původně data za prosinec ukazovala meziměsíční nárůst o 2,6 procenta, nyní už je to meziměsíčně pouze 1,6 procenta.
V Irsku se průmyslová produkce po prosincovém růstu o 19 procent meziměsíčně v lednu snížila o 29 procent. Ilustrační foto: Pixabay.com

Volatilitu do dat vnesl vývoj v Irsku, kde se průmyslová produkce po prosincovém růstu o 19 procent meziměsíčně v lednu snížila o 29 procent. Lednový výsledek průmyslu tak potvrzuje výhled utlumeného vývoje evropské ekonomiky.

Po očištění o irská data by byl výstup evropského průmyslu pravděpodobně mírně kladný. Hluboký pokles průmyslové produkce v eurozóně za leden byl více méně očekáván, když ho předznamenaly dříve zveřejněné statistiky pro jednotlivé členské státy.

Podle průzkumu agentury Bloomberg mezi analytiky by hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny měl v letošním prvním kvartále mezičtvrtletně vzrůst o 0,1 procenta, poté co na konci loňského roku stagnoval. Za celý letošní rok je pak očekáván růst ekonomiky eurozóny o 0,5 procenta, což je jen nepatrné vylepšení loňského slabého výsledku (+0,4 %).

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
HDP eurozóny v na konci roku 2023 stagnoval navzdory růstu průmyslu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny ve stavebnictví stále rostou

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB