Omezuje výstřední zevnějšek pracovní uplatnění?

Někdy není vhodné, když pracovní pozici zastává někdo, kdo ve své roli nepůsobí věrohodně. Jestliže například zákaznice přijde do prodejny s dámskou obuví, očekává, že ji obslouží někdo jiný, než mladík s raperskou čepicí a v roztrhaných džínách. Ale na druhou stranu někdy jde o zbytečné předsudky. Protože i z takového prodejce se může vyklubat znalec dámské obuvi, který perfektně poradí každé dámě.
Když se lidé přesvědčí o tom, že člověku vybočujícímu svou podobou z řady nechybí důležité schopnosti, extravagantní úpravy zevnějšku tolerují. Foto: Pixabay

V současné době patří mezi moderní doplňky mužů i žen hodně viditelný piercing anebo patrné tetování. „Takové vzezření bývá problematické, pokud se uchazeč nebo uchazečka hlásí na pozici, kde bude v častém kontaktu s lidmi. Je velmi pravděpodobné, že taková výstřednost může být důvodem k nepřijetí, protože ostatní nemusí mít k takovému člověku respekt. Platí to například pro lékaře, pracovníky policie a další podobné profese,“ uvádí Petra Ondrouchová z personálně-poradenské společnosti Devire. Podobně vnímané jsou dredy nebo u žen extrémně dlouhé umělé nehty.

Image člověka vytváří také oblečení. „Na manažerskou pozici do velké pojišťovny nám jednou na pohovor přišel uchazeč v sepraných džínách a ve vytahaném triku,“ popisuje své zkušenosti Petra Ondrouchová. Během pohovoru se navíc ukázalo, že formální oblečení nosí nerad a je přesvědčen, že oblečení nehraje žádnou roli. „Vysvětlila jsem mu, že klient trvá na jistém stylu oblékání a pokud se nehodlá přizpůsobit, dáme přednost někomu jinému,“ vysvětluje manažerka.

PSALI JSME:
Dress code je povinný i ve vedru, jinak hrozí vyhazov

Svou roli při posuzování neznámých lidí však hrají také předsudky. Například mladou ženu, která má tetování po celém těle včetně hlavy, obličeje, v nose nosí piercing, v uších velké africké náušnice a z hlavy si nesundá turban z šátků, by málokdo tipoval na pracovnici celní správy. Takový případ opravdu existuje a tato pracovnice patří mezi nejlepší zaměstnance úřadu.

Anebo extravagantně vypadající slečna, která má na hlavě dlouhé copánky připomínající dredy, pracuje jako sestra v jedné nemocnici. Pacienti brzy zjistili, že důležité je, jak umí ošetřovat a ne to, jak vypadá. Nejlepším příkladem vnímání dredů je předseda Pirátské strany Ivan Bartoš. Jeho účes podle všeho nemá zásadní vliv na oblíbenost strany, kterou vede.

PSALI JSME:
Diverzita na pracovišti? V Česku spíše výjimka

A to je důležité. Když se lidé přesvědčí o tom, že člověku vybočujícímu svou podobou z řady nechybí důležité schopnosti, extravagantní úpravy zevnějšku tolerují. Důkazem může být kandidát se žluto-zeleným čírem hlásící se na velmi odbornou technickou pozici.

„Nejdříve jsem měla malý šok a hlavou mi běžela otázka, co tady takový člověk vůbec dělá a že to bude propadák. Po chvíli mě vyvedl z omylu,“ říká Ondrouchová. Uchazeč se ukázal jako chytrý, nadaný a zkušený. Uspěl i na dalším pohovoru za přítomnosti manažerů společnosti, do firmy za pár týdnů nastoupil a udělal v ní slušnou kariéru.

Zavřít reklamu ×
  1. To je všechno hezký, ale s člověkem s tetováním,piercingem a dredama bych osobně nechtěl spolupracovat, Pokud je to člověk jinak mně neznámý mám pocit ohrožení – tetování mám spojeno s kriminálním živlem, dredy s drogami, piercing s násilím.

    • Vidíte, a já mám tetování (tetování, ne vězeňské malůvky vybodané jehlou namočenou v inkoustu, to je rozdíl) spojeno s uměním, dready s alternativním životním stylem a piercing s náušnicemi…. Jinak, mimochodem, alternativní neznamená špatný.

    • Vidím to stejně. Navíc potetované holky mi přijdou jak špinavé. Bohužel se to nedá umýt. Stejně tak nemusím kuřáky a kuřačky.

  2. Pokud bych pracovala jako personalista, tak bych asi těžko zaměstnala člověka s tetováním po celém těla či piercingem nebo dredy. Možná jako dělníka k pásu… Pokud si člověk dokáže takto zřídit své vlastní tělo, tak asi nebude mít v hlavě vše v pořádku.

  3. Vážený autore, celní deklarant není pracovník celního úřadu. Celní deklarant je ten, kdo na úřad přijde a podává celní prohlášení (nebo ho podává elektronicky).

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB