Odprodej části výnosů z devizových rezerv ČNB v dubnu pokračoval

Podle údajů zveřejněných v tomto týdnu Česká národní banka (ČNB) během dubna uzavřela na devizovém trhu spotové operace za 296 milionů eur. V podobných objemech (do 300 mil. eur, pozn. aut.) je na trhu přítomna již od loňského září.
Podle údajů zveřejněných v tomto týdnu Česká národní banka během dubna uzavřela na devizovém trhu spotové operace za 296 milionů eur. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pokračuje tak odprodej části výnosů z devizových rezerv, jehož obnovení bylo oznámeno zároveň s formálním ukončením intervenčního režimu na obranu koruny na měnově-politickém zasedání tuzemské centrální banky loni v srpnu.

Současně zveřejněný stav devizových rezerv ke konci letošního května setrval na dubnových 136,4 miliardy eur. V poměru k velikosti ekonomiky devizové rezervy dosahují více než 40 procent ročního hrubého domácího produktu (HDP) a jsou z tohoto pohledu stále jedny z největších na světě.

Posilování koruny bylo v posledních týdnech z našeho pohledu spojeno hlavně s příznivým tržním sentimentem. To ho ale zároveň činí poměrně křehkým.

Část nedávných výrazných zisků, které neměly oporu v nárůstu diferenciálu tržních úrokových sazeb, by tak koruna mohla – vzhledem k námi předpokládanému přelivu kapitálu z měn rozvíjejících se trhů do dolarových aktiv – korigovat. Postupné posilování koruny k euru by se mohlo obnovit v příštím roce, především v souvislosti se zlepšením fundamentů české ekonomiky.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB