Omezení ČNB odřízlo od hypoték téměř polovinu klientů

Nová pravidla České národní banky (ČNB) pro poskytování hypotečních úvěrů, která začala platit přesně před rokem, významně zasáhla trh s úvěry na bydlení. Ze statistik největšího rezidenčního stavitele Central Group vyplývá, že se v přímé návaznosti na jejich zavedení propadl podíl klientů, kteří nemovitost financují hypotečním úvěrem, o bezmála 50 procent. Fakticky se tím potvrzuje, že na hypotéku dosáhne mnohem méně lidí než před rokem.
Ceny nových ani starých bytů nijak neklesly, naopak pokračují i nadále v mírném růstu. Foto: FAEI.cz

Ještě ke konci loňského roku přitom nebyl pokles zájmu o hypotéky tak zřejmý. Kdo chtěl, vzal si hypotéku již s předstihem a za starých podmínek. „Až do listopadu loňského roku byl na prodejích i zájmu o hypotéku patrný vliv takzvaného předzásobení. Takže účinek nových restrikcí se ukázal až na prosincových číslech,“ říká výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková s tím, že do konce roku ještě hypoteční specialisti dotahovali smlouvy, které uzavírali během podzimu.

Podle odborníků lze změny v bydlení a na realitním trhu vypozorovat až s delším časovým odstupem. Vzhledem k tomu, že regulace ČNB byla deklarována dlouho dopředu, umožnily banky klientům, kteří plánovali koupi nemovitosti, předjednat si podmínky nové hypotéky. Jiní svůj záměr a koupi nemovitosti uspíšili. Na realitním trhu se proto dnes mluví o vyprodání nabídky na rok dopředu.

Hypoteční „stropy“

Největší starosti dělá zájemcům o bydlení 80procentní strop pro nové hypotéky, tedy nutnost mít naspořeno alespoň 20 procent prostředků z ceny nemovitosti. Při průměrné ceně pražské novostavby 6,7 milionu korun to znamená mít naspořeno přes 1,3 milionu korun, což je problém zejména pro mladé rodiny, které takovou částku dohromady nedají. Vzhledem k současnému raketovému růstu nájmů je však ve výsledku stále levnější půjčit si na pořízení hypotéky od rodiny, než mít léta vysoké výdaje spojené s cizím bytem.

Levnějších nemovitostí se navíc pravděpodobně v dohledné době nedočkáme a ani nižší úrokové sazby hypoték nejsou řešením. Podle Fincentrum Hypoindexu průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů se v září propadla o 0,14 procentního bodu na 2,47 procenta.

Ale ani díky levnějším hypotékám hypoteční trh příliš neožívá. „Hypoteční trh totiž také ovlivňuje stále trvající ochromení nové výstavby, která je způsobena řadou legislativních překážek. Uměle omezená nabídka a rostoucí ceny stavebních prací i pozemků tak mají za důsledek stále rostoucí ceny bytů,“ vysvětlila Tomášková.

PSALI JSME:
Hypotéky v Česku jsou jako prošlý jogurt. Výrazně zlevňují, ale není o ně zájem

Předpoklad ČNB se nenaplnil

„Jedním z hlavních argumentů, kterými centrální banka nesystémové zásahy do hypotečního trhu obhajovala, byla údajná cenová bublina na rezidenčním trhu. Zpřísnění podmínek pro hypotéky mělo vést ke snížení cen nemovitostí. Po roce od zavedení restrikcí můžeme konstatovat, že tento předpoklad se nenaplnil. Ceny nových ani starých bytů nijak neklesly, naopak pokračují i nadále v mírném růstu. Problém s nedostupným bydlením tak bude zcela jistě někde jinde,“ domnívá se generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol Evžen Korec.

Řešením je podle Tomáškové zjednodušení povolovacích procesů a celková rekodifikace stavebního práva, aby developeři mohli více stavět. „Ceny bytů by byly příznivé a Praha by tak neztrácela ani své obyvatele, ani peníze na daních,“ dodala.

Korec se domnívá, že zcela zásadní je nedostatečná nabídka způsobená vyčerpáním trhu s pozemky vhodnými pro rozsáhlou bytovou výstavbu a zablokovaný proces povolování nových staveb. „Klíč k řešení těchto problémů ale neleží v rukou centrálních bankéřů, ale politiků. Vedení ČNB tak místo pomoci jen přiložilo pod kotel a zhoršilo už tak obtížnou dostupnost vlastního bydlení,“ uzavírá šéf Ekospolu.

PSALI JSME:
Zájem o hypotéky dolů, ceny nemovitostí nahoru

×
  1. Je to jenom a pouze o kamarádíčkování Zemana-Rusnoka-Babiše, kteří jdou na ruku obřím společnostem, kteří mají skoupené tisíce bytů, které jim zely prázdnotou… Hold nějakým způsobem, do těch prázdných bytů za šílené nájemné ty chudáky lidi nahnat musí…!!! A znepřístupnit hypo, je ten nejjednoduší způdob… Tak jim hlavně zase zatleskejte lidičky… Jooo jsou tu přeci pro ty spodní lidi.

    • Vůbec ne. To jenom ČNB opět předvedla jak „umí“ dobře spravovat českou měnu. Před lety oslabila korunu, aby se firmám dobře výváželo. Když s tím skončila počítala s tím, jak posílí koruna. Jenže ona je stále dole a ČNB „utřela“. To, že zpřísnění hypoték okamžitě zvedne nájmy, by uhádl i ten nejhloupější „finanční expert“, ale ČNB ne. Ta zase „s vaničkou vylila i dítě“ …..

  2. To je rozumné. Hypotéku si v této době nemá smysl brát!Proč?Další ekonomická krize je na spadnutí.Tak,proto!!!

  3. Samé lži o pomalé výstavbě . Staví se všude kam oko dohlédne. Vysoké ceny se ovšem musí alespoň nějak ospravedlnit…

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kdo je viník a kdo oběť? Poválečný odsun pohledem přímých účastníků

Rozhovor
Masové vysídlení původního německého obyvatelstva z Československa v letech 1945 až 1948 zůstává nadále jedním z citlivých bodů česko-německých vztahů a také českého výkladu vlastní historie. Právě o této etapě moderních dějin pojednává nový unikátní dvoudílný dokument Odsun-Vertreibung, který vznikl v česko-německé spolupráci.
Rolovat nahoru