ČNB pokračuje s odprodejem části výnosů z devizových rezerv

Názor
Podle údajů zveřejněných v úterý Česká národní banka (ČNB) během loňského listopadu na devizovém trhu uzavřela spotové operace za 280 milionů eur. Podobně jako v září (277 mil. eur) a říjnu (284 mil. eur) je to o něco méně než měsíční limit ve výši 300 mil. eur, který dříve zmínila viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová.
V poměru k velikosti ekonomiky devizové rezervy ČNB dosahují více než 40 procent ročního hrubého domácího produktu a jsou z tohoto pohledu stále jedny z největších na světě. Ilustrační foto: FAEI.cz

Pokračuje tak odprodej části výnosů z devizových rezerv, jehož obnovení bylo oznámeno zároveň s formálním ukončením intervenčního režimu na obranu koruny na měnově-politickém zasedání centrální banky loni v srpnu.

Současně zveřejněný stav devizových rezerv vzrostl ke konci prosince meziměsíčně o tři miliardy na 133,4 miliardy eur. V poměru k velikosti ekonomiky devizové rezervy dosahují více než 40 procent ročního hrubého domácího produktu (HDP) a jsou z tohoto pohledu stále jedny z největších na světě.

PSALI JSME:
Centrální banka zahajuje cyklus uvolňování měnové politiky, zůstává ale opatrná

Fundamenty ekonomiky posilování koruny podle nás stále příliš nenahrávají. Pokračující síla amerického dolaru, zúžený úrokový diferenciál a pokračující slabost tuzemské ekonomiky, která od eurozóny i své předpandemické úrovně diverguje, jsou podle nás faktory, které výraznějšímu posílení české koruny brání.

Po mělké recesi z druhé poloviny roku 2022 a přibližné stagnaci v první polovině loňského roku se výkon české ekonomiky ve třetím čtvrtletí 2023 snížil mezičtvrtletně o 0,6 procenta. HDP tak zaostával za svou předpandemickou úrovní o 1,6 procenta. Nevýrazný výkon je potom patrný i v přeshraničních tocích, které reprezentuje běžný účet platební bilance.

Ten sice po deficitu ve výši 6,1 procenta HDP v roce 2022 zaznamenal loni výrazné zlepšení, avšak i tak se vzhledem k vracejícím se problémům v dodavatelských řetězcích za celý rok pohyboval pravděpodobně v blízkosti vyrovnané bilance, což stále není prostředí, které by zpevňování koruny nahrávalo.

PSALI JSME:
Koruna končí rok 2023 nejslabší od loňského podzimu

Obnovení trendového posilování koruny k euru očekáváme až ve druhé polovině letošního roku. Přispět by k tomu mělo oživení domácí ekonomiky i zahraniční poptávky. Tempo tohoto posilování by však mělo být pouze pozvolné, jelikož úrokový diferenciál se podle nás dále zúží.

Zatímco tržní kontrakty totiž aktuálně zaceňují letos snížení sazeb Evropskou centrální bankou (ECB) o zhruba 1,5 procentního bodu, my se obáváme, že to bude vzhledem k odolnosti jádrových inflačních tlaků v eurozóně výrazně méně. S prvním „cutem“ ECB o 25 bazických bodů počítáme až v prosinci 2024.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ECB sazby nezměnila, o jejich snižování se zatím nediskutovalo

Zavřít reklamu ×
  1. ČNB je stát ve státě…Nemají žádnou zodpovědnost a nemají žádný nadřízený orgán. Podivná instituce!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Na přestupném roce vydělá stát miliardy korun

Přestupný rok má na ekonomiku samozřejmě vliv. Je to jeden den k dobru. Ovšem jak pro koho. Na přestupném roce, tedy na dnešním dni „navíc“, vydělávají extra peníze třeba lidé, kteří jsou placeni od hodiny. Naopak …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB