ČNB pokračuje s odprodejem části výnosů z devizových rezerv

Podle údajů zveřejněných v úterý Česká národní banka (ČNB) během loňského listopadu na devizovém trhu uzavřela spotové operace za 280 milionů eur. Podobně jako v září (277 mil. eur) a říjnu (284 mil. eur) je to o něco méně než měsíční limit ve výši 300 mil. eur, který dříve zmínila viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová.
V poměru k velikosti ekonomiky devizové rezervy ČNB dosahují více než 40 procent ročního hrubého domácího produktu a jsou z tohoto pohledu stále jedny z největších na světě. Ilustrační foto: FAEI.cz

Pokračuje tak odprodej části výnosů z devizových rezerv, jehož obnovení bylo oznámeno zároveň s formálním ukončením intervenčního režimu na obranu koruny na měnově-politickém zasedání centrální banky loni v srpnu.

Současně zveřejněný stav devizových rezerv vzrostl ke konci prosince meziměsíčně o tři miliardy na 133,4 miliardy eur. V poměru k velikosti ekonomiky devizové rezervy dosahují více než 40 procent ročního hrubého domácího produktu (HDP) a jsou z tohoto pohledu stále jedny z největších na světě.

Fundamenty ekonomiky posilování koruny podle nás stále příliš nenahrávají. Pokračující síla amerického dolaru, zúžený úrokový diferenciál a pokračující slabost tuzemské ekonomiky, která od eurozóny i své předpandemické úrovně diverguje, jsou podle nás faktory, které výraznějšímu posílení české koruny brání.

Po mělké recesi z druhé poloviny roku 2022 a přibližné stagnaci v první polovině loňského roku se výkon české ekonomiky ve třetím čtvrtletí 2023 snížil mezičtvrtletně o 0,6 procenta. HDP tak zaostával za svou předpandemickou úrovní o 1,6 procenta. Nevýrazný výkon je potom patrný i v přeshraničních tocích, které reprezentuje běžný účet platební bilance.

Ten sice po deficitu ve výši 6,1 procenta HDP v roce 2022 zaznamenal loni výrazné zlepšení, avšak i tak se vzhledem k vracejícím se problémům v dodavatelských řetězcích za celý rok pohyboval pravděpodobně v blízkosti vyrovnané bilance, což stále není prostředí, které by zpevňování koruny nahrávalo.

Obnovení trendového posilování koruny k euru očekáváme až ve druhé polovině letošního roku. Přispět by k tomu mělo oživení domácí ekonomiky i zahraniční poptávky. Tempo tohoto posilování by však mělo být pouze pozvolné, jelikož úrokový diferenciál se podle nás dále zúží.

Zatímco tržní kontrakty totiž aktuálně zaceňují letos snížení sazeb Evropskou centrální bankou (ECB) o zhruba 1,5 procentního bodu, my se obáváme, že to bude vzhledem k odolnosti jádrových inflačních tlaků v eurozóně výrazně méně. S prvním „cutem“ ECB o 25 bazických bodů počítáme až v prosinci 2024.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pe Petr

    ČNB je stát ve státě…Nemají žádnou zodpovědnost a nemají žádný nadřízený orgán. Podivná instituce!

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB