V Kolumbii se nebezpečně šíří „banánový mor“. Může markantně zdražit banány v Česku

Názor
V Kolumbii se nyní varovně šíří nákaza „banánového moru“. Přesněji jde o takzvanou panamskou nemoc, což je plíseň, která napadá a likviduje banány. Kolumbie je přitom největším vývozcem banánů do České republiky. Už nyní přitom banány v Česku citelně zdražují, kilogram momentálně vyjde na zhruba 33 korun.
V Česku se ročně zkonzumuje zhruba 160 tisíc tun banánů, přičemž letos se Kolumbie podílí na celkovém dovozu do ČR zhruba z jedné pětiny. Foto: Depositphotos.com

Plíseň, která „banánový mor“ způsobuje, se označuje kódem TR4 (Tropical Race 4). Napadá i banány odrůdy Cavendish. Jenže to je problém, neboť bezmála polovina světové produkce banánů je právě odrůdy Cavendish. Zejména proto, že je „ekonomická“, tedy vykazuje vysoký výnos na hektar.

A je také poměrně skladná, totiž má ideální parametry na převoz, třeba i ten mezikontinentální.

Fakt, že z více než tisícovky různých odrůd banánů, které na světě existují, zrovna Cavendish takto dominuje, snižuje diverzitu a usnadňuje to šíření nákazy, jakou je právě „banánový mor“.

Nízká diverzita, tedy značná převaha jedné jediné odrůdy, snižuje imunitu banánovníků vůči infekci či plísni.

Plíseň už v Kolumbii poničila stovky hektarů banánové úrody. Kde se plíseň rozšíří, tam nerostou banány třeba dalších třicet let, protože plíseň zůstává v půdě. Pokud by se plíseň kolumbijským úřadům nepodařilo zkrotit, což v tuto chvíli rozhodně vyloučit, zákonitě by kvůli slabší úrodě nastal citelný růst cen konzumních banánů, a to i v Česku.

Přitom od počátku letošního roku už kilogram banánů zdražil o třináct procent, v porovnání se situací loni jsou banány dražší dokonce o šestnáct procent. Fatální šíření nákazy může vést v krajním případě o zdražení banánů v ČR o další desítky procent.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
České třešně zná celý svět. Proč je vozíme z Itálie?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Konec půstu, vstříc růstu

Zdá se, že s jarními měsíci, či možná spíše s poklesem inflace a jejím návratem k cíli České národní banky (ČNB), se nehledě na nadále napjatý trhu práce nálada tuzemských domácností začíná viditelně zlepšovat.

Do tuzemské ekonomiky se vrací dobrá nálada

Do české ekonomiky se pomalu vrací optimistická nálada. Svědčí o tom dubnový vývoj Indikátoru důvěry v českou ekonomiku, který sestavuje Český statistický úřad. Meziměsíčně se zvýšil o 2,8 bodu na hodnotu 97, …

Nálada v české ekonomice na vzestupu

Nálada v tuzemské ekonomice se podle statistických údajů v dubnu opět zlepšila. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku se v dubnu vyšplhal na 97 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.