Od listopadu k dnešku: Na kilo banánů dnes vyděláme za sedm minut. Za totáče to byla skoro hodina

Před listopadem lidé s průměrným platem vydělávali na kilogram banánů téměř hodinu. Dnes jim na to stačí sedm minut, pokud jsou banány v „akci“, a z průměrného platu si můžeme koupit skoro až tunu a půl tohoto exotického ovoce. Vyplývá to z analýzy společnosti Česká distribuční, která je největším tuzemským distributorem reklamních letáků.
Na kilo banánů dnes vyděláme za sedm minut. Před listopadem to byla skoro hodina. Foto: Depositphotos.com

Na kilogram pomerančů před sametovou revolucí lidé pracovali 45 minut, v současnosti je to jen osm minut. Dva druhy ovoce, symbolizující ekonomickou nedostatečnost minulého režimu, letos zařadily tuzemské obchodní řetězce do speciálních akcí věnovaných oslavám výročí 17. listopadu. V akčních nabídkách tak lze banány koupit až osmkrát levněji než za socialismu.

„Banány a pomeranče jsou malý symbol velké změny. Zatímco dříve bylo exotické ovoce dostupné jen před Vánoci, dnes si jej můžeme pořídit po celý rok a díky volné soutěži už zákazníci nemusejí stát hodinovou frontu na banány,“ říká Petr Sikora, ředitel České distribuční.

Vybírat si dnes můžeme z mnoha druhů banánů i pomerančů, letáky spotřebitele informují o zemi původu nebo o způsobu jejich pěstování. Kromě ovoce s označením bio je možné zakoupit i tzv. férové banány (fair product).

Před deseti lety si v rámci příprav na Majáles vyzkoušeli ve Zlíně na náměstí, jak taková fronta na banány vypadala. Říkalo se tomu „vítězství všedního dne“, napsal Zlínský deník, který se během dopolední promo akce dotázal několika svých čtenářů, jak na dobu minulou vzpomínají.

Technolog Petr Vyorálek, jemuž v době sametové revoluce bylo dvanáct, si vybavil: „Pamatuju si, že naši chodili do fronty na banány hlavně na Vánoce. Jsem rád, že už to teď nemusím zažívat.“ O třicet let starší důchodce Pavel Zaoral ironicky zavzpomínal: „Na fronty vzpomínám velice rád. Hlavně na tu, když jsem na náměstí byl dvoustý v řadě, protože mě matka poslala pro banány.“ A důchodkyně Věra Slezáčková konstatovala: „Do fronty na banány jsme chodili všichni. Mně osobně ty banánové fronty až tak nevadily, horší byly ty na maso.“

Deník E15 v této souvislosti připomíná vzpomínky Evy Spáčilová z Přerova, která někdy stála před masnou už ve tři hodiny ráno, aby si v síťovce odnesla flák vepřového na neděli. Kdyby přišla pozdě, mohla si jen prohlédnout mastné háky a pověšenou řeznickou zástěru.

V historických kronikách vyhledali analytici z České distribuční informace o cenách potravin v roce 1989 a porovnali je s aktuální nabídkou současných obchodníků. Zjistili, že v poměru k průměrnému platu zlevnily banány od revoluce pětkrát, pomeranče čtyřikrát. V akčních nabídkách se dají sehnat banány až osmkrát levněji, než za socialismu.

Tak třeba v kronice města Kolína za roky 1965-1970, je k vidění ceník potravin z roku 1969 a z následujícího roku. Ceny banánů a pomerančů se nezměnily. Kronika obce Tisem z let 1979-2003 uvádí, že od 3. listopadu 1990 došlo k první změně cen exotického ovoce. Pomeranče zdražily ze 14 na 23 Kčs za kilogram, banány ze 17 na 25 Kčs, citrony z deseti na 17 Kčs a grepy z 12 na 14 tehdejších československých korun.

A pokud byste si chtěli připomenout (anebo se dozvědět), jaká byla průměrná mzda v roce 1989, podívejte se třeba na tento dokument Českého statistického úřadu.

Zajímavé je z dnešního pohledu i porovnání toho, jak se za od socialismu změnily ceny zeleniny a ovoce. „Kupní síla průměrného Čecha vzrostla za třicet let o dvě třetiny. Čistý příjem průměrného obyvatele ČR včetně dětí a důchodců stoupl od roku 1989 o více než 600 procent z necelých 2000 korun na více než 15 tisíc korun v roce 2018,“ upozorňuje hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 7
Sdílet článek