Omikron udržuje na trzích nervozitu

Názor
Zvýšené obavy o budoucí ekonomický vývoj v souvislosti s rychle se šířící variantou omikron se v pondělí odrazily ve výprodejích na akciových trzích. V důsledku masivního nárůstu počtu nových případů se začínají některé evropské státy přiklánět ke zpřísňování protiepidemických opatření.
Bundesbanka (na snímku) snižuje výhled ekonomického růstu pro Německo v letošním i příštím roce. Foto: Matthew G. Bisanz, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Evropská akciová seance se tak v pondělí nesla v červených číslech a ztráty po otevření zaznamenaly i akciové trhy v USA. V zámoří zhoršený sentiment souvisel i s vyjádřením demokratického senátora Manchina, který uvedl, že nepodpoří klíčový ekonomický balíček prezidenta Bidena, čímž je ohroženo jeho schválení. Celkově tak dolar vůči euru v pondělí oslabil k hranici 1,13 a odepsal většinu zisku z konce minulého týdne.

Bundesbanka (Německá spolková banka, centrální banka Německa, pozn. red.) snižuje výhled ekonomického růstu pro Německo v letošním i příštím roce. Důvodem je zhoršená pandemická situace, která dopadá zejména na sektor služeb. Přetrvávají ale i problémy v dodavatelských řetězcích, které brzdí průmysl, který jinak nemá o nové zakázky nouzi.

PSALI JSME:
Dobrá zpráva pro průmyslové výrobce ve středoevropském regionu

V letošním posledním čtvrtletí měla ekonomika našeho hlavního obchodního partnera v důsledku toho dokonce mezičtvrtletně mírně poklesnout. Dopad úzkých hrdel ve světovém obchodě sice bude dle aktualizovaného výhledu Bundesbanky postupně odeznívat, avšak ve slábnoucí míře bude brzdit ekonomické oživení až do konce příštího roku.

Zhoršený sentiment v Německu již v pátek indikoval IFO index za prosinec, který viditelně zaostal za očekáváním trhu. Negativní sentiment na trzích naopak mírně uklidnilo prohlášení firmy Moderna. Ta uvedla, že třetí dávka její vakcíny výrazně zvyšuje množství protilátek účinných proti variantě omikron. Obecně tak narůstá evidence, že k ochraně proti více nakažlivé variantě omikron bude zapotřebí aplikace třetí posilující dávky, jak již v první polovině prosince uvedly o své vakcíně firmy Pfizer a BioNTech.

PSALI JSME:
Bitcoin padá o více než 20 procent. Trhy se bojí omikronu i konce podpory centrálních bank

Koruna vyčkává na středeční předvánoční nadílku z České národní banky (ČNB). Její kurz se v pondělí po celý den pohyboval v blízkosti 25,25 Kč za euro, a téměř se tak nezměnil. Zvýšené volatility na korunovém trhu se v předvánočním týdnu pravděpodobně dočkáme až se zveřejněním závěrů letošního posledního měnového jednání ČNB ve středu.

Očekáváme, že přetrvávající silné cenové tlaky z domácí ekonomiky i zahraničí, které inflaci na přelomu roku pošlou nad sedm procent, budou pro tuzemskou centrální banku hlavním argumentem pro další utažení měnových podmínek. Klíčová dvoutýdenní reposazba by se tak podle nás měla ještě před koncem roku zvýšit o dalších 75 bazických bodů na 3,5 procenta a v příštím roce zamíří ke čtyřem procentům.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Úrokové sazby ČNB podle Holuba vzrostou nad 3 %

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Služby opět v plusu

Služby mají za sebou další úspěšné čtvrtletí a daří se jim kompenzovat nejenom výpadek z doby covidu, ale i vyrovnávat útlum tuzemského průmyslu. Zejména proto se česká ekonomika ve druhém čtvrtletí udržela …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB